Arhīvs

Pirmās balvas “Ausmai” un “Ukraiņu šerifiem”

Nedēļas nogalē divos dažādos pasaules klases festivālos savas pirmās prestižās balvas saņēma Lailas Pakalniņas spēlfilma “Ausma” un Vides filmu studijas dokumentālā filma “Ukraiņu šerifi”.

Jau ziņots, ka Lailas Pakalniņas jaunākā spēlfilma “Ausma” pasaules pirmizrādi piedzīvoja 18. novembrī nupat notikušajā Tallinas starptautiskajā kinofestivālā Melnās naktis / Black Nights, kas šogad pirmoreiz akreditēts pasaules kinofestivālu A klasē. Tas nozīmē spēcīgu konkurenci pasaules līmenī, un tādā par labāko operatora darbu balva tika piešķirta filmai “Ausma”; operators Vojteks Starons (Wojciech Staron).

Nacionālo pirmizrādi Ausma piedzīvoja 23. novembrī , kopš 24. novembra tā skatāma gan Rīgā (kinoteātros Splendid PalaceKino Citadele, Kino Bize), gan Cēsīs, Talsos, Ventspilī un citur Latvijā; pie skatītājiem dodas arī režisore un citi filmas veidotāji. Piemēram, otrdien, 1. decembrī, Laila Pakalniņa tiekas ar AUSMAS skatītājiem Valmierā, bet 7. decembrī Rīgā, kinoteātrī Splendid Palace notiks īpašs seanss ar filmas komponista Vestarda Šimkus dalību.

Zīmīga sakritība – Vojteks Starons ir operators arī poļu režisora Ježija Sladkovska filmai Dons Žuans / Don Juan, kura nupat saņēmusi galveno balvu Amsterdamas dokumentālo filmu festivālā IDFA, bet Latvijai vēl būtiskāks ir fakts, ka šajā Eiropas dokumentālistu Mekā žūrijas speciālbalvu labākajai pilnmetrāžas dokumentālajai filmai saņēma Vides filmu studijā producētais darbs Ukraiņu šerifi (režisors Romans Bondarčuks, producenti Uldis Cekulis un Darja Averčenko, Latvijas kopražojums ar Ukrainu un Vāciju). Latvija šādu panākumu prestižajā IDFA nav piedzīvojusi kopš 1988. gada, kad tur balvu saņēma Ivara Selecka klasiskā Šķērsiela.

Filma Ukraiņu šerifi stāsta par nelielu ciematu Dienvidukrainā, kur traģikomisks policistu pāris Viktors un Volodja izšķir dzērāju kautiņus un meklē vistu zagļus, taču pasaules politiskā situācija un Krievijas-Ukrainas starptautiskās attiecības piešķir šai ikdienai nopietnu un trauksmainu fonu. Žūrijas pamatojumā, piešķirot balvu, teikts: “Šī filma ir fascinējošs, humorpilns un universāls kopienas portrets – mēģinājums pārvarēt ikdienas dzīves strīdus un pārpratumus un uzturēt mieru, saglabājot atjautību, pacietību un veselo saprātu.” Savukārt kinorežisors Vitālijs Manskis raksturo: “Filma sākas ar stāstu par dažiem maziem cilvēkiem Ukrainas laukos, bet galu galā tā atspoguļo visas tautas cīņu vēsturiskos laikmeta griežos”. (Turpinot fiksēt sakritības – Rīgā dzīvojošā Manska dokumentālā filma Saules staros savukārt saņēma divas balvas Tallinas festivālā, filmas titros ir arī Latvijas vārds un tās veidošanā piedalījušies arī Latvijas profesionāļi – komponists Kārlis Auzāns un skaņu režisors Anrijs Krenbergs).

Dokumentālās filmas Ukraiņu šerifi pirmizrāde Latvijā plānota 2016. gada februārī, Maidana uzvaras gadadienas laikā. Vairāk informācijas par filmu – mājaslapā www.ukrainiansheriffs.com, vēl https://www.facebook.com/Ukrainiansheriffs/

festivāla treileris šeit: https://vimeo.com/vfs/review/143809243/d93a71d2b2

Jāatzīmē, ka šogad Amsterdamas festivālā Vides filmu studija kārtējo reizi apliecināja savu izcilo profesionālo līmeni – IDFA vidēja garuma dokumentālo filmu konkursa programmai savukārt bija atlasīta režisora Uģa Oltes dokumentālā filma Dubultie svešinieki, kas pirmizrādi Latvijā piedzīvoja oktobrī kā Rīgas starptautiskā kino festivāla atklāšanas filma.

30.11.2015.

30/11/2015