Arhīvs

Rīgas Kino muzejs aicina uz kārtējo kino vakaru

Piekdien, 26. februārī plkst. 18.00 Rīgas Kinomuzejs aicina iepazīt latviešu (latgaliešu) izcelsmes somu melodrāmas meistaru, kinorežisoru Teuvo Tulio (īstajā vārdā Teodoru Tugaju, 1912–2000).

Par Teuvo Tulio dzīves un mākslas drāmu stāstīs Helsinkos dzīvojošā latviešu teātra zinātniece Ilze Matisone. Vakara gaitā būs iespēja ieskatīties Tulio filmu fragmentos un noskatīties viņa vēlīno filmu „Greizsirdība” (Mustasukkaisuus, 1953).

Latvijā gandrīz nezināmais  Teuvo Tulio ir noslēpumaina un pretrunīga personība Somijas kino ainavā. Bērnību pavadījis Rēzeknes rajona Makašānos (tagad Ilzeskalns), 10 gadu vecumā viņš ar māti pārceļas uz Helsinkiem, kur vispirms spilgti pieteicis sevi kā Valentīno un Navarro tipa filmaktieri, tad – savdabīgu un juteklisku melodrāmu režisoru. Pirms kara plašu atzinību iemantojušais Tulio 50. gados krīt skatītāju un kritikas nežēlastībā – publikas atsalums un cenzūras prasības saīsināt un izgriezt erotiskās ainas no viņa pēdējās filmas „Sensuela” sadusmo Tulio, viņš aizliedz savu filmu publisku demonstrēšanu un pilnīgi noslēdzas no sabiedrības „iekšējā emigrācijā”.
Tulio filmu atdzimšana notiek 80. gados, kad noslēpumainā režisora filmas atrod somu kinokritiķu jaunā paaudze. Režisors Aki Kaurismeki publiski atzīstas cieņā un mīlestībā, nodēvējot Tulio par „izcilāko melodrāmas meistaru pasaules kino vēsturē”, un velta viņam savu filmu „Juha”.
 
Lai arī kinoforums „Arsenāls” 2002. gadā par vienu no saviem īpašajiem notikumiem pasludināja Teuvo Tulio un demonstrēja dažas viņa filmas Rīgā un Rēzeknē, Latgalē dzimušais somu režisors joprojām ir neatklāts un noslēpumains lielums ar daudziem nezināmajiem…
 
„Dīvaini, bet Somijas lauku ainavu viņš prata parādīt krāšņāk nekā somi paši. Pirms viņa neviens somu kinorežisors sievieti nebija pratis parādīt tik erotisku…Varbūt tas saistīts ar to, ka Teuvo Tulio bija latvietis?””- tā par Tulio izsakās somu kino zinātnieks Juha Seitajarvi.

Ieeja bez maksas.
Filmu fragmenti somu valodā ar angļu subtitriem.

Tel: 67358873, Rīgas Kinomuzejs, Peitavas iela 10/12 (ieeja no Alksnāja ielas, pretī Galerijai Daugava), kinomuzejs@kinomuzejs.lv

 

                      Teuvo Tulio

23/02/2010