Arhīvs

Pirmizrādi piedzīvo Matīsa Kažas dokumentālā filma “Klejotāji”

Ceturtdien, 5. martā, kinoteātrī “Splendid Palace” pirmizrādi piedzīvo režisora Matīsa Kažas jaunā pilnmetrāžas dokumentālā filma “Klejotāji”, un filmas veidotāji pirms pirmizrādes piedāvā noskatīties jaunu treilera versiju. Filma no 6. marta būs skatāma kinoteātros un īpašajos seansos visā Latvijā.

Veidojot trīs savu vienaudžu dokumentālos portretus, 24 gadus vecais režisors Matīss Kaža stāsta personīgu stāstu par savu paaudzi – klejotājiem, kuri meklē vietu jaunajā un ne vienmēr izprotamajā pasaulē. Mobilo aplikāciju veidotājs Tomass pamet savu iepriekšējo dzīvi un kļūst par digitālo nomadu, atmetot ideju par pastāvīgu dzīvesvietu. Dejotāja Taņa pārvācas uz Misisipi štatu ASV un atrod mīlestību ratiņkrēslam piesaistītā basketbola trenerī, kurš ir par viņu apmēram 20 gadus vecāks. Avangarda izdevējs Valters kolekcionē tualetes podus Latvijas simtgadei, performatīvos veidos mēģinot pārvarēt pagātnes traumu.

“Arī filmas forma ir pielīdzināma klejojumam – pa īsiem mirkļiem un izvēlēm, kas veido mūsu dzīves, arī  pa spēcīgām un pretrunīgām izjūtām. Filmas galvenie un arī otrā plāna varoņi ir man tuvi cilvēki – klasesbiedri, draugi, kolēģi, jaunie mākslinieki. Klejotāji nav tikai stāsts par jauniešiem mūsdienu nekontrolējamā progresa un globalizācijas laikmetā, patiesībā filmai vajadzētu būt aktuālai jebkuram skatītājam, kurš pieredzējis jaunībai raksturīgo sevis meklēšanas, identitātes veidošanās procesu,” filmu apraksta režisors Matīss Kaža.

Filma Klejotāji tapusi trīs gadu laikā trīs valstīs – Latvijā, ASV un Japānā. Pēc starptautiski  godalgotās filmas Vienu biļeti, lūdzu! (2017) šis ir nākamais jaunā režisora pilnmetrāžas darbs. Radošā komanda to raksturo kā jūtīgu, spēlfilmas formai pietuvinātu dokumentālo kino, kas pēta varoņu iekšējās pasaules un izjusti attēlo mūsdienu jauniešu pasaules redzējumu. Filmas galvenie varoņi jau ieradušies Rīgā, kur īpašos filmas seansos atbildēs uz skatītāju jautājumiem.

Sestdienas, 7. marta vakarā filma piedzīvos reģionālo pirmizrādi Liepājas teātrī, svētdien – Vidzemes koncertzālē Cēsīs un Madonas kinoteātrī Vidzeme, savukārt 12. martā radošā grupa viesosies īpašajā seansā kinoteātrī Auseklis Talsos. Ar informāciju par visiem filmas seansiem iespējams iepazīties mājaslapā https://www.klejotaji.lv.

Filmas režisors ir Matīss Kaža, operators Aleksandrs Grebņevs, montāžas režisore Gunta Ikere, komponists Toms Auniņš, skaņu režisors Aleksandrs Vaicahovskis, producenti Una Celma un Matīss Kaža. Filmas plakātus veidojis mākslinieks Harijs Grundmanis.

Režisors Matīss Kaža (1995) kino izglītību ieguvis Ņujorkas Universitātes Tiša mākslas skolā, zināšanas papildinājis Amerikas Kino institūtā Losandželosā. Jau studiju laikā uzņēmis savu pirmo pilnmetrāžas dokumentālo filmu Vienu biļeti, lūdzu! (2017), kas guvusi atzinību vairākos starptautiskos kinofestivālos. Šāgada beigās paredzēts laist klajā Kažas pirmo pilnmetrāžas spēlfilmu – vesternu Kur vedīs ceļš.

Filmas Klejotāji uzņemšanā sadarbojušās Latvijas studijas Fenixfilm un Deep Sea Studios, finansē Nacionālais Kino centrs, Valsts Kultūrkapitāla fonds, ALA Kultūras fonds un Latviešu fonds. Filma ir Latvijas, ASV un Zviedrijas kopražojums.

Filmas soctīklu konti:
Facebookhttps://www.facebook.com/wanderersfilm/
Instagramhttps://www.instagram.com/klejotaji/

 

5.03.2020.

05/03/2020