Arhīvs

Plaša Latvijas animācijas programma Čehijā

No 26. aprīļa līdz 5. maijam Čehijā Teplices pilsētā notiekošajā starptautiskajā animācijas filmu festivālā ANIFEST tiek plaši pārstāvētas Latvijas filmas.

Festivāla konkursa programmā iekļauta Edmunda Jansona filma pašiem mazākajiem skatītājiem Kā Lupatiņi mazgājas, kas aprīļa sākumā piedzīvoja savu pirmizrādi arī Rīgā un guvusi lielu atzinību skatītāju vidū.

Festivāla ietvaros notiek pirmā Vladimira Leščova filmu retrospekcija! – režisora kontā ir jau 5 festivālos atzītu filmu autors, katra no tām tapušas atšķirīgā tehnikā – izmantojot eļļas gleznojumu uz stikla, pasteļa krītiņus, akvareli, ogli u.tml. Čehijā tiks demonstrēts arī viņa īss „animācijas joks” – eksperimentālā filma ar nosaukumu 98’, kas Latvijā vēl nav bijusi skatāma. Vladimirs Leščovs darbosies arī festivāla žūrijā, izvērtējot animācijas seriālus, studentu darbus, reklāmas klipus un mūzikas video.
 
Plašāku ieskatu par animācijas filmām pieaugušajiem sniegs stundu gara, stilistiski atšķirīgu Latvijas filmu retrospekcija, aptverot laikaposmu no sešdesmito gadu vidus līdz pat šim brīdim. Programmā pārstāvēta gan leļļu filmu klasiķa Arnolda Burova filma Ki-ke-ri-gu!, gan zīmētās animācijas pamatlicēja Roze Stiebra ar savu Sēž uz sliekšņa pasaciņa. Skarbi ironisko skatījumu pārstāv dokumentālists Askolds Saulītis ar savu pagaidām vienīgo animācijas filmu Klāra un Rubinšteins, kamēr filmas mākslinieks Jurģis Krāsons piedāvā savu pirmo darbu režisora ampluā – Melnā kaste. Abas filmas tapušas lielākajā Latvijas filmu studijā Rija, līdzīgi kā programmā skatāmā Aijas Bley Doktora D. Sala un Vladimira Leščova Bezmiegs. Ar studiju saistīts arī starptautiski atpazīstamās, Ņujorkā dzīvojošās latviešu režisores Signes Baumanes vārds, kuras daiļradi programmā raksturos filmas Sieviete un Teat Beat of Sex. Skatītājus provocēs ne vien Signes Baumanes filmas, bet arī Nils Skapāns ar savu plastilīna animācijas filmu Diversija, kamēr Jānis Cimermanis, kas pārstāv Arnolda Burova tradīcijas mantiniekus – studiju Animācijas Brigāde, pierādīs, ka sarežģīto Latvijas vēsturi iespējams izstāstīt 8 minūtēs, pie kam izdarīt to ar bezgala smalku humoru un bez neviena vārda. Jaunākā Latvijas filmu programmā iekļautā filma ir profesionālā gleznotāja Kārļa Vītola filma Aptumsums, ko raksturo izcila kadra estētika un filozofiska ietilpība.          
           
Lielu atbalstu dalībai festivālā Nacionālajam Kino centram sniegusi Latvijas vēstniecība Čehijā.
 
 

                Melnā kaste

26/04/2011