Sākas “Pelnu sanatorijas” gaidīšana

Ar preses konferenci Rīgas Kino muzejā Latvijas publiskajā telpā sevi nopietni pieteikusi režisora Dāvja Sīmaņa jaunā pilnmetrāžas spēlfilma “Pelnu sanatorija”, kas repertuārā visos Rīgas kinoteātros un Latvijas lielākajās kinoizrādīšanas vietās parādīsies no 22. janvāra. Preses konferencē piedalījās filmas radošā grupa un aktieri, neklātienē arī filmas galvenās lomas tēlotājs – izcilais vācu teātra un kino aktieris Ulrihs Matess.

2016. gada 21. janvārī notiks pirmizrāde režisora Dāvja Sīmaņa pilnmetrāžas filmai “Pelnu sanatorija”; 13. janvārī Kino muzejā saistībā ar gaidāmo filmas pirmizrādi notika preses konference, kurā piedalījās Nacionālā kino centra pārstāvji Uldis Dimiševskis un Kristīne Matīsa, filmas radošā grupa – režisors Dāvis Sīmanis, māksliniece Kristīne Jurjāne, producents Roberts Vinovskis – un filmas aktieri – Latvijas Nacionālā teātra aktrise Agnese Cīrule, Dailes teātra aktieris Pēteris Liepiņš, Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra aktieris Leonīds Lencs un puikas lomas atveidotājs Dmitrijs Jaldovs.

Preses pasākuma ievadvārdos Nacionālā kino centra pārstāvis Uldis Dimiševskis teica: “Prieks, ka gadu iesākam ar ievērības cienīgu filmu, kas pēc sešām progresīvi arvien labākām režisora Dāvja Sīmaņa dokumentālām filmām ir viņa pirmais pilnmetrāžas darbs spēlfilmas žanrā. Savukārt filmas veidotājs “Studija Lokomotīve” strādā viesuļa ātrumā, izveidojot piecas filmas četros gados, turklāt šis ir starptautisks projekts kopā ar Lietuvas kompāniju “Studio Uljana Kim”, ar kuru jau “Lokomotīvei” ir bijusi ļoti veiksmīga sadarbība.” (Filma “Spēlmanis” (2014) tika izvirzīta kā Lietuvas nacionālais pieteikums ASV Kinoakadēmijas balvai “Oskars” kategorijā Labākā ārzemju filma.)

Dāvis Sīmanis (kopā ar māsu Tabitu Rudzāti) ir arī filmas scenārija autors. Filmas stāsts ir izdomāts, taču vienlaikus balstīts reālos vēsturiskos notikumos Pirmā pasaules kara beigās – laikā, kad kara šausmas sagrāva apgaismības laikmetā izlolotās ilūzijas par racionālu un modernu pasauli un saprātīgu cilvēku tajā. Filmas režisors Dāvis Sīmanis: “Par karu runāt ir svarīgi jebkurā laikā; daudziem kara tēma liekas netīkama domāšanai, taču tieši nedomāšana, kā rāda vēsture, kaut tikai dažu elites cilvēku nedomāšana, var novest pie lielām traģēdijām, kurās iet bojā miljoniem cilvēku. Filmas uzdevums nav moralizēt, bet atgādināt. Vispār dzīvē esmu optimists. Un optimistiem ir jātaisa nopietnas filmas”.

Preses pasākumā tika izstāstīts arī gandrīz mistisks stāsts par kādu I Pasaules kara laikā uzņemtu fotogrāfiju un tās saistību ar filmu. Dāvis Sīmanis stāsta: “Pārsteidzoši, bet var teikt, ka sākotnēji izdomātais stāsts pakāpeniski apauga ar pagātnes faktiem, lai beigās kļūtu pavisam tuvs vēsturiskā laikmeta realitātei.” Visprecīzāk to raksturo kāda gandrīz mistiska sakritība. Pēc tam, kad filmas vajadzībām Lazdonas muižā tika inscenēta fotogrāfija ar Pelnu sanatorijas darbiniekiem un slimniekiem, Madonas muzejs arhīvos uzgāja kādu vecu fotogrāfiju – arī tajā redzami gan slimnieki, gan personāls, turpat pie Lazdonas muižas, kurā, izrādās, I Pasaules kara laikā patiešām bijusi ārstniecības iestāde. “Arī fotogrāfijā redzamās personas, fotogrāfijas kompozīcija, kā cilvēki stāv un skatās, līdzinās tam, kā mēs to bijām iedomājušies un kā tas izskatījās mūsu pašu uzņemtajā fotogrāfijā.”

