Arhīvs

Notiks Ilonas Brūveres filmas TAPIERIS pirmizrāde

6. martā kinoteātrī Splendid Palace notiks Ilonas Brūveres dokumentālās spēles Tapieris pirmizrāde. Filma ir stāsts par Tango karali Oskaru Stroku, galvenajās lomās: Jakovs Rafalsons, Gints Grāvelis, Marija Bērziņa un Andris Bulis.

Tapieris ir stāsts par mūziķi, kas cīnās par savu mūziku laikā, kad pasauli pāršalc lielā depresija – pirmā ekonomiskā krīze, kas šodienas eksistencei daudziem piedāvā līdzīgus spēles noteikumus. Tapieris ir laikmetīga varoņa prototips – viņa mūžīgie parādi un neveiksmīgā uzņēmējdarbība ar nemitīgiem centieniem atrisināt finansiālās problēmas, sasaucas ar mūsdienu realitāti. Stroks iemanto skatītāju un filmas veidotāju simpātijas ar savu sapni par mūziku, neskaitāmajiem romāniem un visām ar to saistītajām nepatikšanām,” stāsta filmas scenārija autore un režisore Ilona Brūvere, „strādāt pie jauna filmas materiāla man nozīmē doties laika, telpas un nepiedzīvotu notikumu ceļojumā, ikreiz atklājot jaunu patiesību par īstenību. Ekrāns šajā gadījumā ir izziņas projekcija, kuru mēs – filmas veidotāji – izspēlējam kopā ar skatītāju.”

Filma seko Oskara Stroka veiksmēm un neveiksmēm netieši balstoties uz Latvijas Valsts arhīva dokumentiem. Komponista radošās biogrāfijas kontā ir vairāk nekā 300 skaņdarbu. Komponistu savienībā Stroku uzņem 30 gadus pēc viņa nāves. „Ilonas Brūveres filmā komponista biogrāfijas fakti saplūst ar pagājušā gadsimta sākuma vizuālo rekonstrukciju, kas skatītājiem sniedz iespēju izdzīvot un izjust Stroka likteni”, tā filmu raksturo kino zinātnieks Viktors Freibergs.
 
Filmu atbalstaLatvijas Nacionālais Mākslas muzejs, Jāzepa Vītola Mūzikas akadēmija, Memoriālo muzeju apvienība, K SUNS, teātra klubs ARTELIS, Latvijas Valsts arhīvs, Rīgas pašvaldības Kultūras iestāžu apvienība, Nacionālais Kino centrs, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, KINOLATS, Filmu studija, Mediju komunikācijas darbnīca.    
 
Ilona Brūvere 2012. gadā saņēmusi Gada balvu Lielais Kristaps par Labāko dokumentālās filmas režiju pilnmetrāžas filmai Versija Vera. Brūveres portretfilmas izceļas ar spilgtu tēlainību un individuālu režisora pieeju filmu varoņiem. Tās vairākkārt saņēmušas starptautisku atzinību. Galvenā Tapiera operatore Elīna Bandēna ir divkārtēja Lielā Kristapa laureāte. Skaņu režisori; Ilmārs Piliņš un Jevgēnijs Gobzevs. Montāža – Guntis Lēmanis. Producents- Artis Rutks. Epizodēs: Juris Lisners, Juris Bartkevičs, Berta Vilipsone, Imants Pakalnietis, Una Jansone.  

 

19/02/2014