Arhīvs

Pirmā Eiropas mākslas kino diena

Svētdien, 9. oktobrī, Eiropas organizāciju “CICAE ART Cinema un “Europa Cinemas” tīkla kinoteātros – apmēram 1000 kinoizrādīšanas vietās ar 4000 ekrāniem 34 valstīs – notiks pirmā Eiropas Mākslas kino diena (European Art Cinema Day). Akcijā piedalās arī trīs Rīgas kinoteātri, visi Elizabetes ielā – “Kino Bize”, “K.Suns” un “Splendid Palace”.

Kopš 2016. gada katru gadu rudenī tiks izvēlēta viena īpaša diena, lai nosvinētu Eiropas mākslas kino un apliecinātu Eiropas kino daudzveidību, kurā katrai valstij ir neatkārtojama vieta. Kinoteātros skatāmā programma būs tik dažāda, cik dažāda ir Eiropas kino māksla; katrs kinoteātris pats izvēlas programmu šai dienai un veido to no dažādu valstu filmām. Iecerēts, ka Eiropas mākslas kino diena norisināsies ik rudeni, akcentējot Eiropas jaunā kino vērtības.

Kinoteātris “Kino Bize” šajā dienā sadarbībā ar Francijas Institūtu Latvijā un Gētes institūtu Rīgā piedāvā četras filmas visai ģimenei. Programmas ietvaros būs skatāma popārta multfilma ar detektīva elementiem visai ģimenei Mazais spoku detektīvs (2015), Paolo Sorentīno fantasmagorija par jaunības burvību un atmiņas trauslumu filmā Jaunība (2015), vācu hakeru trilleris Who Am I – Neviena sistēma nav droša (2014) un dokumentālā filma par Parīzes seju bezpajumtnieku acīm – Pasaules malā (2013).

Programma:
15:00 – Mazais spoku detektīvs / Phantom Boy (2015)
17:00 – Jaunība / Youth (2015)
19:15 – Who Am I – Neviena sistēma nav droša / Who Am I – Kein System ist sicher (2014)
21:15 – Pasaules malā / Au bord du monde (2013)

Ieeja: 4,50 / 3,50* Eur; divas filmas pēc kārtas: 7,50 / 5,50* Eur
* Studentiem, skolēniem, senioriem

Visas četras filmas noskatoties var reģistrēt European Film Challenge lapā www.europeanfilmchallenge.eu/lv un piedalīties konkursā ar balvu – apmaksāts ceļojums uz Berlīnes starptautisko kinofestivālu.

Kinoteātrī “Splendid Palace” pulksten 16:00 sadarbībā ar Nacionālo filmu festivālu Lielais Kristaps notiks diskusija un Lailas Pakalniņas spēlfilmas Ausma īpašais seanss. Filma Ausma šogad iekļauta Eiropas kinoakadēmijas  50 gada labāko filmu izlasē, turklāt tieši Ausma šogad izvirzīta kā Latvijas pieteikums ASV Kino akadēmijas balvai Oskars kategorijā Labākā ārzemju filma / Best Foreign Language Film.

Pirms filmas skates notiks publiska diskusija “Latvijas filmas Eiropā un pasaulē”. Diskusijas ilgums – 30 minūtes, tēmas: – Latvijas producentu pieredzes stāsti – kā izveidot  Eiropā konvertējamu Latvijas stāstu – Nacionālā kino redzamie un neredzamie šķēršļi Eiropas kino apritē – Veiksmes formula. Vai tāda ir iespējama? – Latvijas kinoaktieru izredzes Eiropas filmās. Kastinga noslēpumi. Diskusijā piedalās Nacionālā kino centra vadītāja Dita Rietuma, producente Aija Bērziņa, producente Alise Ģelze, aģentūras Casting Bridge vadītāja, aktieru atlases speciāliste Gunita Groša, diskusiju vada Daira Āboliņa

