Arhīvs

Pirmizrāde dokumentālai filmai MYUŽEIGAIS KALINDERS

Latvijas valsts svētku priekšvakarā savu pirmizrādi piedzīvos režisora Jāņa Ozoliņa-Ozola dokumentālā filma Myužeigais kalinders (Mūžīgais kalendārs). Filma ir etnisks stāsts par Latgales tagadni un pagātni ar divu dzimtu piedzīvoto cauri gadsimtu maiņām.

Korklinieku ciemā Latgalē netālu no Krievijas robežas reiz dzīvoja dziesminieks Andrīvs Jurdžs (1845–1925), kurš sacerēja dziesmas un dzejoļus, vāca vietējo folkloru un, pārrakstīdams ar roku grāmatas, drukas aizlieguma laikā izglītoja savus novadniekus. No Jurdža grāmatas Myužeigais kalinders, kurā apkopoti padomi zemniekiem, smiekla stāstiņi un tautasdziedsmas, ņemts arī šīs filmas nosaukums.

Lai arī Korklinieku ciemu vairums iedzīvotāju ir pametuši, turpat netālu dzīvo divas spēcīgas dzimtas, viena no tām – Andrīva Jurdža pēcteči. Ivulāni un Jurdži, kuri jau gadsimtiem dzīvojuši šajā apvidū, pārcietuši gan karu teroru, gan pēckara padomju represijas un kolektivizāciju, taču palikuši savā dzimtajā zemē. Parādot šo ģimeņu ikdienu, filma atklāj latgalisko identitāti tās dabiskajā vidē ar latgaļu valodu kā tās galveno stūrakmeni. Mūsdienu dzīve šeit ir cieši savijusies ar senču tradīcijām. Dzīvodami blakus modernajai pasaulei, Ivulānu un Jurdžu vecākā paaudze joprojām daudzas lietas dara kā senos laikos – paši taisa alu, sien sieru, kuļ sviestu, pin skalu grozus, vij virves un piekopj citus tradicionālos amatus. Arī jaunie māju saimnieki – Arnis un Visvaldis – par spīti kārdinājumam braukt laimes meklējumos uz ārzemēm vai vismaz uz pilsētu, ir sapratuši, ka te ir viņu īstā vieta, šeit viņi jūt gandarījumu un dzīves piepildījumu, kaut arī brīžiem nākotnes vārdā ir jābūt gataviem atdot visu.
 
“Laime ir tad, kad tavi mīļotie ir apkārt, kad tevi gaida mājās, kad tu viņus mīli, kad gribi par viņiem rūpēties,” filmas noslēgumā saka viens no filmas varoņu jaunākās paaudzes.
 
Filmas radošā komanda: režisors un scenārists Jānis Ozoliņš-Ozols, operators Andrejs Verhoustinskis, montāža – Solvita Cerecka, producents Vilnis Kalnaellis, skaņu režisore Anete Vanaga, producējošā kompānija – Filmu studija RIJA.
Filmas garums – 70 minūtes, filma ir latgaļu valodā ar subtitriem latviešu valodā.
 
Iepriekšējā režisora Jāņa Ozoliņa-Ozola filma Trejādas saules (2008) par eksprezidenti Vairu Vīķi-Freibergu izpelnījās uzmanību gan pašu mājās, gan latviešu kopienās ārzemēs. Ozoliņš-Ozols ir arī vairāku citu dokumentālo filmu un īsfilmu režisors (Sandra vai Luiss, Sin luna, Spānijas kaprīzes u.c).

Aicinām ikvienu atzīmēt mūsu valsts svētkus un apmeklēt filmas Myužeigais kalinders pirmizrādi 7.novembrī plkst.19.00 kino Splendid Palace Lielajā zālē.

 
Biļešu iepriekšpārdošana Biļešu Serviss kasēs visā Latvijā un www.bilesuserviss.lv.
Biļešu cena 2.50 Ls. Skolēniem, studentiem un pensionāriem, uzrādot apliecību – 2.00 Ls.
 
Filmas tapšanu daļēji finansējis Nacionālais Kino centrs.
Īpašu paldies filmas veidotāji saka režisora Jāņa Ozoliņa-Ozola mammai Lūcijai Ozoliņai-Ozolai.
 
 
                            Mužīgais kalendārs

30/10/2012