Arhīvs

Programmas „Eizenšteins. Vigo. Dreiers. Pasaules kino grandi” atklāšana

Šo piektdien, 21. novembrī, plkst. 18:00 kino „Rīga” tiks atklāta Rīgas Kinomuzeja, Nacionālā kinocentra, Francijas Kultūras centra un Dānijas Kultūras institūta kopīgi sarūpētā filmu programma „Eizenšteins. Vigo. Dreiers. Pasaules kino grandi”, kas saturiski ir turpinājums Rīgas Kinomuzejā patlaban apskatāmajai izstādei „Rīgas puika. Sergejs Eizenšteins”.Programmu atklās Karla Teodora Dreiera 1928. gadā tapusī filma „Žannas d`Arkas ciešanas”, kas atzīta par vēl joprojām nepārspētu pasaules kinovēstures šedevru. Tās galvenā varone, par Orleānas jaunavu sauktā Žanna, kļuva par katoļu baznīcas upuri, un, vadoties pēc oriģinālajiem tiesas pierakstiem, kas pārsteidzošā kārtā saglabājušies pēc tik daudziem gadiem un tagad sniedz gandrīz pilnīgu ieskatu t.s. „raganu prāvu” procesā, Dreiers gluži vai dokumentējis viņas mocīšanu un soda izpildi. 1920. gadā Žanna d`Arka tika pasludināta par svēto.
Galvenās lomas atveidotāja, teātra komēdiju aktrise Renē Falkoneti bija solījusi Karlam Teodoram Dreieram, ka pēc šīs lomas vairs nefilmēsies, jo režisors vēlējās, lai viņas seja „piederētu” vien Žannai, un viņas darbs, kā apgalvo vairāki kinovēsturnieki, nav pārvērtējams.
„Žannas d`Arkas ciešanas” ir Karla Teodora Dreiera visslavenākā kinofilma, kuras liktenis ir gana raibs: uzreiz pēc pirmizrādes sadega tās kopija, un režisors no safilmētajiem materiāliem samontēja vēl vienu versiju, taču arī tai – tāpat kā Žannai – bija lemts sadegt. 1980. gadu sākumā notika neticamais: kādā Oslo psihiatriskajā klīnikā tika atrasta „Žannas d`Arkas” kopija un uzreiz atdota restauratoru rokās.
„Žanna d`Arka” ir mēmā filma, kurai zināmi vairāki skaniskie pavadījumi. Rīgas Kinomuzeja filmu dienās filmu uz taustiņiem pavadīs Juris Kulakovs, čellu spēlēs Ivars Bezprozvanovs un solo – Ieva Akurātere, instrumentālas kompozīcijas pretstatot katoļu baznīcas garīgajiem dziedājumiem. Šie mūziķi apskaņos arī „Žannas d`Arkas ciešanu” seansu, kas notiks 23. novembrī plkst. 20:30.
 
Pavisam Rīgas Kinomuzeja programmā iekļautas 10 filmas, ko uzņēmuši Sergejs Eizenšteins, Karls Teodors Dreiers un Žans Vigo, kā arī Olegs Kovalovs. Vairāk info: www.nkc.gov.lv
 
NB – uz filmām skolēniem, studentiem un pensionāriem ieeja būs par brīvu!
 
29. novembrī no plkst. 13:00 līdz 17:00 kino „Rīga” Mazajā zālē notiks konference, kas būs veltīta šiem trijiem režisoriem. To vadīs kinokritiķe Dita Rietuma, un tajā piedalīsies Oļegs Kovalovs, Kaspers Tubjergs un Līsa Vigo. Ieeja – bez maksas.

20/11/2008