Otrdien, 28.novembrī, plkst. 18:00 kinoteātra “Splendid Palace” Mazajā zālē tiks svinēta Latvijas Televīzijas radošās apvienības “Telefilma-Rīga” jubileja, sarīkojums plānots kā tikšanās ar vēsturi, filmu autoriem un viņu darbiem. Vakaru vadīs kinoscenārists un vēsturnieks Agris Redovičs. Ieeja brīva!

Radošās apvienības Telefilma-Rīga vēsture aizsākās 1957. gada rudenī, kad Latvijas Televīzija izveidoja kinogrupu dažu cilvēku sastāvā, viens no Telefilmas dibinātājiem bija kinooperators Visvaldis Frijārs (1928-2008). Neilgā laikā izveidojās spēcīgs radošais kolektīvs ar gandrīz 100 darbiniekiem. Apvienībā tika uzņemtas dokumentālās filmas, koncertfilmas, multiplikācijas filmas un īsmetrāžas aktierfilmas, kuras skatījās visā Latvijā, demonstrēja Maskavas Centrālā televīzija un arī ārzemju televīzijas kanāli. Tā tika uzkrātas laikmeta liecības un iemūžinātas izcilas personības.

Apvienībā darbojās profesionāli izglītoti režisori, operatori un skaņu režisori – Mihails Pjarns, Vija Bunka, Zigurds Zariņš, Rodrigo Rikards, Andrejs Feldmanis, Ansis Bērziņš, Skilla Pinne – Rikarde, Maruta Jurjāne, Roze Stiebra, Dzintra Geka, Augusts Sukuts un citi, tapa filmas, kas ieņem nozīmīgu vietu Latvijas kultūras vēsturē. Telefilma-Rīga bija atvērta visiem labākajiem Latvijas autoriem, te dažus savus darbus veidoja režisori Aivars Freimanis, Ivars Seleckis, Hercs Franks, arī Ansis Epners un Rihards Pīks. Filmām tekstus rakstīja dzejnieki Jānis Peters, Imants Ziedonis, Vitauts Ļūdēns, mūziku sacerēja komponisti Raimonds Pauls, Imants Kalniņš, Pauls Dambis un citi. Kopējais Telefilmā – Rīga uzņemto filmu skaits sniedzas līdz 500, tās tika veidotas ar svaigu, bieži avangardisku piesitienu. Apvienība ir arī zīmētās animācijas šūpulis, pateicoties Rozes Stiebras un Anša Bērziņa radošajam garam.

Viens no apvienības Telefilma-Rīga vadošajiem darbiniekiem, režisors Rodrigo Rikards (1941-2014) teicis: “Laba televīzija ir tāda, kas izveido filmas, kuras var pārdot, un raidījumus sūta festivāliem, kur iegūst medaļas un diplomus. Tāda radoša vienība bija Telefilma-Rīga.” 1966. gadā ar Telefilmas iniciatīvu tika iedibināts starptautiskais TV filmu festivāls Cilvēks un jūra, kurā TV ekrāna mākslā nācās sacensties ar kino un televīzijas lielvalstīm – Japānu, Vāciju un Franciju. Filmas sūtīja arī no Pakistānas, Austrālijas, Indijas, Somijas, Bulgārijas, Dānijas un Islandes.

Un vēl Rodrigo Rikards teicis – būtiski, ka Telefilmas-Rīga ilgo gadu darbībā tika radīts ļoti daudz filmu, kas parāda mūsu tautas šķērsgriezumu, radošumu un domāšanu. Jubilejas pasākumā ieskatīsimies šajā dārgumu krātuvē.

Kinoscenāristam un vēsturniekam Agrim Redovičam pašam ir darba pieredze apvienības Telefilma-Rīga brīnišķīgajā kolektīvā. Viņš ievadīs skatītājus spilgtākajos apvienības vēstures mirkļos un radošajos uzdzirkstījumos. Seansā tiks izceltas vērtības no 1965. gada līdz apvienības slēgšanai 1994. gadā, paredzētas tikšanās ar filmu autoriem un spilgtiem filmu fragmentiem. Tiks demonstrēti fragmenti no Telefilmas celmlauža, operatora Visvalža Frijāra filmas Carnikavas nēģi, Rodrigo Rikarda Dzīvais māls, Mihaila Pjarna Kolā Brinjons ar Kārli Sebri galvenajā lomā, Augusta Sukuta Valentīna Zeile, no Egila Ermansona un Marutas Jurjānes filmas Prieks, kas veltīta Dziesmu svētku simtgadei, vēl arī Jāņa Dzenīša, Skillas Pinnes-Rikardes, Anša Bērziņa, Rozes Stiebras, Aivara Līča un Dzintras Gekas filmu fragmenti.

Par radošās apvienības darbību izveidota kultūrvēsturiskā seriāla Kino gadsimts Latvijā dokumentālā filma Telefilma-Rīga (2004, 26 min, režisore Agita Cāne), tā tiks demonstrēta LTV-1 programmā 29. novembrī pulksten 19:30.

Vakaru rīko Latvijas Kinematogrāfistu savienība sadarbībā ar Latvijas Televīziju