Arhīvs

Pētījums par Latvijas un Ziemeļvalstu kino

Latvijas grāmatnīcās nonākusi unikāla grāmata “Stārķa lidojums pār priežu mežu / Stork flying over pinewood”, kuras atvēršanā 2014. gada decembrī, viesojoties Rīgas Starptautiskajā kino festivālā, piedalījās leģendārā aktrise un režisore Līva Ulmane. Grāmatas idejas autors un sastādītājs, norvēģu kinozinātnieks Jans Eriks Holsts pētījis Baltijas valstu kino vēsturi kopš 1989. gada un aicinājis par dažādām tēmām rakstīt arī Latvijas, Lietuvas un Igaunijas autorus; te lasāms par vadošajiem režisoriem un producentiem reģionā, mūsu filmu panākumiem ārvalstīs, svarīgākajiem kino festivāliem Baltijas valstīs.

Jan Erik Holst grāmatas atklāšana.

Attēlā: Jans Eriks Holsts un Līva Ulmane grāmatas atvēršanas svētkos

Jans Eriks Holsts grāmatā “Stork flying over pinewood” raksta par sadarbību, kas saista Baltiju un Ziemeļvalstis, taču paralēli šis pētījums ir arī stāsts par Latviju pēc neatkarības atjaunošanas. Rīgas Starptautiskā kino festivāla radošā direktore Sonora Broka par grāmatu saka: “Jana Erika Holsta grāmatas atklāšana bija viens no Rīgas Starptautiskā kino festivāla svarīgākajiem notikumiem, tā piedāvā retrospektīvu ieskatu Baltijas un Ziemeļvalstu filmu kopprojektos atjaunotās neatkarības periodā kopš 1989. gada līdz pat šai dienai. Var apgalvot, ka Jans Eriks Holsts veicis unikālu pētījumu ar simbolisku nozīmi. Balstoties interesē par kino projektiem, autors būtībā apraksta neatkarīgās Latvijas un tās kultūras attīstību.”

Grāmatas sastādītājs šajā darbā palīdzēt aicinājis vairākus Baltijas valstu kinoprofesionāļus – piemēram, par Latvijas norisēm grāmatā raksta Dita Rietuma, Daira Āboliņa, Kristīne Matīsa; autoram palīdzīgu roku snieguši arī režisore Ilze Burkovska-Jakobsena, producents Bruno Aščuks un festivālu programmētāja Ieva Pitruka.

Angļu valodā sarakstītais pētījums par Baltijas kino nozari raisījis interesi arī autora dzimtajā Norvēģijā, viens no valsts vadošajiem kinokritiķiem Pērs Hadals par to saka: “Skaista grāmata – eleganti sakārtota, tā ir kā karte pa relatīvi nezināmu teritoriju. Tajā pašā laikā tā ir svarīga arī kultūrpolitiskā aspektā.

Grāmatas nopērkamas grāmatu mājā Niceplace Mansards, Jāņa Rozes apgāda veikalos, Valters un Rapa centrālajā grāmatnīcā, kinoteātrī K.Suns, grāmatu veikalos Lira un Robert’s Books.

Katrs grāmatas pircējs minētajos veikalos dāvanā saņems arī Rīgas Starptautiskā kino festivāla katalogu 2014.

Papildu informācija:
Kaspars Beķeris
Riga IFF mediju & sabiedrisko attiecību vadītājs
Tālruņa numurs: 28 67 62 01
E-pasts: kaspars@rigaiff.lv, press@rigaiff.lv

20/05/2015