Arhīvs

Režisora Māra Martinsona spēlfilma “Amaya” izvirzīta “Oskaram”

Latvija turpina filmas Rīgas sargi aizsākto iniciatīvu un šogad atkal izvirza vienu spēlfilmu ASV Kinoakadēmijas balvai Oskars par labāko ārzemju filmu (Best Foreign Language Film Award).

ASV Kinoakadēmijas kritērijiem (Special Rules for the Best Foreign Language Film Award) šogad atbilst divas Latvijas spēlfilmas, un nacionālā ekspertu komisija izvēlējās Māra Martinsona filmu Amaya (2010), kuras starptautiskais nosaukums ir Hong Kong Confidential

Nacionālā ekspertu komisija izveidota ar Nacionālā Kino centra vadītājas Ilzes Gailītes Holmbergas rīkojumu, tajā šogad strādāja kultūras ministrs Ints Dālderis, Latvijas Kinematogrāfistu savienības priekšsēdētāja Ieva Romanova, Latvijas Kinoproducentu asociācijas prezidents Vilnis Kalnaellis, Latvijas kinooperatoru asociācijas valdes loceklis Uldis Jancis, Nacionālā Kino centra spēlfilmu eksperts, kinorežisors Jānis Putniņš, kinokritiķis un LU acociētais profesors Viktors Freibergs, kinokritiķe un kinovēstures eksperte Dita Rietuma, Nacionālā Kino centra Latvijas filmu izplatīšanas projektu vadītāja un žurnāla Kino Raksti galvenā redaktore Kristīne Matīsa. Nacionālā komisija noskatījās abas kritērijiem atbilstošās filmas (otra no tām – Jāņa Streiča Rūdolfa mantojums) un balsoja par diviem jautājumiem – vai Latvijai šogad vispār jāizvirza filma Oskara balvai un, ja jā, tad kura no divām kritērijiem atbilstošajām.
 
Nacionālais Kino centrs izstrādā nolikumu, pēc kura Latvijas filmas turpmāk tiks izvirzītas arī Eiropas Kinoakadēmijas balvai Fēlikss un Krievijas Kinoakadēmijas balvai Nike; atšķirībā no Oskaru konkurences, cīņā par Fēliksiem un Nikēm Latvijai jau bijuši vērā ņemami panākumi. Latvijas producenti var izvirzīt Oskara balvai arī dokumentālās un animācijas filmas, vienīgi šiem filmu žanriem uzcelts diezgan augsts slieksnis – lai filma vispār atbilstu izvirzīšanas kritērijiem, tai jābūt vismaz nedēļu komerciāli izrādītai kinoteātros Losandželosā un / vai Manhetenā.
 
Māra Martinsona spēlfilma Amaya pirmizrādi piedzīvoja 2010. gada 14. septembrī un kopš 17. septembra skatāma kinoteātros Forum Cinemas un Rīga, tuklāt ar ļoti labiem panākumiem – kinoteātrī Forum Cinemas pēc pirmās nedēļas nogales Amaya ir 2. vietā pēc skatītāju skaita un 7. vietā pēc kases ieņēmumiem (jo biļetes uz šo filmu ir lētākas). Savukārt Lietuvā, kur Amaya pirmizrādi piedzīvoja nākamajā dienā pēc Rīgas, filma šobrīd ir pirmajā vietā gan pēc skatītāju skaita, gan pēc kases ieņēmumiem. Tiesa, Lietuvā šobrīd filmu izrāda no septiņām kopijām un pirmizrāde bijusi jau vairākās pilsētās, bet arī Latvijā tiek plānoti izrādīšanas grafiki citās pilsētās ārpus Rīgas. Starptautiskajā arēnā filmu izplatīs amerikāņu kompānija House of Film.
 

                Amaya

22/09/2010