Arhīvs

Pirmizrāde P. Krilova dokumentālajai filmai UZ SPĒLES LATVIJA

23. augustā plkst. 18 kinoteātra Splendid Palace Lielajā zālē notikA Pētera Krilova dokumentālās filmas Uz spēles Latvija pirmizrāde, informēja VFS Films pārstāvs Uldis Cekulis. No 24. augusta līdz 1. septembrim filma tiks izrādīta regulāros seansos kinoteātra Mazajā zālē. 

Filma Uz spēles Latvija, pie kuras Pēteris Krilovs strādājis vairāk nekā sešus gadus, ir personisks režisora stāsts par pēckara laiku, par attiecībām starp okupētās Padomju Latvijas varas iestādēm, ārzemju izlūkdienestiem un apmānītajiem latviešu patriotiem. Šis darbs simboliski turpina Krilova filmas Klucis. Nepareziais latviets Padomju laika vēsturisko likumsakarību pētījumu ar kinematogrāfiskiem paņēmieniem, spilgti izceļot cilvēciskās šķautnes un attiecību veidošanu ar varu.

Pilnmetrāžas dokumentālās filmas atslēgas kods ir gadskaitlis 1949. Šajā gadā ir piedzimis filmas režisors. Viņa stāsts par tēvu cieši savijas ar padomju Latvijas čekistu viltīgo spēli pret zviedru-angļu-amerikāņu izlūkdienestiem. Sešdesmitajos gados ar čekas līdzdalību Latvijā tapa grāmata, pēc tam arī aktierfilma Kad lietus un vēji sitas logā, kā arī TV pseidodokumentāls seriāls Spēle. Filma stāsta par cilvēkiem, kuri dažādu iemeslu dēļ ir kļuvuši par šīs “spēles” dalībniekiem.

Vairāku gadu garumā filmai vākti unikāli dokumenti, liecības, čekas apsūdzību materiāli un intervijas ar aculieciniekiem un ekspertiem. Čekas nopratināšanas protokolu lapas filmā atdzīvojas melnbaltās plastilīna animācijās, kuras veidojusi mākslinieku komanda – Nils Skapāns, Edmunds Jansons, Reinis Pētersons un Gintars Krumholcs. Ieguldījumu filmas sižeta autentiskumā ir veicis scenārists Alvis Lapiņš, kurš neskaitāmas stundas pavadījis arhīvos. Divus gadus montāžas režisore Jūlija Vintena ir strādājusi ar apjomīgo materiālu, lai pēc iespējas saprotamāk atšķetinātu šī vēsturiski sarežģītā laika nozīmīgākos notikumus un spilgtāko likteņu līkločus.

25/08/2014