Pirmizrāde Uģa Oltes un Mortena Trovika dokumentālajai filmai “Atbrīvošanas diena”

Piektdien, 24. martā plkst. 19.00 kinoteātra “Kino Citadele” SCAPE zālē kinofestivāla “Spektrs” ietvaros notiek Latvijas pirmizrāde režisora Uģa Oltes un Mortena Trovika rokumentālajai filmai Atbrīvošanas diena. No 31. marta filma skatāma kinoteātros visā Latvijā.

 

Saņēmusi slavinošas atsauksmes pasaules prestižākajos kino un mūzikas izdevumos, Latvijas un Norvēģijas kopražojuma rokumentālā filma Atbrīvošanas diena beidzot nonāk Latvijas kinoteātros! Latviešu un norvēģu mākslinieku kopdarbs ir paradoksāls stāsts par pirmo rokkoncertu pasaules noslēgtākās totalitārā režīma valsts Ziemeļkorejas vēsturē. Uz pirmizrādi Rīgā ieradīsies norvēģu režisors Mortens Troviks, grupas Laibach dibinātājs Ivans Novaks un soliste Mina Špilere.

“Iespējams, visiespaidīgākais pēdējā laika kultūras notikums un pilnīgi noteikti vispārsteidzošākā dokumentālā filma, kuru šogad redzēsiet.” (Filmmagasinet, Nīderlande)

2015. gada augustā notika kaut kas vēl nebijis. Ziemeļkorejā, kur visu kontrolē sistēma, ieradās skandaloza rokgrupa no rietumiem, lai sniegtu pirmo rokkoncertu šīs pasaulē izolētākās valsts vēsturē. Tā bija mitoloģiska tikšanās, ko var salīdzināt ar ķīmisku reakciju. Viens tās elements ir grupa “Laibach” – rokmūziķi, kuri uzauguši diktatoriskajā Dienvidslāvijā un savā mākslā joprojām iemieso totalitārisma iedvesmotu tēlu sistēmu. Otrs elements – Ziemeļkorejas sapņu publika, kura nekad mūžā nav dzirdējusi rokmūziku, jo viņu perfektajā sistēmā tādas vienkārši nekad nav bijis. Trešais elements ir šā unikālā eksperimenta autors Mortens Traviks, kurš te spēlē galvenā savedēja lomu un kura virsvadībai spiesta pakļauties gan mūziķu grupa, gan viesus uzņemošā ziemeļkorejiešu brigāde.
Koncerta formālais iemesls bija Ziemeļkorejas Atbrīvošanas diena – 70 gadi kopš 1945. gada uzvaras pār japāņu imperiālistiem. Latvijas un Norvēģijas filmēšanas grupai tika dota nebijusi iespēja fiksēt vēsturiskā koncerta sagatavošanas procesu valstī, kurā valda visstingrākā cenzūra.

Laibach koncerts Ziemeļkorejā ir, manuprāt, fascinējošākais kultūras, ideoloģiskais un politiskais 21. gadsimta notikums, kāds līdz šim ir noticis.” (slovēņu filozofs Slavojs Žižeks)

Neparastās avantūras rezultāts ir režisoru Uģa Oltes (Latvija) un Mortena Trovika (Norvēģija) rokumentālā filma ATBRĪVOŠANAS DIENA, par kuru plašas recenzijas publicējuši nozīmīgie pasaules mediji Variety (ASV), The Guardian (Lielbritānija), mūzikas žurnāli MOJO (Lielbritānija) un Rolling Stone (ASV).

“Asprātīga, satraucoša, apgaismojoša un brīžiem aizkustinoša iegremdēšanās anomālajā komunistu aizspogulijā.” (MOJO’s 17 for 2017, Lielbritānija)

Filmas ATBRĪVOŠANAS DIENA pirmizrāde notika 2016. gada novembrī Amsterdamā, pasaules lielākajā starptautiskajā dokumentālo filmu festivālā IDFA, ko dēvē arī par “dokumentālā kino Kannām”. Tālākajam ceļam pie skatītājiem filmas producenti ir noslēguši līgumu ar vienu no pasaulē vadošajiem dokumentālo filmu izplatītājiem – britu kompāniju Dogwoof, kuri šogad strādā arī ar filmām Vernera Hercoga sapņi par savienoto pasauli un Maikla Mūra Where to Invade Next.

Līdz šim Oltes un Trovika rokumentālo filmu redzējuši kinoskatītāji Zviedrijā, Norvēģijā, Kazahstānā, Nīderlandē, Itālijā, šajā pavasarī plānotas pirmizrādes vairāk nekā 20 citās valstīs. Vienlaikus ar seansiem Latvijā ATBRĪVOŠANAS DIENA tiks demonstrēta arī mūsu kaimiņvalstīs Igaunijā un Lietuvā. Šī ir pirmā Latvijas dokumentālā filma, ko izplatīs Forum Cinemas. Filma ATBRĪVOŠANAS DIENA tiks izrādīta Rīgā kinoteātros Kino Citadele, Cinamon, Splendid Palace un K.Suns, Liepājā – kinoteātrī Kino Balle, Ventspilī – Kino Rio, Siguldā – Kino Lora, Cēsīs – Vidzemes koncertzālē, Valmierā – Kino Gaisma, Daugavpilī – Silverscreen un Rēzeknē – Silverscreen.

