Arhīvs

Pirmizrāde Aijas Bley un Patricijas Brektes filmai

9. novembrī pulksten 19:00 kinoteātra Rīga Mazajā zālē pirmizrādi piedzīvos BLEY filmu studijā veidota animācijas filma Sieviete un vējš (režisore Aija Bley, māksliniece Patricija Brekte).

Viņa ir jauna, skaista, viņas šķelmīgi zaļās acis meklē izdevību, kā izlauzties no ikdienas rutīnas. Viņa dodas ceļā, un tur piedzīvotais sievieti ierauj kaisles virpulī.

Animācijas filmas Sieviete un vējš ideju iedvesmojuši režisores Aijas Bley un mākslinieces Patricijas Brektes kopīgi ceļojumi pa Indiju un vēlēšanās radīt vizuāli jūtīgu stāstu, kurā apvienotas austrumu un rietumu kultūras.

Aija Bley darbojas gan animācijas, gan dokumentālā kino žanrā, viņas filmas demonstrētas starptautiskos festivālos visā pasaulē: animācijas filmu festivālā Hirosimā (Japāna), animācijas festivālā Fantoche (Šveice), Lokarno festivālā (Šveice), Maskavas kinofestivālā (Krievija) u.c. Darbojoties savā studijā, Aijai bieži nākas būt ne tikai režisorei, bet arī scenāristei un producentei. Paralēli šim darbam Aija kā fotogrāfe piedalās arī projektā 15 jukušas avis, tas ir stāsts par šodienas dzīvi un cilvēkiem bijušajā PSRS teritorijā. Vairāk informācijas – www.15madsheep.com.
Patricija Brekte ir profesionāla gleznotāja un grafiķe, kura radoši strādā studijā Peahen. Filma Sieviete un vējš ir viņas debija animācijas žanrā; tā rosinājusi turpināt animācijas izpēti mākslas doktora disertācijas darbā, kas būs veltīts Latvijas zīmētajai animācijai. Daļa no akvareļu tehnikā gleznotajiem foniem šai filmai jau bija skatāmi personālizstādē Kadru Tvērējs Rīgas Mākslas telpā. Gleznotāja aktīvi piedalās starptautiskās izstādēs un radošajos simpozijos gan Latvijā, gan ārvalstīs, realizējot dažādus mākslas projektus. Nozīmīgākie: Našķu bumba/Candy Bomber Rīgā (Latvija), Internacionālās grafikas biennāles Varnā (Bulgārija), Kaliningrad-Konigsberg Kaļiņingradā (Krievija), radošā rezidence Brēmenē Bremer Kunststipendium  ietvaros (Vācija), Cite International des Arts Parīzē (Francija), Arktiskā ledus nedēļa Lapzemē (Somija) u.c.
Filmas animatore ir Jolanta Bīgele, kuras darbība saistīta ar studiju Rija; tur Jolanta piedalījusies dažādu filmu tapšanā (Kiriku un burve, Randiņš Belevilā, Lote no Izgudrotāju ciema u.c.) Tieši Rijā, veidojot filmu Doktora D. sala, kas bija iekļauta prestižajā Hirosimas animācijas filmu festivālā, aizsākās Jolantas Bīgeles un Aijas Bley sadarbība; tolaik gūtā pieredze noderēja darbam pie jaunās filmas.
 
Filma Sieviete un vējš tiks demonstrēta kinoteātra Rīga Jaunajā zālē no 11. novembra līdz 15. novembrim filmu programmā Kad sieviete vēlas…, seanss pl. 18:30. Tajā iekļautas trīs filmas (vēl arī spēles īsfilma Daudz laimes! (2004) un animācijas filma Doktora D. sala (2005)), kurās Aija Bley rāda sieviešu psiholoģijas īpatnības: viņas zina, ko vēlas, viņas to iegūst, bet pēc tam nezina, ko ar to iesākt… Laikā, kad tiks demonstrēta šī programma, vīna telpā Tinto būs iespējams apskatīt Patricijas Brektes darbu izstādi – filmas Sieviete un vējš stopkadrus.
 
Filmas Sieviete un vējš tapšanu atbalstījis Nacionālais Kino centrs, pirmizrādi atbalsta Riga Spirits and Wine Outlet.
 

                 Sieviete un vējš

02/11/2010