Paziņoti Nacionālās kino balvas “Lielais Kristaps” 2017. gada nominanti

Nozīmīgākais Latvijas filmu nozares pasākums “Lielais Kristaps” šogad norisināsies no 9. līdz 14. novembrim, piedāvājot skatītājiem iespēju kinoteātrī “Splendid Palace” redzēt Latvijas jaunākās filmas, kas nominētas Nacionālajai kino balvai, un vēl vairākus īpašos notikumus. Balvu par mūža ieguldījumu saņems Latvijas zīmētās animācijas pamatlicēji Roze Stiebra un Ansis Bērziņš.

 

Programmas ietvaros būs iespēja piedzīvot vairāku filmu pirmizrādes, tikties ar filmu veidotājiem, skatīties Latvijas kino zelta klasiku, tāpat arī piedalīties Lielā Kristapa balvu pasniegšanas ceremonijā, kas notiks 13. novembrī Splendid Palace un tiks translēta Latvijas televīzijā. Šogad Lielais Kristaps atzīmē 40. gadadienu kopš tā dibināšanas un apbalvojumi tiks pasniegti jau 29. reizi.

Lielais Kristaps aicina ne tikai novērtēt pēdējā gada labākos sasniegumus, bet arī atklāt zemūdens pērles Latvijas kino vēsturē, bez kurām šodienas kino būtu citāds. Šogad Lielais Kristaps balvu par mūža ieguldījumu filmu mākslā saņems Latvijas animācijas leģendārais tandēms – Roze Stiebra un Ansis Bērziņš, filmu studijas “Dauka” dibinātāji un daudzu skatītāju iemīļotu Latvijas animācijas zelta klasikas darbu autori.

Nacionālajai kino balvai Lielais Kristaps iesniegtās 66 filmas vērtēja atlases komisija – Arvīds Krievs (Latvijas Kinematogrāfistu savienība), Miks Zvirbulis (Latvijas Operatoru ģilde), Zane Balčus (starptautiskās filmu kritiķu asociācijas FIPRESCI Latvijas nodaļa), Kristīne Matīsa (Nacionālais Kino centrs), Ilona Bičevska (Latvijas filmu producentu asociācija), Jūle Mare Rozīte (Latvijas Filmu mākslinieku ģilde) un Ieva Viese-Vigula (Latvijas Animatoru asociācija).

Nominētās filmas vērtēs īpaša Lielā Kristapa starptautiskā žūrija, kuras sastāvā šogad strādās režisors Renārs Vimba (2016. gada labākās spēlfilmas Es esmu šeit autors), starptautiskās kinokritiķu asociācijas FIPRESCI Latvijas nodaļas vadītāja Daira Āboliņa, producente Antra Cilinska, Varšavas starptautiskā kinofestivāla pārstāve Agņeška Orila (Agnieszka Oryl, Polija), kinokritiķe Larisa Maļukova (Лариса Малюкова, interneta žurnāls Novaja Gazeta, Krievija), Variety kinokritiķe un Palmspringsas starptautiskā kinofestivāla pārstāve Alisa Simona (Alissa Simon, ASV), kinorežisors Fridriks Tūrs Fridriksons (Fridrik Thor Fridriksson, Islande).

Tradicionāli Lielais Kristaps ietvaros notiek arī Studentu filmu konkurss, kuram šogad eksperti Liene Laviņa Kalnaella, Zane Peneze un Māris Prombergs izvirzījuši 14 filmas.

 

Balvai Lielais Kristaps nominēto filmu un profesionāļu saraksts:

LABĀKĀ PILNMETRĀŽAS SPĒLFILMA –
MELĀNIJAS HRONIKA (režisors Viesturs Kairišs, producenti Gints Grūbe, Inese Boka-Grūbe, Mistrus Media)
PIRMDZIMTAIS (režisors Aiks Karapetjans, producents Roberts Vinovskis, Lokomotīve)
VECTĒVS, KAS BĪSTAMĀKS PAR DATORU (režisors Varis Brasla, producents Gatis Upmalis, F.O.R.M.A.)

