Arhīvs

RĪGAS SARGI izvirzīti nominācijai uz OSKARA balvu

Filma Rīgas sargi izvirzīti nominācijai uz Oskara balvu un Valsts svētkos būs skatāma visā Latvijā.Pēc 16 gadu pārtraukuma Latvija atkal pieteikusi savu filmu ASV Kino akadēmijas balvas Oskars izcīņai kategorijā Labākā ārzemju filma, lai veicinātu Latvijas filmu atpazīstamību pasaulē un iedibinātu regulāru Latvijas filmu izvērtēšanu starptautiskā kontekstā (1992. gadā balvai tika pieteikta Jāņa Streiča filma Cilvēka bērns). Šim nolūkam septembrī ar Kultūras ministrijas rīkojumu tika nodibināta ekspertu komisija, kas secināja, ka vienam no ASV Kinoakadēmijas nosacījumiem (pirmizrāde Latvijā ne agrāk kā 2007. gada 1. oktobrī un ne vēlāk kā 2008. gada 30. septembrī) atbilst trīs spēlfilmas – Aleksandra Hāna Jāņu nakts (2007), Aigara Graubas Rīgas sargi (2007) un Jāņa Norda Amatieris (2008). 2008. gada 17. septembrī ekspertu komisija, kurā darbojas VKKF Filmu nozares eksperte Benita Sarma, režisors Dž.Dž.Džilindžers, komponists Zigmars Liepiņš, aktrise Rēzija Kalniņa, kinožurnāliste Kristīne Matīsa un komisijas priekšsēdētājs Bruno Aščuks, vienbalsīgi nolēma Oskara balvai izvirzīt filmu Rīgas sargi.

Latvijas valsts 90. jubilejas svinību laikā apritēs gads kopš filmas Rīgas sargi pirmizrādes, un šī gada laikā filma ar panākumiem izrādīta gan Latvijā, gan Eiropā, ASV un Austrālijā. Šogad Latvijas valsts dzimšanas dienā un visas svētku nedēļas garumā filmas autori sadarbībā ar Nacionālo Kino centru aicina uz Rīgas sargu seansiem skatītājus pat vistālākajos Latvijas novados un vismazākajos ciemos. Aicinājumam jau atsaukušies vairāk nekā 220 kultūras nami un tautas nami visā Latvijā, katrs no tiem saņems filmas DVD, ko demonstrēt svētku seansā. Prognozes liecina, ka līdz ar šiem svētku seansiem Rīgas sargu skatītāju kopējais skaits varētu pieaugt līdz 300 000, un tas ir pirmais solis Nacionālā Kino centra topošajā stratēģijā Uz miljonu piecos gados, kas tiks izstrādāta nozares seminārā 2008. gada nogalē.

Bet tikmēr Rīgas sargu autori aicina skatīties filmu un atcerēties Mārtiņa vārdus: „Nedz Rīga, nedz mūsu Latvija nekad nebūs gatava, un ikvienam sava roka jāpieliek, lai mēs ar savu valsti varētu lepoties, lai neviens nekad mums to nevarētu atņemt. Ja mūsu bērni redzēs, ka esam stipri, arī viņiem Latviju neviens nevarēs atņemt”.


Pieteikties uz filmas Rīgas sargi seansa rīkošanu valsts svētku nedēļā

vēl iespējamspa tālruni 29558990 (Aija Ansone)

10/10/2008