Arhīvs

Pirmizrādes filmām “Kas bija ED.L.?” un “Nogalināt vai mirt”

No 4. līdz 6. septembrim,  kinoteātrī Rīga demonstrēs dokumentālā filmu cikla Veiksmes ceļinieki pirmās divas filmas Kas bija ED.L.? un Nogalināt vai mirt.

4. septembrī seanss sāksies 20.30, kad būs unikāla iespēja satikt filmu veidotājus. Nākamie seansi – 5. un 6. septembrī plkst. 17.00 un 19.30

National Geographic stilā veidotās filmas vēsta par latviešu izcelsmes dēkaiņiem, kas pazīstami visā pasaulē, un kuru dzīvesstāsti aizrāvuši un iedvesmojušas daudzus sekotājus. Dokumentālo filmu cikla producenti ir studija Screen Vision un Vides filmu studija no Latvijas sadarbībā ar Maskavas aģentūru PILOTAZh.

Katras filmas garums ir gandrīz stunda un tās aizvedīs uz tālām, eksotiskām un noslēpumainām vietām, stāstīs par neparastiem piedzīvojumiem un fantastiskiem sasniegumiem, kuru autori ir latvieši.

Filmas Kas bija ED.L.? varonis ir Edvards Liedskalniņš – Floridas populārā tūrisma objekta Koraļļu pils veidotājs. Ik gadu tūkstošiem cilvēku apbrīno viņa veikumu – tonnām smagu koraļļu akmens skulptūru dārzu, ko šis cilvēks uzbūvējis bez smagas tehnikas un citu cilvēku palīdzības. Kā viņam tas izdevās? Vai varētu būt taisnība mistiķiem, kuri apgalvo, ka šis vienkāršais, tikai četru klašu izglītību ieguvušais vīrs atklājis levitācijas noslēpumu un izpratis piramīdu būves principus? Vai arī viņu spēcināja nezūdošā mīlestība pret meiteni, kas Latvijā pameta viņu pie altāra? Šī Edvarda radītā leģenda 20. gadsimta 80. gados iedvesmoja rokmūziķi Billiju Aidolu sacerēt daudzu iemīļoto hitu Sweet Sixteen. Kas īsti bija cilvēks ar iniciāļiem ED.L. – šo gandrīz gadsimtu seno mīklu centušies atminēt arī filmas veidotāji.

Savukārt filma Nogalināt vai mirt aizvedīs uz Brazīlijas džungļiem, kuros lielāko mūža daļu pavadīja latviešu izcelsmes mednieks un džungļu gids Saša Ziemelis. Sešpadsmitgadīgais jauneklis pamet Latviju 1905. gada revolūcijas vētrās, un pēc daudziem aizraujošiem piedzīvojumiem nonāk Brazīlijā. Viņš kļūst par pirmo balto cilvēku, kurš nebaidās stāties pretī džungļu karalim jaguāram, bruņots vienīgi ar šķēpu, gluži kā to dara indiāņi. Drīz nostāsti par neparasto mednieku sasniedz ASV. Saša pavada džungļos zinātniskas ekspedīcijas un organizē safari tā laika bagātajiem un slavenajiem – politiķiem, Holivudas zvaigznēm un tirdzniecības magnātiem. Viņš ir izskatīgs, spēcīgs, skarbs un valdzinošs. Dabas varenības, skaistuma un briesmu ieskautais mūžs filmā atdzīvojas Sašas Ziemeļa ģimenes atmiņās, arhīva materiālos un viņa paša uzņemtajās filmās.

Filmu ciklu Veiksmes ceļinieki turpinās pašlaik topošais stāsts Mīklainais dimantu karalis par Dienvidamerikas džungļu pētnieku un mistiķi Aleksandru Laimi.

Filmas Kas bija ED.L.? un Nogalināt vai mirt uzņemtas ar Nacionālā Kino centra finansiālu atbalstu.

Kas bija ED.L.?

Nogalināt vai mirt  

01/09/2009