Arhīvs

Sākas dokumentālo filmu forums un filmu skate “K.Sunī”

2. septembrī ar dāņu režisores Mikalas Krogas filmu “Redakcijas aizkulises” kinoteātrī “K.Suns” sākas Nacionālā Kino centra organizētā 19. Baltijas jūras dokumentālo filmu foruma filmu programma “BŪT vai BŪT”. Pēc seansa skatītāji aicināti piedalīties mediju ekspertes Andas Rožukalnes vadītā diskusijā par mediju atbildību.

RedakcijasAizkulises2

Laikā, kad avīžu pārdošanas apjomi daudzviet pasaulē nemitīgi krītas, filma “Redakcijas aizkulises” sniedz apbrīnojami atklātu ieskatu lasītājiem neredzamajā mūsdienu laikrakstu ikdienā – Dānijas laikraksts „Ekstra Bladet”, kurš pastāv jau vairāk nekā 100 gadus, šobrīd publicēšanai meklē stāstus, kas balansē uz ētikas robežas. Par tēmām, kas izriet no šīs visai eksistenciālās situācijas, runās diskusijas dalībnieki:

  • Sigrida Dīekera, viena no pieredzes bagātākajām Dānijas dokumentālā kino producentēm; pēdējos 14 gados strādājusi pie vairāk nekā 20 filmām, māca producēšanu Dānijas Nacionālajā filmu skolā un regulāri pasniedz starptautiskos kino profesionāļu semināros;
  • Pouls Madsens, Ekstra Bladet galvenais redaktors, kurš vada vienu no lielākajiem Dānijas medijiem, izmantojot savu ilggadējo pieredzi gan TV, gan drukāto un elektronisko mediju žurnālistikā;
  • Askolds Kurovs, kinorežisors, kurš ne tikai absolvējis ievērojamās krievu dokumentālistes Marinas Razbežkinas filmu skolu, bet studējis arī filoloģiju, teoloģiju un teātra zinātni. Kurova filmas uzdrīkstas strādāt ārpus Krievijas valdošās varas “iemīļotās tematikas”, vēstot par, piemēram, opozīciju prezidenta vēlēšanās, homoseksuāliem jauniešiem vai notiesāto ukraiņu kinematogrāfistu Oļegu Seņcovu;
  • Ilmārs Šlāpins, portāla “1/4 Satori” galvenais redaktors, arī rakstnieks, publicists un dīdžejs, bijušais žurnāla “Rīgas Laiks” redaktors, strādājis arī vairākās radiostacijās par raidījumu vadītāju;
  • Nellija Ločmele, žurnāla “Ir” dibinātāja un galvenā redaktore, žurnāliste, bijusi arī izdevniecības “Dienas mediji” galvenā redaktore;
  • Sandijs Semjonovs – pieredzējis televīzijas žurnālists, raidījumu vadītājs un karsto punktu reportieris;
  • Ivans Kolpakovs, Latvijā rezidējošā Krievijas medija “Meduza” galvenās redaktores vietnieks, bijušais «Lenta.ru» speciālkorespondentu nodaļas vadītājs.

Diskusija notiks angļu valodā, nodrošinot tulkojumu latviešu valodā (austiņās). Diskusijas atšifrējums latviešu valodā 4. septembrī tiks publicēts portālā Satori.

Nacionālā Kino centra organizētais 19. Baltijas jūras dokumentālo filmu forums ir starptautisks pasākums kino profesionāļiem un skatītājiem. Tā ietvaros kino cienītājiem būs iespēja noskatīties 2014. un 2015. gada atzītākās pasaules dokumentālās filmas. Programma „BŪT vai BŪT” tiks demonstrēta Rīgā, kinoteātrī „K.Suns”, kā arī citviet LatvijāCēsīs (Vidzemes koncertzālē “Cēsis”), Jēkabpilī (“Jēkabpils Tautas namā”), Valmierā (kinoteātrī “Gaisma”), Ventspilī (t/n “Jūras vārti”), Rēzeknē (Latgales vēstniecībā “Gors”), Rojā (Rojas kultūras centrā), Liepājā (“Ideju bodē”).

