Arhīvs

Sākas forums “Un Vārds tapa filma”

Ceturtdien, 9. aprīlī, plkst. 18.00 Laimīgās mākslas muzejā galerijas Rīga 7. stāvā atklāj 17. kinoforumu “Un Vārds tapa filma”. Programmā filmas ar vēstījumu, kas uzdod būtiskus jautājumus par cilvēka vietu dzīvē, izvēli un aicinājumu. Forums sniegs ieskatu kino klasikā, lielāko festivālu Ekumēniskās žūrijas apbalvotajās un arī jaunākajās Latvijas filmās.

print_BUKLETS_UVTF_01_IV_2015

Atklāšanas filmā Tūkstoš reižu „Ar labu nakti!” / Mille fois (režisors Ēriks Poppe) Žiljeta Binoša atveido kara fotogrāfi, kurai Afganistānas karā dzimst šaubas – vai kara šausmu atspoguļotāji neviļus nekļūst arī par līdzdalībniekiem? Kopš filmas tapšanas laika 2013. gadā šīs problēmas diemžēl aktualizējušās.

Ingmāra Bergmana Septītā zīmoga varoņi Krusta karu un mēra izpostītajā Zviedrijā, apšaubot Dieva eksistenci, meklē dzīves jēgu alegoriskā mistērijas formā, savukārt Latgales iedzīvotāji Viestura Kairiša filmā Pelikāns tuksnesī mēģina saglabāt savu ticību un rast spēku mūsdienu vērtību jūklī.

Vienā seansā ar Kairiša filmu skatāms Jāņa Ozoliņa-Ozola Mūžīgais kalendārs, kas vēsta par spēcīgām ģimenēm, kas saglabā senos amatus un tradīcijas, līdz ar to – savu latgalisko identitāti. Pēc seansa – diskusija ar abiem režisoriem.

Programmā iekļautas vēl divas latviešu filmas, un tās skar jūtīgus jautājumus. Ivo Brieža Nacionālais pieskāriens ir par divu paralēlo pasauļu pastāvēšanu Latvijā un to izpausmēm Jāņu svinēšanas laikā, savukārt Normunda Puča debija aktierkino Segvārds „Vientulis” atklāj mazzināmus notikumus 1945. gadā, kad priesteris Antons Juhņēvičs glāba cilvēkus no mobilizācijas abās armijās.

Vācu režisora Dītriha Brigemaņa filma Krusta ceļš par meiteni, kurai grūti savienot fundamentālās priestera un mātes prasības ar mūsdienu skolnieces dzīvi, sasaucas ar Pāvela Pavļikovska filmu Ida, kas aizvadītajā gadā tika atzīta par labāko Eiropas filmu un saņēma Oskara balvu labākās ārzemju filmas kategorijā. Pirms mūķenes solījuma došanas klosterī uzaugušajai Annai jāveic ceļojums pagātnē, kas nes gan atklājumus, gan pārbaudījumus un palīdz atrast savu identitāti.

Krievu kino forumā pārstāvēs Alekseja Zvaginceva Leviatāns – spēcīga līdzība, kurā aiz brutālas realitātes Krievijas ziemeļos, kas, šķiet, atrodas ārpus Laba un Ļauna, tomēr var nojaust ceļu uz garīgo vertikāli, pat ja viss tiek samalts. Citā aspektā cilvēku, kas upurē sevi, redzam Jurija Bikova filmā Muļķis, kuras varonis „metas uz ambrazūras” pagalam sadzīviskā sakarā – daudzstāvu kopmītnes nejēdzības lāpot. Tāda daba – kā Dostojevska kņazam Miškinam.

Savukārt īru režisora Džona Mihaela Makdonega filma Golgāta skaudri izvirza jautājumu par grēksūdzes noslēpuma, dzīvības un piedošanas cenu – ko mēs darītu, ja uzzinātu, ka mūs gatavojas noslepkavot?

Dāņa Sorensa Krega Jākobsena filma Lūša stundā ir niansēts pētījums par jauna noziedznieka „cēloņiem un sekām”, un te būtiska nozīme ir cietuma kapelānei.

Pēc filmu seansiem paredzētas diskusijas ar mācītājiem, zinātniekiem, kapelāni un žurnālistiem.
Kinoforums organizēts sadarbībā ar Luterāņu stundu un Laimīgās mākslas muzeju, to atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Foruma Un Vārds tapa filma… programma apskatāma šeit.

Vairāk informācijas:
kinokritiķe Anita Uzulniece,
29187510

05/04/2015