Arhīvs

Portāls filmas.lv Līgo svētkos piedzīvo rekordlielu interesi

Šāgada Līgo svētkos Nacionālā Kino centra portāls filmas.lv piedzīvojis rekordlielu skatītāju interesi – filmu skatīšanās svētku dienās ne brīdi neapsīka, iepriekš nepieredzētu maksimumu sasniedzot svētdienas vakarā, un četrās dienās kopš 20. jūnija portālu apmeklējuši vairāk nekā 10 000 skatītāju, kas dažādās lapās ielūkojušies apmēram 33 500 reizes. Turklāt arī portāla kopējā statistika ir iepriecinoša – 2018. gada pirmā pusgada rādītāji gandrīz jau sasnieguši 2017. gada kopējos rezultātus.

Kā jau ziņots, portālu www.filmas.lv Nacionālais Kino centrs (NKC) izveidojis ciešā un veiksmīgā sadarbībā ar Kultūras informācijas sistēmu centru (KISC), lai veicinātu Latvijas filmu pieejamību skatītājiem. Filmas sadaļā Latvijas filmas tiešsaistē ir iespējams skatīties jebkurā laikā jebkur Latvijas teritorijā ne tikai datora pārlūkprogrammās, bet arī izmantojot viedtālruņus un planšetdatorus ar jaunākajām iOS un Android operētājsistēmu versijām. Nacionālais Kino centrs regulāri papildina portālā pieejamo filmu klāstu, nu jau gandrīz 150 filmas portālā ir noskatāmas tiešsaistē bez maksas, un arī 2018. gada Jāņiem tika sagatavots satura papildinājums – sešas jaunas filmas, tai skaitā divas restaurētas klasiskās spēlfilmas, viena Simtgades filma un viena jaunāko laiku spēlfilma, animācija un studentu filma.

Kopš 20. jūnija, kad tika izziņots svētku papildinājums, portālā filmas.lv līdz 25. jūnija rītam reģistrēti 10 423 apmeklējumi un 33 481 lapu apskates, kopējais laiks, ko apmeklētāji pavadījuši portālā, skatoties filmas, ir 1375 stundas jeb 57 diennaktis. Skatīšanās maksimums tika sasniegts svētdienas, 24. jūnija vakarā apmēram no pulksten 16:00 līdz 20:00.

Populārākā filma šajos svētkos portālā (un galu galā taču jau sen arī uz visiem citiem ekrāniem Latvijā) jau tradicionāli ir Jāņa Streiča nacionālais hits Limuzīns Jāņu nakts krāsā (1981), apmeklētāko filmu topā seko četras no šajos svētkos pievienotajām filmām, turklāt pilnīgi atšķirīgas – klasiskā spēlfilma Īsa pamācība mīlēšanā (1982, režisors Imants Krenbergs), Simtgades dokumentālā filma Astoņas zvaigznes (2017, režisors Askolds Saulītis), jaunāko laiku spēlfilma Džimlai-rūdi-rallallā! (2014, režisori Māris Putniņš un Jānis Cimmermanis) un LKA studenta Jāņa Ābeles diplomdarbs, spēles īsfilma Augstāk par zemi (2015).

Jāpiebilst, ka portāla filmas.lv apmeklējums pastāvīgi pieaug arī vairāku gadu griezumā – 2018. gada pirmajā pusgadā portāla filmas.lv statistikas rādītāji jau gandrīz sasnieguši 2017. gada kopējos rezultātus. 2017. gadā portālā reģistrēti 258 033 apmeklējumi, 2018. gada pirmajā pusē – jau 244 205, 2017. gadā portāla lapas tika apskatītas 898 706 reizes, šogad – jau 740 304 reizes. Trešā statistikas pozīcija liecina, ka pagājušā gada rezultāts ir pat pārsniegts – kopējais laiks, kādu veido portāla filmu skatījumi, 2017. gadā bija 555 diennaktis, šogad jau 585 diennaktis.

Nacionālā Kino centra vadītāja Dita Rietuma rezumē: “Tā ir ļoti laba ziņa visai Latvijas filmu nozarei – sekojot visā pasaulē populārajai tendencei filmas skatīties dažādās interneta platformās, Latvijas skatītājs arvien biežāk izvēlas legālu un kvalitatīvu saturu. Nacionālais Kino centrs arī turpmāk ievietos portālā gan restaurētas klasiskās filmas, gan Simtgades filmas, gan citus Latvijas kinoprofesionāļu darbus, vienojoties ar filmu producentiem”.

“Ir patiešām liels prieks un reizē arī patīkams pārsteigums redzēt, ar kādu aizrautību un interesi sabiedrība izmanto Nacionālā kino centra sagatavoto iespēju noskatīties gan vecās un atjaunotās, gan arī jaunās, pēdējos gados radītās latviešu filmas. Arī mūsu komandai, Kultūras informācijas sistēmu centram, ir gandarījums, ka arī pie intensīvām portāla noslodzēm, kad filmas vienlaikus skatās ļoti daudzi skatītāji, spējam nodrošināt kvalitatīvu tehnisko pakalpojumu – nepārtrauktu skatīšanos straumēšanas režīmā, līdz ar to netraucējot skatītājam gūt māksliniecisko baudījumu no filmu satura,” pauž Kultūras informācijas sistēmu centra direktors Armands Magone, portāla filmas.lv tehnisko uzturētāju pārstāvis.

Portāls www.filmas.lv ir arī Latvijas filmu nozares plašākā datu bāze, kas kopš 2006. gada veidota sadarbībā ar Rīgas Kino muzeju, – tur pieejama kataloga informācija par vairāk nekā 2700 Latvijā uzņemtām filmām, sākot ar 1910. gadu.

Portāls tapis pēc Kultūras ministrijas iniciatīvas ar Eiropas Savienības atbalstu, tā izveidē sadarbojas Nacionālais Kino centrs (NKC) un Kultūras informācijas sistēmu centrs (KISC), kas nodrošina portāla tehnisko darbību.

 

Sagatavoja:
Kristīne Matīsa,
NKC speciāliste filmu nozares informācijas jautājumos
kristine.matisa@nkc.gov.lv
26129954, 67358879

 

25.06.2018.

 

 

25/06/2018