Filmas tiks demonstrētas oriģinālvalodā, ar subtitriem angļu valodā, nodrošinot tulkojumu arī latviski.
Skolēni, studenti, pensionāri un kino profesionāļi aicināti apmeklēt Baltijas jūras dokumentālo filmu forumu bez maksas, 30 minūtes pirms filmas seansa uzrādot apliecību un izņemot brīvbiļetes kinoteātru kasēs.

Forumu organizē Nacionālais Kino centrs sadarbībā ar Radošā Eiropa Media biroju un European Documentary Network
Foruma atbalstītāji un sadarbības partneri Radošā Eiropa Media programma, LR Kultūras ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas Dome, DELFI, Satori, Radio Naba, RigaThisWeek
Plašāka informācija www.nkc.gov.lv, www.balticseadocs.lv
Sociālie tīkli: Facebook/Twitter – BalticSeaDocs

 

NACIONĀLĀ KINO CENTRA VADĪTĀJAS DITAS RIETUMAS UZRUNA,
sākoties Baltijas jūras dokumentālo filmu forumam:

Būt vai būt

Iespējams, dāņu princim Hamletam būtu arī kas iebilstams pret šā gada BALTIJAS JŪRAS DOKUMENTĀLO FILMU FORUMA 2015 devīzi ­– veciem, bet būtiskiem vārdiem jaunās skaņās. Taču šī devīze uzsver ne tikai vēsturisko Foruma saistību ar Dāniju, kur tas pirmo reizi notika 1997. gadā, bet arī Foruma īpašo interesi par niansēm un šķautnēm – par mākslinieciskās izteiksmes niansēm, par katra pilsoniskās stājas, politiskās asredzības un informētības šķautnēm. Laikā, kad Eiropa un Latvija saskaras ar sarežģītiem jautājumiem, kas testē ne tikai politiķu, bet arī katra cilvēka humānismu, izpratni un inteliģenci, ārkārtīgi būtiska ir Foruma filmu programmas piedāvājuma amplitūda. Te ir gan filma par visai Latvijas presei tik aktuālo jautājumu par cilvēcisko vērtību degradāciju kā (vienīgo?) nosacījumu preses eksistencei kapitālisma apstākļos (filma Redakcijas aizkulises, rež. Mikala Kroga), gan filmas, kas pēta skarbas izdzīvošanas nosacījumus, sekojot Sīrijas bēgļu un Maskavas bomžu liktenim (Šona Makalistera Sīrijas mīlasstāstu, Hannas Polakas Nāks labāki laiki) u.c.

Foruma dokumentālo filmu programma – deviņas aktuālas, drosmīgas un humānas filmas – iezīmēs aktuālo kontekstu un uzrunās arī plašāku skatītāju loku. Tomēr Forums vienmēr ir bijis ideju, ieceru un projektu prezentācijas lauks. Starptautiskajā dokumentālo filmu projektu tirgū piedalīsies 23 projekti no 12 valstīm – Beļģijas, Gruzijas, Igaunijas, Krievijas, Latvijas, Lielbritānijas, Lietuvas, Polijas, Somijas, Vācijas un Zviedrijas. Tos vērtēs filmu pircēji no 13 valstīm.

Forums ir arī izglītības platforma – no 2. līdz 4. septembrim foruma ietvaros tiks realizēta apmācību programma, kuras laikā projektu pārstāvji analizēs savas ieceres un uzlabos projektu prezentēšanas iemaņas starptautiskas pasniedzēju komandas vadībā. Pasniedzēju darbu koordinēs Mikaels Opstrups (Mikael Opstrup, European Documentary Network apmācību projektu vadītājs, Dānija).

Multimediju jēdziens un virtuālo platformu iespēju lauks mūsdienās ir tikpat aktuāli kā prinča Hamleta pārdomas par eksistences būtību. Cerams, iedvesmos arī Foruma organizētais seminārs par multimediju produktu veidošanu un izplatīšanu 4. septembrī, kas akcentēs jautājumu par dokumentālo filmu izrādīšanas kanāliem, kuros liela loma ir ne tikai TV, bet nu jau arī tiešsaistes / on-line platformām.

Ceram, ka šīs jubilejas Foruma dienas (jau 10. gadus Baltijas Dokumentālo filmu forumu organizē Nacionālais Kino centrs) būs vērtīgu tikšanos, spēcīgu filmu un pārsteidzošu projektu piepildītas!

2.09.2015.

02/09/2015