Lai gan darbība filmā notiek vācu okupētajā Kurzemes daļā, filmēšanai izmantotas dažādas vietas visā Latvijas teritorijā: Lazdonas muiža, Kabiles muiža, savrupnams Briāna ielā, meži Gaujas Nacionālajā parkā, jūras krasts Liepājā, Cinevilla. Kara ainas ir filmētas Ziemassvētku kauju muzejā Tīreļpurvā. Filmas māksliniece Kristīne Jurjāne: “Vietu izvēle filmā bija ļoti svarīga un veiksmīga. Lielākoties filmēšanā izmantojām arī rūpīgi meklētus autentiskus vēsturiskos kostīmus un rekvizītus, ko pamatā var redzēt tikai muzejos. Taču galvenais noteicējs tajā, kādu mēs redzam šo vidi, tomēr ir operators, jo mēs skatāmies operatora acīm.” Filmas operators ir Andrejs Rudzāts, kas kopā ar Dāvi Sīmani veidojis vairākas starptautiski novērtētas dokumentālās filmas: “Pasaules skaņa”, “Escaping Riga” un “Valkyrie Limited”.

Filmā “Pelnu sanatorija” galvenās lomas atveido profesionāli aktieri no dažādiem Latvijas teātriem. Pēterim Liepiņam pacienta Boses loma bijusi grūtākā visā līdzšinējā filmēšanās pieredzē, taču filmēties viņam ļoti paticis. “Šajā filmā mazliet dīvaini ir tas, ka es pilnībā uzticējos – Dāvim uzticējos, māksliniecei uzticējos, operatoram. Un man bija milzīgs prieks strādāt kopā ar Leonīdu un Agnesi. Un ko man Dāvis sacīja, to es darīju, saprotiet – ar prieku darīju! Un pat neprasīju, kāpēc. Tā cilvēka atlūza, kas man bija jāspēlē, man ļoti, ļoti patika. Vienīgais, nesaprotu, kāpēc “Pelnu sanatorija” būtu jāsauc par spēlfilmu, tā ir īsta mākslas filma! Mēs te neko nespēlējām, mēs mākslinieciski darbojāmies. Es ceru, ka polemika par šo filmu pārspēs polemiku par mūsu brīnišķīgo basketbolistu Porziņģi.”

“Arī es esmu laimīgs, ka man bija iespēja piedalīties šajā filmā. Jau satiekoties ar filmas režisoru, es zināju, ka viss būs labi,” teica Leonīds Lencs, filmā – sanatorijas pārvaldnieks Rizaks. Medmāsas Emmas lomu filmā spēlē jaunā Nacionālā teātra aktrise Agnese Cīrule, viņai šī ir pirmā filmēšanās pieredze pilnmetrāžas filmā. Savukārt viena no filmas saturiski nozīmīgākajām lomām (jo, tieši pateicoties viņam, galvenajiem varoņiem atgriežas cerība) ir puika, kuru tēloja Dmitrijs Jaldovs, kuram piedalīšanās filmā bija pirmā aktieriskā pieredze. Kā sacīja filmas režisors, “Dmitrijs savā lomā ir profesionāļa vislabākajā līmenī un jau tagad var teikt, ka viņš ir aktieris.”

Galveno lomu filmā – vācu kara ķirurgu – spēlē vācu teātra un kino zvaigzne Ulrihs Matess (Ulrich Matthes), kurš Rīgā ieradīsies uz filmas pirmizrādi. Preses konferencē demonstrētajā videointervijā aktieris stāstīja – lai arī loma bijusi smaga, divi filmēšanās mēneši pagājuši ļoti viegli, jo apkārt bijuši vislabākie profesionāļi. Visiespaidīgāk bijis filmēties pie Baltijas jūras, mežā un mistiskajā ābeļdārzā – šādu iespēju teātris aktierim ikdienā nesniedz.

“Neskatoties uz visai pieticīgo budžetu, esam izveidojuši tādu filmu, kādu gribējām, un ar labākajiem aktieriem, kādi šajās lomās varēja būt,” nobeigumā atzīmēja filmas producents Roberts Vinovskis.

No 22. janvāra filma tiks rādīta lielākajos kinoteātros visā Latvijā un pilnīgi visos Rīgas kinoteātros.

Filma tapusi ar Nacionālā Kino centra, Valsts Kultūrkapitāla fonda un MEDIA fonda finansiālo atbalstu.

Filmas treileris:
https://www.youtube.com/watch?v=DLCUCiTJv-o

Filmas aizkadri – saruna ar Ulrihu Mattes:
https://www.youtube.com/watch?v=ZO3xa8tl6gk

Foto no preses pasākuma publiskai lietošanai:
https://www.dropbox.com/sh/116mmb6hdgnoqic/AABN5R3SfDeIUK6PmXDPxeUBa?dl=0

Filmas Facebook lapa:
https://www.facebook.com/pelnusanatorija

Studija “Lokomotīve”
www.locomotive.lv
https://www.facebook.com/locomotiveproductions

Papildus informācija:
Daniela Zacmane
office@locomotive.lv
29171313

Žurnālistiem, kas vēlas redzēt “Pelnu sanatoriju” pirms filmas pirmizrādes, ir iespēja to noskatīties īpašajā seansā, kas notiks ceturtdien, 14. janvārī plkst. 18.15; ielūgumu uz seansu iespējams iegūt, atrakstot pieteikumu uz office@locomotive.lv.