Arhīvs

Latvijas Okupācijas muzejā notiks filmai “Segvārds vientulis” veltīta diskusija

Piektdien, 14. novembrī plkst. 16:00 Latvijas Okupācijas muzejā notiks filmai “Segvārds vientulis” veltīta diskusija “No konformisma līdz kolaboracionismam – trauslā robeža”, kurā piedalīsies režisors Normunds Pucis, filmas aktieri Varis Piņķis un Vilis Daudziņš, kā arī vēsturnieki Inese Dreimane, Jānis Viļums un rakstniece Rudīte Kalpiņa. Diskusiju vadīs vēsturnieks Ritvars Jansons.

Filmas radošā grupa un diskusijas dalībnieki kopīgi centīsies atbildiet uz jautājumiem – Kā šodienas acīm vērtēt nacionālo partizānu legalizāciju un vai legalizāciju var likt vienos svaru kausos ar nodevību? Diskusijas temats skaudri iezīmē trauslo robežu – no konformisma līdz kolaboracionismam, kas sevišķi trausla bija pēc Otrā pasaules kara beigām, kad vienu okupāciju atkal bija nomainījusi otra. Tobrīd bija cerības uz Rietumvalstīm ar kuru palīdzību iedzīvotāji cerēja atjaunojot Latvijas Republiku. Visos Latvijas novados bruņoti nacionālie partizāni uzsāka traģisku cīņu pret varas pārspēku. Latgalē darbojās Latvijas Tēvijas sargu (partizānu) apvienība par kuras Prezidija priekšsēdētāju partizāni ievēlēja prāvestu Antonu Juhņeviču.

„Manuprāt, ir būtiski veidot un stiprināt savu nacionālo mītu. Tikai pašiem stāstot par savu vēsturi un tās varoņiem, mēs aizstāvēsim mūsu valsts pastāvēšanas leģitimitāti. Lielai daļai Latvijas iedzīvotāju neko neizsaka tādi vārdi kā Antons Juhņevičs, Juris Rudzāts, Jānis Vilcāns, Marta Skuja. Šie cilvēki ziedoja savas dzīvības par Latvijas Republikas atjaunošanu partizānu cīņās, bet šodien ir nepelnīti aizmirsti,” filmas aktualitāti skaidro režisors Normunds Pucis.

Filmas „Segvārds Vientulis” pirmizrāde notika 4. novembrī kinoteātrī „Splendid Palace”. Savukārt no 7. novembra emocionālais stāsts par nacionālo partizānu organizācijas darbību Latgalē un tās vadītāju katoļu priesteri Antonu Juhņeviču skatāma kinoteātros visā Latvijā. Saskaņā ar Latvijas kinoteātru sniegtajiem datiem, pagājušajā nedēļas nogalē – no 7. līdz 9. novembrim – „Segvārds Vientulis” ir bijusi skatītākā latviešu filma Rīgā un visā Latvijā. Trijās dienās filmu noskatījušies vairāk nekā 1200 skatītāji, starp visām nedēļas nogalē Latvijā izrādītajām filmām to ierindojot 5. vietā.

11/11/2014