Arhīvs

RIGA IFF “Priekšvakara seanss” – Žanetes Skarules dokumentālā filma

Rīgas starptautiskā kino festivāla (Riga IFF) pirmajā dienā, 7. septembrī, uz lielā ekrāna pirmo reizi skatītāju uzmanībai tiks nodots Nacionālā Kino centra atbalstīts dokumentāls projekts “Lidojošo mūku templis”, kuru veidojusi ASV studējošā režisore Žanete Skarule.

Filmas centrā ir ambiciozs objekts Ķīnas svētā Songšanas kalna pakājē, to realizē latviešu arhitekts Austris Mailītis un ķīniešu kalnrūpnieks Cjuaņcji Džu. Kultūras atšķiras, pieņēmumi un konvencijas ir jāpārvērtē, personiskās ambīcijas ir kā monētas divas puses. Ķīnietis, kurš vēlas atklāt Rietumus, satiek latvieti, kurā mīt milzīga cieņa pret Austrumu filozofiju, un realizējas sapnis par lidojošiem Šaoliņas mūkiem pasaules pirmajā būvē, kas paredzēta, iespējams, galvenajai cilvēciskajai ambīcijai – levitēt.

Filmas seansā auditorija satiks filmas veidotājus – ASV studējošo režisori Žaneti Skaruli, operatoru Valdi Celmiņu un daudzus projektā iesaistītos varoņus – kadrā un aiz tā.

“Veidojot stāstu par Šaoliņas Lidojošā Mūku Tempļa tapšanu, mani visvairāk interesēja šī projekta radītāji, proti, arhitekts un ķīniešu kalnrūpnieks. Kādam jābūt cilvēkam, lai viņš būtu gatavs uzrakt svēto kalnu Ķīnas vidienē un virs tā gaisā lidinātu budistu mūkus? Šādi drosmīgi un savā ziņā utopiski projekti, tāpat kā māksla savā būtībā, ir kaut kas neizmērāms, bet mums visiem ārkārtīgi nepieciešams, lai vairotu ticību un iedvesmotu mūs pārkāpt robežas arī pašiem savā dzīvē. Filma manā skatījumā ir poētisks arhitekta ceļojums, meklējot dzenbudisma pamatvērtības kaut kur starp Kung Fu mūku apdzīvotiem Ķīnas kalniem, augstceltņu ieskautām ielejām un Latgales viensētām,” saka Žanete.

Filma tapusi Vides Filmu Studijas paspārnē, tās producents ir Uldis Cekulis. Filmas oriģinālmūziku komponējis Voldemārs Johansons (2012. gadā viņa radītā mūzika filmai Pēdējā tempļa hronikas nominēta balvai Lielais Kristaps. Savukārt filmā redzamais objekts šogad saņēmis Latvijas Arhitektūras gada balvu.

Biļetes uz šo seansu un vairāk informācijas var atrast festivāla mājaslapā.

RIGA IFF top ar ES programmas Radošā Eiropa – MEDIA, Nacionālā Kino centra, Rīgas domes un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.

Filmas fragments – ŠEIT.

 

RIGA IFF mediju koordinatore
Anna Macko
00 371 25443216
press@rigaiff.lv

18.08.2017.

18/08/2017