Arhīvs

Priekšpēdējā lekcija ciklā „Tas, ko Tu nedrīksti nezināt III: Cits jaunais vilnis”

8. decembrī plkst 19:00 kinoteātrī Rīga priekšpēdējā cikla Tas, ko Tu nedrīksti nezināt III: Cits jaunais vilnis lekcija.

Kinokritiķe Dita Rietuma rosinās sarunai kā  režisora Rolanda Kalniņa divas, savulaik neatzītas pērles latviešu kinematogrāfā – aizliegtā plaukta filma Četri balti krekli (1967) un padomju cenzūru nepārdzīvojusī, iznīcinātā Piejūras klimats(1974), iederas pasaules kino kontekstā. Pēc lekcijas notiks filmu seanss.

 
Uzmanību – Pirmajiem 25 biļešu pircējiem svētku laika dāvanas!

„Latviešu kino reti kad skata pasaules kontekstos. Kaut esam pieraduši,  ka dažai labai no latviešu mūsdienu filmām izdodas parādīties starptautiskos festivālos, reti, pavisam reti mēģinām atbildēt uz jautājumu, kā pasaules ainavā ierakstās, teiksim,  klasiskās, XX gs. 60.-70. gados tapušās latviešu režisoru filmas. Priekšpēdējā lekciju cikla Tas, ko tu nedrīksti nezināt III. Cits jaunais vilnis seansā, kas būs veltīts divām Rolanda Kalniņa “aizliegtajām” filmām Četri balti krekli un Piejūras klimats, mēģināsim paskatīties uz šiem klasiskajiem latviešu kino darbiem kā pasaules kontekstā loģiskiem un iederīgiem. Iespējams, ka Četri balti krekli ir pavisam tuvs radinieks gan franču, gan čehu “jaunā viļņa” filmām.”
/Dita Rietuma/

 
Rolands Kalniņš
Rolands Kalniņš ir viens no spilgtākajiem Latvijas režisoriem. Rīgas Kinostudijā sācis strādāt 1947. gadā kā režisora asistents filmā Mājup ar uzvaru. Režisora profesiju  talantīgais autodidakts apguvis praksē, asistējot Pāvela Armanda, Leonīda Leimaņa u.c. režisoru filmās. R.Kalniņs ir Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieks, Valsts Kultūrkapitāla mūža stipendiāts, saņēmis Nacionālā Filmu festivāla Lielais Kristaps 2005 balvu par Mūža ieguldījumu kinomākslā. 
 
 
Piejūras klimats (1974) 
Rež. Rolands Kalniņš
Darbu pie filmas Piejūras klimats režisoram lika pārtraukt, bet pašu filmu sadedzināt Kinostudijas pagalmā – veselīgā sarkasma pilnais, rotaļīgais 70. gadu reāliju un kolektīvu attēlojums mākslinieciskā vakuuma ideoloģijas padomju cenzoriem šķita pārāk brīvdomīgs.
 
Ēriks, Harijs un Guntis strādā gāzes kantorī. Pludmalē Ēriks, uzdodoties par galveno inženieri, iepazīstas ar skaistuli Dainu. Vēlāk izrādās, ka meitene ir gāzes kantora jaunā inženiere. Ēriks un Daina satiekas amatierteātra izrādē, atveidojot Kleopatras un Antonija lomu.

Četri balti krekli (1967)
Pēc Gunāra Priedes lugas Trīspadsmitā, tapusī filma ir ironisks skatījums uz mākslu un cenzūru Padomju Savienībā, divdesmit gadus dzīvoja mutvārdu leģendās un Imanta Kalniņa komponētajās dziesmās līdz savai pirmizrādei 1987. gadā.
Pusmūža kultūras darbiniecei Anitai Sondorei piedauzīgi šķiet jaunā dzejnieka Cēzara Kalniņa dziesmu teksti, kurus izpilda jauniešu ansamblis. Viņa uzraksta sūdzību avīzei, iekustinot neapturamu cenzūras sistēmu. 
 
Pēdējā lekcija:
15. decembris plkst. 19:00
Trakais Pēro / Pierrot Le Fou
Rež. Žans Liks Godārs / Jean-Luc Godard
Francija, Itālija, 1965, 110 min.
Lektors Viktors Freibergs
Ferdinands satiek Mariannu, savu bijušo mīļāko, kad Ferdinanda sieva nolīgst jauno meiteni par aukli. Vedot Mariannu mājās, Ferdinands nolemj pamest savu līdzšinējo nomācošo buržuāzijas dzīvi un aizbēgt kopā ar viņu. Sākotnējā mīlas afēra izvēršas par bēgšanu no teroristiem, ieroču kontrabandu un traku, notikumu pilnu skrējienu uz nekurieni.
Filmā Trakais Pēro režisors sakausē satīru par patērētāju kultūru, politiku, komiksu estētiku un nebeidzamu romantiku, radot neaizmirstamu kinematogrāfisku piedzīvojumu.
 
Tikai šajā dienā DVD Rolanda Kalniņa aizliegtais laiks būs nopērkams par īpašu cenu! Diskā iekļautas filmas  Četri balti krekli, Piejūras klimats, Akmens un šķembas, kā arī bonusa materiāli- intervijas ar režisoru un viņa kinokolēģiem. 

Biļetes cena: Ls 2.50, studentiem ar ISIC karti Ls 2

Lekciju ciklu rīko biedrība Ekrāns sadarbībā ar kinoteātri Rīga, Francijas Kultūras centru, Čehijas vēstniecību Rīgā, Gētes institūtu Rīgā, Rīgas Kinomuzeju un Nacionālo Kino centru.
Projektu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.
 

Piejūras klimats

07/12/2009