Arhīvs

Pirmā restaurētā filma no Latvijas filmu klasikas fonda

No 15. novembra kinoteātra Rīga Lielajā zālē Jāņa Streiča Limuzīns Jāņu nakts krāsā.
2008. gadā Nacionālais Kino centrs uzsācis vērienīgu filmu restaurācijas un digitalizācijas projektu, kas ar laiku aptvers visas skatītāju iemīļotās un kinozinātnieku slavētās filmas, bet pirmā bezdelīga ir Jāņa Streiča leģendārā filma Limuzīns Jāņu nakts krāsā, kas jau daļēji folklorizējusies un kino simtgades svinību laikā skatītāju aptaujā atzīta par visu laiku labāko latviešu filmu.
 

Filmas restaurācija
veikta, izpētot informāciju par filmu materiāliem, kas atrodas Latvijas un Krievijas Federācijas arhīvos, un izstudējot Eiropas valstu pieredzi filmu mantojuma saglabāšanā un atjaunošanā. No filmas oriģināla negatīva, kas glabājas Krievijas arhīvā, ar Norvēģijas un Dānijas speciālistu palīdzību veidota restaurētā filma, atjaunojot krāsu, skaņu un oriģinālos titrus. Šī procesa laikā notika konsultācijas arī ar filmas autoriem – režisors Jānis Streičs un operators Harijs Kukels ir starp tiem retajiem cilvēkiem, kas kinoteātra Rīga Lielajā zālē jau noskatījušies restaurētās filmas fragmentus.
 

Restaurētās filmas pirmizrāde notiks 15. novembrī pulksten 18:00 kinoteātra Rīga Lielajā zālē, uz to aicināti gan filmas aktieri un visa radošā grupa, gan žiguļu īpašnieki, kuru mašīnām speciāli tiks izbrīvēts Elizabetes ielas posms kinoteātra priekšā starp Brīvības un Tērbatas ielām. Katrs, kurš uz pirmizrādi atbrauks žigulī, saņems ielūgumu sev un blakussēdētājam (līdz pirmizrādes dienai piesakoties Maijai Pavlovai, 26355324), bet viens no žiguļiem – protams, Jāņu nakts krāsā! – tiks speciāli izrotāts.

Valsts svētku dienās turpināsies filmas Limuzīns Jāņu nakts krāsā demonstrēšana kinoteātrī Rīga, bet no 21. novembra filma būs skatāma kinoteātrī Forum Cinemas Rīgā un pēc tam arī citur Latvijā.Buklets

10/11/2008