Arhīvs

Riga IFF konkursā – Kristas Burānes filmas pirmizrāde

Septembrī Rīgas starptautiskā kinofestivāla (Riga IFF) konkursa programmā pirmizrādi piedzīvos Nacionālā Kino centra finansētā Kristas Burānes pilnmetrāžas dokumentālā filma “Pasaka par tukšo telpu”, kas stāsta par izcilo scenogrāfu un pedagogu Andri Freibergu.

 

Ik gadu Rīgas Starptautiskā kino festivāla (RIGA IFF) konkursam tiek izvirzītas filmas no Baltijas jūras reģiona – gan spēlfilmas, gan dokumentālās un animācijas filmas vai jebkādos starpžanros ierindojami pilnmetrāžas kino darbi, no kuriem labāko izraudzīties festivāls aicina starptautisku žūriju.

Kristas Burānes filmu cikls par trīs izcilām Latvijas teātra personībām – režisoriem Oļģertu Kroderu (Piektais Hamlets, 2007, režisēta kopā ar Mārtiņu Eihi), Māru Ķimeli (Māra, 2014) un scenogrāfu Andri Freibergu – pēta to, kā vientulība, mīlestība un nāve savij kā ciešā bizē filmas varoņu dzīves un mākslas darbus. Filmā savu pašportretu Andris Freibergs rada uz skatuves kā izrādes Andris Freibergs scenogrāfiju. Filma Pasaka par tukšo telpu tapusi studijā VFS Films.

“Es domāju, ka teātris ir pēdējā humānā telpa, kurā cilvēki vēl var mācīties nebaidīties viens no otra, uzticēties, dalīties, dot, būt patiesi. Ārēji atturīgais, bet emocionāli ārkārtīgi jutīgais Andris Freibergs ir šīs pēdējās humānās telpas daudzo seju un formu radītājs. Tas ir cilvēcības atklāšanas un atklāšanās darbs, kas mani ļoti saista, jo īpaši tādēļ, ka Andris Freibergs to paveic bez vārdiem. Kā pateikt svarīgo, to nestāstot? Scenogrāfs būvē telpu, kurā katrai lietai ir sava nozīme, to attiecības veido jaunu jēgu. Mans uzdevums bija radīt filmu kā šādas telpas analogu, kurā detaļas zaudē savu sadzīvisko nozīmi,” par filmu stāsta režisore.

Filmas mūzikas autors ir Reinis Sējāns (viņš kopā ar grupu Instrumenti veidoja skaņas celiņu arī 2015. gada RIGA IFF atklāšanas filmai Dubultie svešinieki), bet mākslinieks un arī šim stāstam tik nozīmīgās animācijas autors Toms Burāns sadarbojies ar leļļu mākslinieku Mārtiņu Rozenfeldu.

Krista Burāne – režisore, scenāriste, montāžas režisore un fotogrāfe – publiskajā telpā sāka darboties kā filosofijas pasniedzēja un reklāmas māksliniece. Pasaka par tukšo telpu ir režisores sestā dokumentālā filma. Šī paša cikla filma Māra 2014. gadā nominēta nacionālajai balvai Lielais Kristaps kategorijās Labākā pilnmetrāžas dokumentālā filma, Labākais dokumentālās filmas režisors un Labākais mūzikas autors.

Pilnu Rīgas starptautiskā kinofestivāla (Riga IFF) konkursa programmu paredzēts atklāt tuvākajās nedēļās, taču jau tagad ierobežotā skaitā pieejamas biļetes uz Pasakas… pirmizrādi Splendid Palace Lielajā zālē 13. septembrī plkst. 19:00, kur skatītāji varēs satikt arī filmas veidotāju komandu. Biļetes pieejamas festivāla mājaslapā – ŠEIT.

Filmas tapšanu atbalstījuši Nacionālais Kino centrs, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, Latvijas Nacionālā opera un ELM Media.

RIGA IFF top ar ES programmas Radošā Eiropa – MEDIA, Nacionālā Kino centra, Rīgas domes un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.

26.07.2017.

26/07/2017