Arhīvs

Pirmizrāde dokumentālai filmai “Parāds Afganistānai”

15. maijā kinoteātrī Rīga pirmizrāde studijas Subjektiv Filma dokumentālai filmai Parāds Afganistānai (režisors un producents – Askolds Saulītis, scenārijs – Askolds Saulītis, Atis Lejiņš, teksts – Rudīte Kalpiņa, mūzika – Jānis Brunovskis).Stāsta pamatā politologa Ata Lejiņa riska pilnais ceļojums uz Afganistānu, lai sameklētu kādreizējo modžāhedu komandieri un atdotu sirds parādu par dzīvības izglābšanu PSRS invāzijas kara laikā astoņdesmitajos gados. Meklēt iespējamos Baltijas kara gūstekņus Zviedrijā dzīvojošais Atis Lejiņš 1986. gadā devās pats par saviem līdzekļiem un bez jebkāda atbalsta. Toreiz Afganistānā bez izvēles iespējas padomju armijas sastāvā karoja 3640 puiši no Latvijas.
Pēc 2001. gada 11. septembra traģiskajiem notikumiem Ņujorkā un tālibu režīma sakāves Afganistānā starptautisko miera uzturēšanas spēku misijā atkal ir karavīri no Latvijas. Kas mainījies pa šiem gadiem? Cik ilgi mūsējie būs zemē, ko „iekarot ir viegli, bet noturēt neiespējami”?

Filma Parāds Afganistānai uzņemta laikā no 2005. gada rudens līdz 2007. gada vasarai Rīgā, NBS bāzē Ādažos, Stanbulā, Kābulā, Mazarī Šarīfā, Meimenē, Polī Alamā, Kolangarā, Lovgāras, Balhas un Fariābas provincēs Afganistānā.
 
Filmu finansē Nacionālais Kino centrs, Valsts Kultūrkapitāla fonds, ES Audiovizuālā atbalsta programma MEDIA, Anglijas Daugavas Vanagu fonda priekšnieka vietnieks Ādolfs Sīlis.
Organizatoriski filmas veidošanā palīdzēja LR Aizsardzības ministrijas Sabiedrisko attiecību padome un LR Ārlietu ministrijas konsulārais departaments.
 
Filmu demonstrēs kinoteātrī Rīga no 16.05. līdz 22.05. plkst. 17:00
                                                     18.05. plkst. 15:45
                                                     22.05. plkst. 17:45
 
Režisors Askolds Saulītis uzņēmis filmas dokumentālās filmas Keep smiling!, Svētku anatomija, Sarkanais un Brūnais, Eiropas nolaupīšana, Kas dzīvo komunalkā u.c., spēlfilmu Tristans un Izolde, animācijas filmu Clara&Rubinšteins; divreiz saņēmis Nacionālā filmu festivāla Lielais Kristaps balvas kā labākais dokumentālā kino režisors, trešo reizi par labāko filmas scenāriju.

12/05/2008