LABĀKĀ PILNMETRĀŽAS DOKUMENTĀLĀ FILMA –
PASAKA PAR TUKŠO TELPU (režisore Krista Burāne, producents Uldis Cekulis, VFS Films)
ATBRĪVOŠANAS DIENA (režisori Uģis Olte, Mortens Troviks, producents Uldis Cekulis, VFS Films)
IEVAINOTAIS JĀTNIEKS (režisore un producente Ilona Brūvere, Kinolats)

LABĀKĀ ĪSMETRĀŽAS DOKUMENTĀLĀ FILMA –
LIDIJA (režisors Andrejs Verhoustinskis, producents Uldis Cekulis, VFS Films)
ZIRDZIŅ, HALLO! (režisore un producente Laila Pakalniņa, Kompānija Hargla)
MELLEŅU GARI (režisore Astra Zoldnere, producents Kaspars Braķis, Fly For Film)

LABĀKĀ ANIMĀCIJAS FILMA –
BIZE UN NEGUĻA (režisors Edmunds Jansons, producente Sabīne Andersone, Atom Art)
OĀZE (režisors un producents Gints Zilbalodis, Bilibaba)
DZIEDOŠAIS HUGO UN VIŅA NETICAMIE PIEDZĪVOJUMI (režisors Reinis Kalnaellis, producents Vilnis Kalnaellis, Rija)

LABĀKĀ DEBIJAS FILMA –
VIENU BIĻETI, LŪDZU! (režisors un producents Matīss Kaža, Deep Sea Studios)
GARĀŽAS (režisore Katrīna Neiburga, producentes Aija Bērziņa, Alise Ģelze, Tasse Film)
VECTĒVA TĒVS (režisors Kārlis Lesiņš, VSIA Latvijas televīzija)
LIDOJOŠO MŪKU TEMPLIS (režisore Žanete Skarule, producents Uldis Cekulis, studija VFS Films)

LABĀKĀ MINORITĀRĀ KOPRAŽOJUMA FILMA –
LOMU SPĒLES (režisors Vallo Toomla, producente Riina Sildos, Amrion un Lokomotīve)
ĀTRIE IGAUŅU PUIŠI (režisors Jāks Kilmi, producents Kristians Taska, Taska Film un Film Angels Productions)
UKRAIŅU ŠERIFI (režisors Romans Bondarčuks, producents Uldis Cekulis, studija VFS Films)

LABĀKAIS SCENĀRISTS –
VIESTURS KAIRIŠS (Melānijas hronika)
LOTE EGLĪTE (Bize un Neguļa)
KRISTA BURĀNE (Pasaka par tukšo telpu)

LABĀKAIS SPĒLFILMAS REŽISORS –
VIESTURS KAIRIŠS (Melānijas hronika)
AIKS KARAPETJANS (Pirmdzimtais)
VARIS BRASLA (Vectēvs, kas bīstamāks par datoru)
STAŅISLAVS TOKALOVS (Tas, ko viņi neredz)

LABĀKAIS SPĒLFILMAS OPERATORS –
JĀNIS EGLĪTIS (Pirmdzimtais)
GINTS BĒRZIŅŠ (Melānijas hronika)
AIGARS SĒRMUKŠS (Ātrie igauņu puiši)

LABĀKĀ AKTRISE –
SABĪNE TIMOTEO (Melānijas hronika)
MAIJA DOVEIKA (Pirmdzimtais)
ELĪNA VĀNE (Svingeri)
AKVELĪNA LĪVMANE (Vectēvs, kas bīstamāks par datoru)

LABĀKAIS AKTIERIS –
KASPARS ZNOTIŅŠ (Pirmdzimtais)
JEVGEŅIJS TKAČUKS (Tas, ko viņi neredz)
MARKUSS JĀNIS EGLĪTIS (Vectēvs, kas bīstamāks par datoru)
MĀRTIŅŠ VILSONS (Vectēvs, kas bīstamāks par datoru)

LABĀKĀ AKTRISE OTRĀ PLĀNA LOMĀ –
VIZMA KALME (Vectēvs, kas bīstamāks par datoru)
BAIBA BROKA (Melānijas hronika)
GUNA ZARIŅA (Melānijas hronika)
LILITA OZOLIŅA (Melānijas hronika)

LABĀKAIS AKTIERIS OTRĀ PLĀNA LOMĀ –
ULDIS DUMPIS (Vectēvs, kas bīstamāks par datoru)
JĀNIS JUBALTS (Svingeri)
ĢIRTS ĶESTERIS (Svingeri)
KASPARS ZĀLE (Pirmdzimtais)

