Arhīvs

Pirmizrāde filmai par Mihailu Tālu

Kinoteātrī “Splendid Palace” 31. martā pirmizrādi piedzīvo režisora Staņislava Tokalova dokumentālā filma “Laiks, kura nav. Mihails Tāls” – Nacionālā Kino centra debijas filmu konkursā atbalstīts darbs par astoto pasaules čempionu šahā Mihailu Tālu, kurš šogad svinētu savu 80 gadu jubileju. No 1. aprīļa filma skatāma kinoteātra repertuārā, 5. aprīlī – īpašais seanss ar režisora piedalīšanos.

“Mihails Tāls ir dzimis un dzīvojis Rīgā, viņš ir viena no personībām, kas nesusi Rīgas un Latvijas vārdu pasaulē,” stāsta filmas producents Guntis Trekteris. “Pasaulē Tālu pazīst kā šaha čempionu un ģēniju, reizēm pat ārzemēs par viņu zina vairāk, nekā Latvijā.”

Filma necenšas atklāt Mihaila Tāla – šaha ģēnija noslēpumus. Režisors Staņislavs Tokalovs mēģina ielūkoties Tāla neviennozīmīgās personības dziļumos – cik vien tas iespējams šodien un jaunākās paaudzes pārstāvim, tādam  kā Staņislavs. Režisoram nebija iespējams pazīt Tālu personīgi – šaha ģēnijs nomira 62 gadu vecumā, vairāk nekā pirms 20 gadiem.

“Tas, ka Tāls ir viens no izcilākajiem šahistiem pasaulē, visiem ir skaidrs. Bet kāds viņš bija kā cilvēks? Kur ir viņa personības ģenialitāte?” šāda interese vadījusi režisoru. “Esmu ļoti pateicīgs savas filmas varoņiem – gan Mihaila Tāla bērniem Žannai un Georgijam, gan viņa laikabiedriem – trenerim Valentīnam Kirilovam, skolas biedram Ābramam Kleckinam, ārstam Rafailam Rozentālam un citiem, kuri man palīdzēja mēģināt izprast šo apbrīnojamo cilvēku.”

Filma veidota poētiska stilā, iespējams, skatītāji atradīs saistību ar Rīgas poētiskā dokumentālā kino skolu – visas gandrīz 60 filmas minūtes ir piesātinātas ar metaforām un alegorisku tēlainību, ko paspilgtina Mihaila Tāla iemīļoto komponistu Rahmaņinova un Baha mūzika.

Filma “Laiks, kura nav. Mihails Tāls” ir scenārista un režisora Staņislava Tokalova debija dokumentālajā žanrā. Staņislavs 2014. gadā saņēma Nacionālo balvu “Lielais Kristaps” par savu īsfilmu “Mazliet ilgāk”, šoruden gaidāma S. Tokalova debija kā pilnmetrāžas spēlfilmas režisoram – filmas “Tas, ko viņi neredz” pirmizrāde ar Katerinu Špicu, Jevģēniju Tkačuku, Andri Keišu un Arni Līcīti galvenajās lomās.

Filma “Laiks, kura nav. Mihails Tāls” uzņemta studijā Ego Media ar Nacionālā kino centra, Valsts Kultūrkapitāla fonda un Rīgas domes atbalstu.

Informāciju sagatavoja
Iveta Dortāne,
tālr. +371 29101178,
yvette.iveta@gmail.com

31.03.2016.

 

31/03/2016