Filmas pirmizrāde 5. martā 19.30 kinoteātrī KSuns, Elizabetes ielā 83/85.

Latvijas un Igaunijas filmu studijas – Subjektiv Filma (Latvija) un Kuukulgur Film (Igaunija) pabeigušas darbu pie pilnmetrāžas dokumentālas filmas FRIČI UN BLONDĪNES
 
Filma stāsta par Baltijas aktieriem, kuru liktenis bijis spēlēt vāciešus padomju laika kara tematikas filmās. Tās veidotāji fokusējas ne tikai uz starmešu gaismās redzamo, bet arī uz šī fenomena ēnas pusēm – kāda loma šo aktieru tēliem bijusi ienaidnieka tēla radīšanā padomju kino un tā skatītāju apziņā. Padomju Savienībā kara filmas bija vienlaicīgi gan kases grāvēji, gan propaganda, šīs filmas veidoja spēcīgu, noturīgu ienaidnieka tēlu. Vai šāda izvēle bijusi apzinīga un tās galvenais un vienīgais iemesls bija Baltijas aktieru Ulda Lieldidža, Paula Butkēviča, Ģirta Jakovļeva, Vijas Artmanes, Evas Kivi, Aļģimanta Masuļa, Joza Budraiša, Tīnu Āva, Lembita Ulvsaka un citu ārējais izskats vai arī tur bijuši jau ieprogrammēti politiski apsvērumi ar tālejošām sekām?
Filmas veidotāji konfrontē veco filmu kadrus ar tālaika un šodienas attieksmi pret tām. Improvizētā balvu pasniegšana par “labāko” dažādo vāciešu lomās Ēdoles pilī, kur filmēšanas laikā notika Baltijas aktieru atkalsatikšanās salidojums, apvienota ar sarunām ar aktieriem, kopīgi mēģinot izprast tik populāras mākslas kā kino iedarbības un arī ideoloģisko spēku. Jaunāko laiku notikumu ietveršana filmā varētu rosināt arī meklēt atbildes uz jautājumu par ideoloģiskās propagandas noilgumu un efektu.
Dokumentālās filmas Friči un blondīnes autori cer, ka viņu darbs par to, kāda nozīme šai “ienaidnieka tēla” atpazīstamībai bijusi kokrēto aktieru radošajās biogrāfijās un dzīvē, varētu kalpot arī kā ierosme un materiāls nopietnai diskusijai par šo sarežģīto vēstures periodu – 2. Pasaules kara laiku, kad tieši baltiešiem arī reālajā dzīvē bija lemts karot abās frontes pusēs.
  
 Gaišmataini, ziemeļnieciskas ārienes, cietsirdīgi, savaldīgi, viltīgi, neizdibināmi, fanātiski veltījuši savu dzīvi Fīreram. Tas ir tipisks ienaidnieka iemiesojums, attēlots bez jebkādām cilvēciskām vājībām. (no grāmatas Actors of the Soviet Cinema).
 
Iedziļinoties šajā citātā, var rasties arī jautājums – kuram fīreram – īpaši, ja redzēta senā M. Romma filma Parastais fašisms un nesenā E. Šņores The Soviet Story. Friči un blondīnes varētu palīdzēt izprast mākslinieka lomu un misiju vēstures nospiedumu izveidē cilvēku apziņā un sirdīs.
           
Filmas režisors ir Igaunijā pazīstamais un starptautiskos filmu festivālos atzinību guvušais Arbo Tammiksārs, Latvijas puses producents – Askolds Saulītis (Subjektiv Filma).