Arhīvs

Pirmizrāde dokumentālai filmai “Valkyrie Limited”

5. martā plkst. 18.30 kinoteātra Rīga Lielajā zālē pirmizrāde režisora Dāvja Sīmaņa dokumentālai filmas Valkyrie Limited.
Filma iekļauta kinoteātra repertuārā, seansi:
6.03., 10.03., 12.03. plkst. 17.00;
7.03, 9.03., 11.03. plkst. 17.30;
8.03. plkst. 18.30.
 
Sekojot līdzi Riharda Vāgnera operas Valkīra iestudēšanas procesam Latvijas Nacionālajā operā, filma traģikomēdijas stilistikā mēģina atklāt to, cik iespējami vai neiespējami māksliniekam realizēt savu ideālu vīziju ierobežojumos, kurus nosaka gan viņa paša priekšstati, gan Vāgnera operu vēsturiskais „smagums”, mitoloģizācija un sižeta atsvešinātība, gan reālo mēģinājumu ikdienas problēmu haoss. Maldoties starp divām krasi atšķirīgām pasaulēm – iztēli un realitāti –, mākslinieks, līdzīgi saviem varoņiem, izcīna iekšējas kaujas, lai tajā visā nepazaudētu savu ideju – izstāstīt saprotamu stāstu par cilvēkiem, nevis dieviem. Filmā meklētas atbildes uz jautājumiem, cik daudz ir jāupurē un ar ko jāsamierinās, lai to izdarītu? Vai arī tieši tas, kas notiek ar mākslinieku šajā procesā, ir izrādījies visvērtīgākais?

Filmas režisors un scenārija autors Dāvis Sīmanis atzīst, ka šīs filmas pamatdoma un interese tās tapšanā bijusi vēlme atklāt to, kā mākslas darbs ierobežo pašu mākslinieku. „Māksliniekiem savas idejas realizācijā jārēķinās ar dažādiem ārējiem (sociāliem, vides, finansiāliem) nosacījumiem, kas liek mainīt vai reducēt sākotnējās ieceres apmērus. Sevišķi spilgti tas izpaužas tieši operu iestudējumos, jo to tapšanā tiek iesaistīti tik daudzi dalībnieki. Uzsākot darbu pie iestudējuma, ne režisors, ne viņa izdomātā pasaule vēl nezina, kas notiks un kas būs palicis pāri no viņiem pašiem tad, kad ideja būs beidzot kļuvusi publiska,” skaidro D.Sīmanis. „Turklāt opera pati par sevi ir sakrāla. Mani interesē tieši tas, kā tiek nojauktas robežas starp sakrālo jeb dievišķo un cilvēcisko pasauli. Un Valkīra ir ļoti pateicīgs materiāls, lai to izzinātu,” piebilst filmas režisors.

Jāatgādina, ka Latvijas Nacionālā opera Riharda Vāgnera četru operu cikla Nībelunga gredzens realizāciju uzsāka 2006. gadā. Vērienīgajā komponista iecerē šim ciklam vajadzēja iemiesot kopējo pasaules kārtību – dievus, cilvēkus, varu, mīlestību, nodevību utt., tāpēc to ne bez pamata uzskata par vissarežģītāk iestudējamo operas darbu. Katru reizi, kad šis darbs tiek uzvests kādā no operteātriem vai festivāliem, tas ir notikums ar milzīgu starptautisku nozīmi. Filmas veidotāji dokumentāli fiksējuši šī cikla otrās operas Valkīra tapšanu 2007.gadā. Filma veidota kā dokumentālā un aktierkino sintēze, kā stāsts par vairāku cilvēku – režisora, mākslinieka, dramaturga, diriģenta, muzikologa, solistu – darbu pie izrādes, vienlaikus izmantojot aktieru tēlojumu Vāgnera stāsta un varoņu atainojumam. Līdz ar to filmā piedalās visi Valkīras varoņi – gan jaunie mīlētāji Zīglinde un Zīgmunds, ļaunais Hundings, dievs Votāns un pašas valkīras, gan režisors Viesturs Kairišs, mākslinieks Ilmārs Blumbergs, diriģents Andris Nelsons, gan aktieri Ģirts Rāviņš, Inga Misāne, Januss Johansons, Elīna Vāne un Gatis Gāga.

Filma Valkyrie Limited tapusi ar Nacionālā Kino centra, Valsts Kultūrkapitāla fonda, Eiropas Savienības programmas MEDIA PLUS un Rīgas Domes Kultūras departamenta atbalstu.

04/03/2009