Arhīvs

Panākumi filmai „Golfa straume zem leduskalna”

Spēlfilma Golfa straume zem leduskalna, kas nesen Nacionālajā filmu festivālā Lielais Kristaps tika atzīta par labāko spēlfilmu un saņēma vēl virkni profesionālo balvu, Kannu starptautiskajā kinofestivālā tikusi pie izplatīšanas līguma, kas tai paver ceļu uz pasaules kinoekrāniem. 

Režisors un producents Jevgeņijs Paškevičs parakstījis līgumu ar Francijā bāzētās izplatīšanas kompānijas Wide Management dibinātāju un vadītāju Loisu Magneronu. 1997. gadā dibinātā Wide Management ir viena no Eiropā lielākajām neatkarīgajām art-house filmu izplatīšanas kompānijām, katru gadu tā strādā ar apmēram 20 jaunākajām Eiropas spēlfilmām (piemēram, šobrīd tās pārstāvēto režisoru sarakstā ir Volkers Šlēndorfs, Silvija Testū un citi), bet kompānijas bibliotēkas sadaļā ir vairāk nekā 400 spēlfilmu, tai skaitā Žana Lika Godāra, Žana Renuāra un citu režisoru filmas ar Žanu Polu Belmondo, Žanu Gabēnu, Filipu Nuarē, Žannu Moro un citiem aktieriem.

Kompānija Wide Management ar filmu Golfa straume zem leduskalna strādās visās pasaules valstīs, izņemot Baltiju, Krieviju, Ukrainu un NVS valstis, kur izplatīšanas tiesības paturējusi filmas režisora un producenta kompānija Nida Filma un līdzproducents no Krievijas PC Horosho production.

Pavisam drīz spēlfilmai Golfa straume uz leduskalna sāksies intensīva dzīve arī Krievijā – 31. maijā tiks oficiāli paziņots Maskavas starptautiskā kinofestivāla konkursā iekļauto filmu saraksts, kur līdzās Golfa straumei jau apstiprināta arī jaunāko Ištvana Sabo, Renātas Ļitvinovas, Fernāna Ocpeteka, Pētera Simma darbu dalība. Golfa straume zem leduskalna pasaules pirmizrādi piedzīvos 26. jūnijā Maskavas festivāla kinoteātrī Oktjabrskij.
 
Latvijas kinoteātru repertuārā Jevgeņija Paškēviča spēlfilma Golfa straume zem leduskalna parādīsies rudenī, konkrēti datumi vēl nav apstiprināti. Šis ir pēdējā laika vērienīgākais kinoprojekts Latvijā, stāsta pamatā ir leģenda par Ādama pirmo sievu Lilita, kas radīta nevis no Ādama ribas, bet no māla kā pats Ādams. Ar pirmdzimto grēku neaptraipītajai Lilitai nav dvēseles, viņa ir nemirstīga un spēj mainīt savu veidolu, iegūst visus vīriešus neatkarīgi no viņu gribas un pamet tos, nolemjot nāvei – fiziskai vai garīgai. Filmas darbība risinās 1664. gadā Rīgā, kādā Hanzas savienības valstī un Austrumos, 1883. gadā Parīzē, 1990. gadā Rīgā un Austrumos.
 
Filmu finansiāli atbalstījuši Nacionālais Kino centrs, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Krievijas Federācijas Kultūras ministrija, Latvijas mecenāts, investori un sponsori.
 
Nacionālajā filmu festivālā Lielais Kristaps filma Golfa straume zem leduskalna saņēma desmit nominācijas un tika apbalvota par labāko spēlfilmas režiju (Jevgeņijs Paškēvičs), labāko spēlfilmas operatora darbu (Gints Bērziņš), labāko mākslinieka darbu (Jurģis Krāsons, Pāvels Parhomenko) un labāko skaņu režiju (Anrijs Krenbergs), finālā saņemot balvu arī kā labākā pilnmetrāžas spēlfilma.
 

 
                             Golfa straume zem ledus kalna

27/05/2012