Režisora Dāvja Sīmaņa pilnmetrāžas dokumentālā filma par Latvijas Nacionālās bibliotēkas celtniecību – Pēdējā tempļa hronikas – savu pirmizrādi piedzīvos 14. novembrī, kinoteātrī Splendid Palace.Filma ir stāsts par cilvēku un cīņu par viņa radošo ideju realizēšanu, bet pats svarīgākais – par vienas celtnes – jaunās Latvijas Nacionālās bibliotēkas – likteni. Ar poētisku minimālismu filma izseko jaunās ēkas būvniecībai: no pirmsākumiem vēl tukšā un pamestā būvbedrē līdz pat daudzkārt apspriestajam pabeigtās Gaismas pils siluetam. Vērojot un vizuālā simfonijā sakārtojot celtniecības darbu, filmas veidotāji būvlaukumā ir saskatījuši mitoloģisku un rituālu kārtību, tādējādi radot asociācijas ar augstāko garīgo celtņu – tempļu – būvniecību agrāk vēsturē.

Filma caur pašas ēkas un divu varoņu – galvenā arhitekta un ceļamkrāna operatores – portretējumu atklāj mūžīgo konfliktu starp lielu ideju diženumu un nenovēršami sekojošo simbolisko upurēšanu, lai tās realizētu.
 
Kā, atsaucoties uz amerikāņu arhitektu Lūisu Kānu, izsakās filmas režisors Dāvis Sīmanis: „Izcilas celtnes sākas ar neizmērāmo, top izmērāmajā, bet tās jāpabeidz atkal neizmērāmajā”. Bibliotēkas celtniecība ataino Latvijas realitāti. Divdesmit gadus pēc pirmajām skicēm, tā beidzot ieguvusi reālu veidolu un kļuvusi par neatņemamu Pārdaugavas silueta sastāvdaļu.
 
Filmas tapšanā piedalījušies: režisors Dāvis Sīmanis, operators Andrejs Rudzāts, skaņu operators Normunds Kļaviņš, skaņu režisors Anrijs Krenbergs un komponists Voldemārs Johansons. Filmas uzņemšanā tika izmantota speciāla kino uzņemšanas tehnika, kā arī augstas izšķirtspējas kameras, lai skatītājiem redzamais rezultāts uz ekrāna pilnībā atbilstu bibliotēkas būvniecības vērienam.
 
Filma četru gadu garumā tapusi studijā Ego Media, to atbalstījuši: Nacionālais kino centrs, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Nacionālā Būvkompāniju apvienība, Rīgas dome, Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrība, ASV vēstniecība Latvijā.
 
Kino režijā Dāvis Sīmanis debitēja 2006. gadā ar dokumentālo filmu Versija. LNO, kas veltīta Latvijas Nacionālās operas ēkas atjaunošanas desmitgadei. Par šo filmu režisors ieguva Nacionālā filmu festivāla balvu Lielais Kristaps par labāko debiju.
 
2009. gadā Dāvja Sīmaņa dokumentālā filma Valkyrie Limited, kas ataino režisora Viestura Kairiša darba procesu Latvijas Nacionālajā operā, iestudējot Riharda Vāgnera operu Valkīra, saņēma starptautisko filmu kritiķu balvu (FIPRESCI) Nacionālajā filmu festivālā Lielais Kristaps.
2010. gadā izveidotā dokumentālā filma Pasaules skaņas (līdzautors – Gints Grūbe) atklāj diriģenta Māra Sirmā un mūsdienu komponistu radošo darbu pie projekta Pasaules Saules dziesmas. Filma ieguvusi balvas arī starptautiskos filmu festivālos, tostarp vienā no Eiropas nozīmīgākajiem starptautiskajiem dokumentālo filmu festivāliem Leipcigā.
 
Tēmas ziņā Dāvja Sīmaņa jaunākā filma Pēdējā Tempļa hronikas turpina stāstu par cilvēku un cīņu par viņa radošo ideju realizēšanu.
 
Paralēli filmu veidošanai Dāvis Sīmanis publicējas žurnālos Rīgas Laiks un Studija, ir Kultūras akadēmijas lektors.

No 15. novembra „Pēdējā tempļa hronikas” iekļautas kinoteātra Splendid Palace repertuārā.

Skatītājiem biļetes iespējams iegādāties arī uz filmas pirmizrāde seansu 14. Novembrī!
 
Ieskats filmā šeit.
 

                Pēdējā tempļa hronikas