Arhīvs

Pirmizrāde animācijas filmai “Kā Lupatiņi mazgājās”

8.aprīlī k/t Rīga Berimora festivāla atklāšanas pasākumā pirmizrāde studijā Atom Art veidotā režisora Edmunda Jansona animācijas filma – Kā Lupatiņi mazgājās.

Kā Lupatiņi mazgājās ir filma vismazākajiem skatītājiem un stāsta par to, kā četri audumu bērniņi – Zeķīte, Cimdiņš, Spilventiņš un Lakatiņš ar uzvārdu Lupatiņi – dodas mazgāties, atklāj vannas istabas Briesmoni, iepazīstas ar Ūdentiņu un sacer Kaķim dziesmu par mazgāšanos. Filma veidota sadarbojoties ar bērnu grāmatu izdevniecību Liels un Mazs.  

Lupatiņu idejas autores ir dzejniece Inese Zandere un tekstilmāksliniece Ūna Laukmane. Šie tēli radušies, attīstot vienkāršu rotaļas situāciju: ņemot ikdienišķus priekšmetus – zeķes, pogas, cimdiņus – un ar tiem spēlējoties kā ar lellēm. Šāda rotaļa ir pazīstama katram bērnam. Filmas varoņos Lupatiņus pārvērtis mākslinieks Reinis Pētersons.
 
Lupatiņu raksturi izriet no šo priekšmetu īpašībām,” stāsta Inese Zandere. „Spilventiņš ir lēns, maigs un ēdelīgs, labs atbalsts citiem – ja vien nav iesnaudies. Cimdiņš – ziņkārīgs, kustīgs puika, kas labprāt ņem lietas savās drošajās rokās. Lakatiņš – viegls, jūsmīgs, un neapdomīgs, bet viņa iztēle skrien visiem pa priekšu. Zeķīte – jautra, sabiedriska, attapīga. Vienmēr drusku saimniecīte un drusku aktrisīte!”
 
Ar priekšmetiem šoreiz spēlējusies un tos animācijas filmā iedzīvinājusi radošā komanda – scenārija autore Inese Zandere, režisors Edmunds Jansons, filmas mākslinieks – Reinis Pētersons, animators – Mārtiņš Dūmiņš, komponists – Jēkabs Nīmanis un skaņas režisors Ģirts Bišs. Lomas ierunājuši – aktieri Kaspars Znotiņš un Ērika Eglija un bērni – Dārta un Dāgs Stepanovi un Miks Rūdolfs Ozols.
 
Režisors Edmunds Jansons atceras: “Mums veicās, jo filmas tapšanas laikā grupā praktiski visiem bija kāds bērns, kam veidot šo filmu. Gan māksliniekiem, gan scenāristei, animatoram, producentam un režisoram – katram mājās bija kāds potenciāls skatītājs vecumā no 2 līdz 5 gadiem. Un tas nenoliedzami palīdzēja, radīja īpašo filmas sajūtu. Tā ir filma savējiem, bet ne tādā nozīmē, ka šauram paziņu lokam. Savējiem vienkārši dod pašu labāko, kas ir!”
 
Filma par Lupatiņiem starptautisko pirmizrādi piedzīvojusi Čikāgas Bērnu filmu festivālā, un turpina festivālu dzīvi, piedaloties filmu festivālos Ņujorkā, Štutgartē, Singapūrā un citur.
 
Filmas producente Sabīne Andersone: “Gaidījām piemērotu brīdi Latvijas pirmizrādei un esam priecīgi, ka Lupatiņus mūsu skatītājiem parādīsim tik brīnišķīgā, tieši bērniem veltītā kino pasākumā – festivālā Berimors.”
 
Filmas uzņemšanu finansiāli atbalstījis Nacionālais Kino centrs, Rīgas Domes Kultūras pārvalde un Valsts Kultūrkapitāla fonds.
 

                       Kā Lupatiņi mazgājās

08/04/2011