Arhīvs

Pirmo reizi ekrānā – kinofolklora!

16. oktobrī plkst. 18:00 k/t Rīga Lielajā zālē dokumentālās filmas Monētas dubultportrets pirmizrāde.
Režisors Romualds Pipars, scenārijs Tālivaldis Margēvičs, Anna Apsīte un Romualds Pipars, montāža Maija Selecka un Romualds Pipars.

 
Filmā apkopoti uz 8mm kinofilmas dokumentēti amatierfilmējumi, kas atklāj vēl līdz šim neredzētu Latvijas kultūrvēstures dārgumu krātuvi. Pirmo reizi ekrānā – kinofolklora!
Filma ir par mūsu tēviem un mātēm – par paaudzi, kura dzīvoja, cerēja, mīlēja un sapņoja, būvēja savu dzīvi ar tādiem pašiem mērķiem kā jebkurš cilvēks brīvajā, demokrātiskajā pasaulē. Filma rāda dzīvi sociālistiskā valstī, kas balstījās uz izolētu, no pārējās pasaules atdalītu sabiedrību, kur valsts dzīvoja pēc vienas, bet cilvēki pēc citas morāles.
 
Filmā Monētas dubultportrets nav neviena kadra, kas būtu uzņemts vēlāk par
20. gadsimta 80. gadiem, turklāt tie ir amatieru filmēti materiāli, kas iemūžina dziļi personiskus, bet arī vispārcilvēciskus notikumus – kāzas, bēres, bērnu pirmos solīšus… Filmā ir daudz arī tieši padomju laikiem raksturīgu sižetu – rindas veikalos, svētku gājieni, pionieru zvēresti, lepnums par mašīnu, kurai nauda krāta gadiem… Asprātīgs komentārs visas sadzīves detaļas savij vienā spilgtā laikmeta liecībā, kur skatītājs var ieraudzīt ne tikai pazīstamu veļasmašīnas modeli vai Sarkanā Kvadrāta gumijniekus, bet arī izjust aizgājušā laikmeta garu.
 
Filmu no 17. oktobra varēs noskatīties kinoteātrī „Rīga”,
seansi 17., 18. un 21. oktobrī pulksten 15:00 un 18. oktobrī pulksten 13:30. Biļetes var iegādāties arī uz filmas pirmizrādi 16. oktobrī pulksten 18:00.
 
Filmas pirmizrādi atbalsta Nacionālais Kino centrs, filmas ražošanu – Nacionālais Kino centrs, Valsts kultūrkapitāla fonds un Rīgas dome.
 
 

10/10/2008