Arhīvs

Pirmizrāde dokumentālai filmai “Trejādas saules”

1. decembrī pirmizrāde režisora Jāņa Ozololiņa-Ozola dokumetālajai filmai Trejādas saules. No 2. decembra Filmu studijā RIJA veidoto dokumentālo pilnmetrāžas filmu  varēs noskatīties kinoteātrī Rīga. 
Filmas galvenā varone ir Latvijas eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga, kuru filmas autori portretē ne tikai kā oficiālu personu, kuras loma Latvijas vēsturē un tās starptautiskās reputācijas veidošanā ir nenovērtējama, bet arī kā izcilu kultūras un gara spēku cilvēku – stipru personību, kuras unikalitāte veidojusies, pateicoties viņas ģimenei, viņas liktenim – bēgļu gaitām, vēlāk studijām un latviskās identitātes izkopšanai.
 
Latviskā identitāte, tautas vienotība un visam pāri cilvēcība, tās ir galvenās vērtības, kuras Vaira Vīķe-Freiberga atklāj filmā. Mīlestība, ģimene, bērni, sievietes dzīves piepildījums un nasta, sievietes esamības apliecinājums — tādi ir filmas tēmu akcenti.

Filmu veido intervijas ar bijušo prezidenti, gan viņas prezidentūras izskaņas posmā, gan pēc tās beigām. Filmā ietverti kadri no Freibergu ģimenes arhīva, amatierfilmu un videohronika, ko veidojuši Imants un Kārlis Freibergi. Tā publiski tiek izrādīta pirmo reizi. Filmā izmantoti arī Prezidentes kancelejas filmētie materiāli.

Filmas režisors Jānis Ozoliņš-Ozols ir izveidojis personisku un trauslu skatījumu – Vairas Vīķes-Freibergas portretu, atklājot viņas spēka un arī liktens sāpju punktus. Latviete, bēgle, emigrante, sieva, māte, profesore, zinātniece, prezidente — tādi ir šīs filmas-portreta akcenti.

Jānis Ozoliņš-Ozols kino režiju ir apguvis Spānijā Vizuālas mākslas augstskolā TAI Escuela Superior de Arte y Espectaculos, uzņēmis dokumentālās filmas Spānijas kaprīzes un Sandra vai Luiss, īsfilmas Mazā Dievmāte, Foto un Zem sarkanā mēness…
 
Filmas radošā grupa ir operatori Andrejs Verhoustinskis, Uldis Jancis, Haralds Vecvagars, montāža – Gunta Ikere, komponists Juris Riekstiņš un citi.
 
Filmu studija RIJA
Par filmu
 


 

01/12/2008