“Citējot kādu no Laibach dziesmām: “Eksistence, kādu to pazīstam, ir pagaisusi.” Kad politika cieš pastāvīgas neveiksmes, vienīgās cerības vieš māksla, arī mūzika, kuras skanējums klaustrofobiskajā un sterilajā kompartijas koncertzālē šķietami sagrauj sienas un ļauj garam traukties pāri politisko sistēmu izplatījumam.” (Viktors Freibergs, kinozinātnieks)

Vairāk par filmu:
ANOTĀCIJA:
Par pārsteigumu visai pasaulei, bijušās Dienvidslāvijas kulta grupa Laibach kļūst par pirmo ārzemju rokmūziķu apvienību, kas jebkad koncertējusi izolētajā Ziemeļkorejā. Brīnums izrādās iespējams, pateicoties filmas režisora Mortena Trovika, sena grupas fana un aktīva kultūras diplomāta šķietami utopiskajām ambīcijām. Saduroties ar stingru ideoloģiju un kultūras atšķirībām, grupa cenšas izvilkt savas dziesmas caur cenzūras adatas aci, lai drīkstētu atskaņot tās publikai, kas nekad agrāk nav dzirdējusi rokmūziku. Tikmēr uz robežas starp divām Korejām tiek uzstādīti propagandas skaļruņi, ieskandinot kara draudus.

ATBRĪVOŠANAS DIENA / LIBERATION DAY
Latvija, Norvēģija 2016, 98’
Režisori: Uģis Olte un Mortens Traviks
Operators: Valdis Celmiņš
Oriģinālvaloda: angļu, korejiešu
Producenti: Uldis Cekulis (VFS Films / Latvija), Mortens Traviks (Traavik.Info / Norvēģija)
Sadarbībā ar Mute Records (Lielbritānija), Norsk Fjernsyn (Norvēģija), Staragara (Slovēnija)
Atbalsta Latvijas Nacionālais Kino centrs, Kultūrkapitāla fonds, Norvēģijas Mākslas padome, Slovēnijas Kino centrs

PAR GRUPU “LAIBACH”
35 gadus pēc grupas dibināšanas toreizējās Dienvidslāvijas pilsētā Trbovļē Laibach joprojām ir starptautiski atpazīstamākā mūziķu apvienība no bijušajām Austrumeiropas un Centrāleiropas komunisma valstīm. Izveidota Dienvidslāvijas vadoņa Tito nāves gadā un kļuvusi slavena laikā, kad sistēma sāka brukt, grupa Laibach konsekventi pretojusies centieniem ielikt sevi noteikta žanra rāmjos – vai tas būtu “rock”, “pop”, “tehno” vai “industrial”. Pašpasludinātie dvēseļu inženieri paradoksālā veidā liek saviem klausītājiem domāt, dejot un maršēt pie vienas un tās pašas mūzikas.
www.laibach.org

PAR UĢI OLTI
Režisors Uģis Olte ir pieredzējis VFS Films veidoto TV raidījumu un montāžas režisors, trīs spēles īsfilmu autors. “Atbrīvošanas diena” ir viņa trešā dokumentālā filma. Arī iepriekšējā filma “Dubultie svešinieki” tika pirmizrādīta festivālā IDFA. Uģis veidojis vairākus godalgotus mūzikas video grupas “Instrumenti” dziesmām “Dont Hold Onto Me” un “King Of The Wild Things”, Lindas Leen jaunākajai dziesmais “Who Is In Charge”, kā arī režisējis dažādus TV projektus: ”Ziemeļu puse”, LV jaunatklāšanas raidījumu “TE!” un “KARALISTE”, kā arī arhitektūras raidījumu “Adreses”.
www.vfs.lv

PAR MORTENU TROVIKU
Mortens Troviks ir norvēģu režisors un multimediju mākslinieks, kurš daudzkārt šķērsojis dažādu mākslas žanru un valstu robežas. Guvis teātra režisora izglītību Krievijā un Zviedrijā, viņš savos projektos bieži apspēlē jēdzienus “pasaule kā skatuve” un “identitāte kā loma”. Mortena radošās izpausmes vienlaikus ir arī sociālpolitiskas akcijas. Viņa rīkotie skaistumkonkursi mīnu upuriem Miss Landmine Angola (2008) un Miss Landmine Cambodia (2009) guva plašu rezonansi visā pasaulē. Pretrunīgus viedokļus Rietumu sabiedrībā izraisījusi arī režisora ilggadējā sadarbība ar Ziemeļkorejas māksliniekiem un augsta ranga kultūras darbiniekiem.
www.traavik.info

PAR FILMU:
www.liberationday.film

Kontakti plašākai informācijai par filmu:
Uldis Cekulis, producents
uldis@vfs.lv