Arhīvs

“Pelikāns tuksnesī” tiks izrādīta festivālā Let’s Cee Austrijā

Režisora Viestura Kairiša un operatora Ginta Bērziņa dokumentālā filma Pelikāns tuksnesī no 2. līdz 11. oktobrim būs skatāma Austrijā notiekošajā Let’s Cee filmu festivālā, kas iepazīstina Austrijas skatītājus ar kvalitatīvu kino no Centrālās un Austrumeiropas valstīm. Pelikāns tuksnesī ir viena no deviņām šī gada dokumentālo filmu konkursa filmām. Uz Vīni tikties ar austriešu skatītājiem dodas arī režisors Viesturs Kairišs.

Let’s Cee filmu festivālā dokumentālo filmu konkursa programmā iekļautas gan vizuāli iespaidīgas un poētiskas, gan sociāli un politiski aktīvas filmas. Liela uzmanība festivālā veltīta tieši Ukrainas-Krievijas konfliktam. Programmā iekļauta Krievijas-Igaunijas kopražojuma filma par Krievijas opozīcijas līderiem brīdi pirms Ukrainas krīzes sākuma – The Term (Termiņš), kuras režisori ir Aleksejs Pivovarovs, Pavels Kostomarovs, Aleksandrs Rastorgujevs. Filma Ukraine Voices (Ukrainas balsis) piedāvā astoņu jaunu ukraiņu režisoru skatījums uz Ukrainā notiekošo. Savukārt ievērojamais ukraiņu izcelsmes režisors Vitālijs Manskis savā filmā The Pipeline (Gāzesvads) vēro gāzes vada celtniecību un dažādu valstu cilvēkus, ko šis projekts vieno un šķir.

Festivāla ietvaros tiek organizētas arī īpašas filmu programmas, piemēram, pretkara filmu programma – festivāla veltījums Pirmā pasaules kara simtgadei un Otrā pasaules kara 75. gadskārtai.
Kopumā festivāls demonstrē ap 80 filmu – gan spēlfilmas un dokumentālās filmas, gan īsfilmas. Balva par mūža ieguldījumu festivālā šogad tiks piešķirta izcilajam ungāru režisoram un scenāristam Ištvanam Sabo.
Drīz pēc tikšanās ar skatītājiem Austrijā Pelikāns tuksnesī ceļos uz Vāciju, lai oktobra beigās piedalītos Ziemeļvalstu filmu dienās Lībekā.

Kā iepriekš vēstīts, dokumentālā filma Pelikāns tuksnesī ir episks vēstījums par režisoram tuvo Latgali, tās īpašo maģiju un arī postu. Pastāvīgā reliģijas klātbūtne, cilvēku ikdienas dzīves ritums, dabas diženums, dzīvība un nāve – tas viss operatora Ginta Bērziņa gleznotajos skatos savijas ar Gustava Mālera mūziku, radot pieminekli zemei, kinorežisors sauc par mūsu zūdošo Atlantīdu.
Filmas pasaules pirmizrāde notika 28.aprīlī Šveicē – prestižajā dokumentālo filmu festivālā Visions du Réel, kur tā tika demonstrēta pilnmetrāžas filmu konkursa programmā.

01/10/2014