Kinoteātris “K.Suns / Kinogalerija” Eiropas mākslas kino dienā sagatavojis īpašu programmu, kuru, pateicoties sadarbības partneriem – Gētes institūtam Rīgā, Dānijas Kultūras institūtam Latvijā, Norvēģijas vēstniecībai Rīgā un Francijas institūtam Rīgā -, demonstrēs bez maksas.

plkst 14:30 sadarbībā ar Gētes institūtu Rīgā
Starptautiskā festivāla DOK Leipzig animācijas filmu programma.
Deviņas dažādās valstīs tapušas animācijas filmas stāstīs par jautrām raganām, sirsnīgi draudzīgiem dzīvniekiem, sportiskiem izaicinājumiem un vēl daudz ko citu. Un darīs to bez vārdiem. Savus mazos un lielos skatītājus filmas apburs ar izjusti veidotajiem vizuālajiem tēliem un aizraujošo mūziku.

plkst 16:00 sadarbībā ar Norvēģijas vēstniecību Rīgā
Viktorija / Victoria
Režisors: Torun Lian
Lomās: Bill Skarsgård, Jakob Oftebro, Fridjov Såheim, Iben M. Akerlie, Amanda Ohms
Norvēģija, 2013, drāma, 106’
Pēc Nobela prēmijas laureāta Knuta Hamsuna romāna (1898) veidotā filma ir viens no spilgtākajiem stāstiem par mīlestību – dziļu, ilgu un nepiepildītu. Sociālā atšķirtība starp dzirnavnieka dēlu Juhannesu un muižkunga meitu Viktoriju ir nepārvarama, bet tai nav varas pār bezgalīgi maigu, aizkustinošu un reizē mokošu mīlestību, kas aizsākas ar bērnu spēlēm, ilgst visu dzīvi un uzplaukst nemirstīgā košumā Viktorijas pirmsnāves vēstulē.

plkst 18:00 sadarbībā ar Dānijas Kultūras institūtu Latvijā
Marija Krojere / Marie Krøyer
Režisors: Bille August
Lomās: Birgitte Hjort Sørensen, Søren Sætter-Lassen, Sverrir Gudnason
Dānija, 2012, drāma, 102’
Marija dzīvo šķietami idillisku un laimīgu dzīvi kopā ar savu vīru, slavenu gleznotāju P.S. Krojeru. Taču patiesībā viņa ar meitu dzīvo depresīvā un noslēgtā mākslinieka ēnā. Kad Toskānā Marija satiek jaunu, aizrautīgu zviedru komponistu Hugo Alfvenu, viņa redz iespēju piepildīt pati savus sapņus un centienus uzlabot dzīvi.

plkst 20:00 sadarbībā ar Francijas institūtu Rīgā
Pirms filmas kino eksperta Viktora Freiberga ievadvārdi
Trakais Pjero / Pierrot le Fou
Režisors: Jean-Luc Godard
Lomās:  Jean-Paul Belmondo, Anna Karina, Graziella Galvani
Francija, 1965, krimināldrāma, romance, 110’ Luijs Aragons filmu nosaucis par cēlā skaistuma filmu, kas iezīmē pavērsiena punktu Žana Lika Godāra daiļradē. Tas ir traģisks stāsts par kādu pāri, kas bēg no Parīzes, reizē mūzikls un gangsteru filma, kurā varoņu attiecības tiek atainotas gan kā nieka vērtas, gan kā izmisuma pilnas. Šī filma pēc kritiķu vērtējuma iekļauta XX gs. labāko kinodarbu sarakstā.

Filmas orģinālvalodā ar angļu subtitriem un sinhrono tulkojumu latviešu valodā austiņās

Ieejas kartes internetā http://www.bezrindas.lv/lv/kino/ksuns-kinogalerija/

Vairāk informācijas: http://www.artcinemaday.org/en

Sagatavoja:
Kristīne Matīsa, NKC vecākā referente informācijas jautājumos
(kristine.matisa@nkc.gov.lv, 26129954, 67358879)

7.10.2016.

07/10/2016