Arhīvs

Rīgas Kino muzejā Mākslas dienu ietvaros Rodrigo Rikarda filmas

26. maijā plkst. 17:00 Mākslas dienu ietvaros Rīgas Kino muzejā demonstrēs divas režisora Rodrigo Rikarda filmas – Dzīvais māls (1966) un 100 gadi un ota. Margarita Stīpnieks (2010).

Filmā Dzīvais māls (1966, 27 min) stāstīts par izciliem Latgales keramiķiem – Polikarpu Vilcānu, Andreju Paulānu, Polikarpu Čerņavski, Antonu Šmulānu un citiem. Filmā skan komponista Paula Dambja mūzika. 1966. gadā Dzīvas māls tika atzīta par labāko dokumentālo filmu Baltijas republikās.
 
Savukārt 2010. gadā uzņemtā un pagaidām publiski neizrādītā filma 100 gadi un ota. Margarita Stīpnieks (2010, 33 min) stāst apar ievērojamu personību ar ļoti interesantu dzīves gājumu – mākslinieci Margarita Stīpnieks, kura lielāko dzīves daļu nodzīvojusi trimdā un tādēļ Latvijā ir mazāk zināma. Stīpnieks sāka mācīties glezniecību pie Ģederta Eliasa. Sākoties 2. Pasaules karam, Margarita Stīpnieks atradās trimdā Vācijā, bet vēlāk apmetās uz dzīvi Austrālijā. Esot jau ievērojamā vecumā – 96 gadi – māksliniece nolēma pārdot savu māju Adelaidā un atgriezties Latvijā, savā dzimtajā vietā Saldū. Stīpnieks gleznas šobrīd atrodas gan Austrālijas, gan ASV muzejos, privātkolekcijās. Filmas uzņemšanas brīdī māksliniecei bija 100 gadi, bet viņa vēl turpināja gleznot. Sagaidot šo lielo jubileju, māksliniece saņēma apsveikumus no augstām amatpersonām un pat karaliskās ģimenes: Austrālijas premjerministres, Anglijas karalienes un Latvijas prezidenta.
 
Abu filmu autors režisors, operators un scenārists Rodrigo Rikards 1967. gadā ar izcilību beidzis Vissavienības Valsts kinoinstitūtu Maskavā ar filmu Pusstunda Latvijā, kas bija pirmā krāsainā filma Latvijas TV. Rikards līdz šim uzņēmis 103 dokumentālās un koncertfilmas, 1995. gadā nodibinājis Vizuālo mākslu studiju Scilla, kurā producētas jau 23 filmas. Režisors veidojis vairākas filmas par māksliniekiem, pēdējās no tām par tēlnieci Artu Dumpi Akmeņi debesīs un līvu mākslinieku Andreju Šulcu Līvs ar otu.
 
 

                                         100 gadi un ota. Margarita Stīpnieks

26/05/2011