LABĀKAIS MĀKSLINIEKS –
IEVA JURJĀNE (Melānijas hronika)
MAIJA JANSONE (Svingeri)
AIVARS ŽUKOVSKIS (Pirmdzimtais)
ILONA BRŪVERE (Ievainotais jātnieks)

LABĀKAIS KOSTĪMU MĀKSLINIEKS –
KATRĪNA LIEPA (Pirmdzimtais)
IEVA JURJĀNE (Melānijas hronika)
SINDA KRIEVIŅA (Svingeri)

LABĀKAIS GRIMA MĀKSLINIEKS –
BAIBA GRĪNA (Ievainotais jātnieks),
MAIJA GUNDARE un MARI VAALASRANTA  (Melānijas hronika)
EMĪLIJA EGLĪTE (Tas, ko viņi neredz)
MAIJA GUNDARE (Pirmdzimtais)

LABĀKAIS DOKUMENTĀLĀS FILMAS REŽISORS –
UĢIS OLTE un MORTENS TROVIKS (Atbrīvošanas diena)
KRISTA BURĀNE (Pasaka par tukšo telpu)
VITĀLIJS MANSKIS (Radinieki)
ILONA BRŪVERE (Ievainotais jātnieks)

LABĀKAIS DOKUMENTĀLĀS FILMAS OPERATORS –
GINTS BĒRZIŅŠ (Lidija)
IVARS BURTNIEKS (Zirdziņ, hallo!)
VALDIS CELMIŅŠ (Atbrīvošanas diena, Pasaka par tukšo telpu)

LABĀKAIS ANIMĀCIJAS FILMAS REŽISORS –
EDMUNDS JANSONS (Bize un Neguļa)
GINTS ZILBALODIS (Oāze)
NILS SKAPĀNS (Mūsu ome rullē!)

LABĀKAIS ANIMĀCIJAS FILMAS MĀKSLINIEKS –
REINIS PĒTERSONS (Bize un Neguļa)
GINTS ZILBALODIS (Oāze)
TOMS BURĀNS (Pasaka par tukšo telpu)

LABĀKAIS KOMPONISTS –
ĢIRTS BIŠS (Bize un Neguļa)
ANDRIS DZENĪTIS (Pirmdzimtais)
KĀRLIS AUZĀNS (Lomu spēles)

LABĀKAIS SKAŅU REŽISORS –
ARTIS DUKAĻSKIS, ANRIJS KRENBERGS (Lidija)
ERNESTS ANSONS, ARTIS DUKAĻSKIS (Atbrīvošanas diena)
ALEKSANDRS VAICAHOVSKIS, ROBERT SLEZAK (Melānijas hronika)

LABĀKAIS MONTĀŽAS REŽISORS –
JĀNIS PUTNIŅŠ (To atceras tikai vilcieni)
ANDRIS GRANTS (Pirmdzimtais)
KRISTA BURĀNE (Pasaka par tukšo telpu)
GATIS BELOGRUDOVS, UĢIS OLTE (Atbrīvošanas diena)
IVARS BURTNIEKS (Zirdziņ, hallo!)

 

Nacionālās kino balvas “Lielais Kristaps 2017” STUDENTU KONKURSAM izvirzītās filmas

Pietura Zoja, režisors Jānis Jozauskis
Septiņas neveikla seksa reizes. Pirmā daļa, režisore Liene Linde
Drošsirdīgs mednieks, režisore Liāna Mihailova
Silts klusums, režisors Rinalds Zelts
Pinokio, režisore Elita Kļaviņa
Augstāk, tālāk, stiprāk, režisore Tīna Zariņa
Apakšstraume, režisors Kristiāns Riekstiņš
Viena. Nakts, režisore Ieva Kristofa-Norvele
Prezidents, režisors Māris Bezmers
Smilšu kovbojs, režisore Marta Elīna Martinsone
Folkmaņa faktors, režisore Indra Vaļeniece
Zvaigžņotās debesis, režisors Konstantīns Ņedošivins
Tētis snauž, režisors Mārcis Miljons
Dzeņa pieskāriens, režisore Signe Birkova

 

4.10.2017.