Arhīvs

Pirmizrāde Kārļa Lesiņa dokumentālajai filmai “Apgāztā mēness zīmē”

Jura Podnieka studijā tapis režisora Kārļa Lesiņa dokumentālais detektīvs “Apgāztā mēness zīmē”, kura centrā ir Latvijas musulmaņu kopiena. Filmas tapšanas laikā pieci ar vietējo kopienu saistīti cilvēki no Latvijas devās uz Sīriju, lai karotu Islāma valsts jeb “Daesh” rindās. Filmas autori pēta, kā tas iespējams, ka tik mazā valstī kā Latvija šie cilvēki radikalizējušies, un kāpēc neviens to savlaicīgi nav pamanījis. Filmas pirmizrāde 10. aprīlī kinoteātrī “Splendid Palace”, pēc tam arī seansi repertuārā.

 

Latvijas musulmaņu kopiena nonāk sabiedrības uzmanības centrā, kad tās reliģiskais līderis Imāms Imrāns Oļegs Petrovs pēkšņi pazūd un viņa pienākumus sāk pildīt ekscentriķis Ahmeds Roberts Klimovičs un biklais Hamza Jānis Luciņš. Latviešu musulmaņi iesākumā cenšas attaisnot Petrova pazušanu ar viņa finansiālajiem apstākļiem un nespēju atrast pietiekami labi apmaksātu darba vietu, lai nodrošinātu savu ģimeni. Tomēr, kad atklājas, ka viņš devies karot islāma fundamentālistu organizācijas Daesh rindās, Rīgas musulmaņi spiesti atklāt pretrunas, kas izraisījušas jau piektā latvieša došanos karot svešā karā Tuvajos Austrumos. Vai kopienas spēkos būtu novērst iespēju šiem cilvēkiem savervēt jaunus sekotājus? Tikmēr Drošības policija paziņo, ka apcietināts pirmais latvietis, kurš devies karot pie Daesh.

Filmas režisors Kārlis Lesiņš stāsta par tapšanas procesu: “Kad pirms trīs gadiem uzsākām darbu, mūsu mērķis bija izveidot stāstu par Latvijas musulmaņu kopienu un indivīdiem, kuri konvertējas islāmā. Tas nebija jauns fenomens mūsu valstī, bet tas sakrita ar periodu, kad strauji pieauga grupējuma Islāma valsts jeb Daesh ietekme un propaganda Sīrijas konfliktā. Neviens no filmēšanas komandas nevarēja paredzēt, ka kāds no Latvijas musulmaņiem pievienosies šim radikālajam grupējumam, taču iepazītā kopiena veicināja nelāgu priekšnojautu, ka tomēr agrāk vai vēlāk kāds arī no mūsu valsts to izdarīs. Kopiena bija ļoti noslēgta, tās pārstāvji dažādi un ar pretējiem viedokļiem, bet tās neformālie līderi skolojušies konservatīvākajās Saūda Arābijas universitātēs. Diemžēl mūsu bažas piepildījās. No Latvijas uz Sīriju devās pieci cilvēki, viņi visi bija saistīti ar vietējo kopienu, lai gan katrs no viņiem radikalizējās atšķirīgos apstākļos. Filmā mēs cenšamies izsekot gan šiem cilvēkiem, gan iemesliem, kas vietējai musulmaņu kopienai liedza atzīt šo faktu.”

Filmas režisors ir Kārlis Lesiņš, radošajā komandā ietilpst arī scenārija autors Matīss Gricmanis, operatori Mārtiņš Jurevics, Gatis Grinbergs, Jānis Indriks, komponists Edvards Broders, montāžas režisors Oskars Morozs, skaņu režisors Jevgenijs Svjatovs, izpildproducente Lelde Prūse, producente Antra Cilinska. Filmas tapšanu atbalstījis Nacionālais Kino centrs un Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Filmas jaunumiem var sekot Facebook lapā www.facebook.com/apgaztamenesszime

Filmas treileris – ŠEIT.

Informācija par filmas seansiem kinoteātrī Splendid PalaceŠEIT.

 

Informāciju sagatavoja:
Marta Kontiņa
+371 29343143
marta@jps.lv

9.04.2018.

09/04/2018