Arhīvs

Noslēdzies dokumentālo filmu programmas “Pēdas nākotnē” recenziju konkurss

Arī šogad Baltijas jūras dokumentālā foruma ietvaros notika filmu recenziju konkurss. Izvērtēt programmas Pēdas nākotnē filmas Nacionālais Kino centrs aicināja topošos žurnālistus un kinokritiķus. Lai arī vasaras brīvdienās dokumentālo filmu skatīšanās dažkārt šķiet ne pārāk saistoša nodarbošanās, līdz konkursa finiša taisnei nonāca deviņi Latvijas Universitātes un Latvijas Kultūras akadēmijas studenti.

Par veiksmīgākajiem šī gada konkursa atradumiem žūrija atzinusi Ilzi Borodkinu, Raiti Iļjenkovu un Lieni Blauzdi, kuru recenzijās savijas gan personiska un godīga attieksme pret redzēto, gan filmas mākslinieciskā snieguma un pieteiktās tēmas vērtējums. Turklāt autoriem piemīt arī lieliska humora izjūta!

Ilze Borodkina apgūst Komunikācijas zinātnes Latvijas Universitātē un atzīst, ka pirms foruma recenziju esot rakstījusi tikai Valmieras mākslas skolas 8. klasē – par Ausekļa Baušķenieka gleznu Negribēts bērns. Savukārt, mācoties universitātē, lekcijas un semināri pie profesora Viktora Freiberga ļāvušas Ilzei paskatīties uz filmām pavisam citādi. Lai gan Ilzei neesot īpašas intereses par dokumentālo kino, viņai dokumentālais kino kā žanrs liekas interesants ar to, ka ļauj (vai rada ilūziju, ka ļauj) pārbaudīt savus priekšstatus, apstiprināt to pareizību vai atbrīvoties no stereotipiem par noteiktu reālās pasaules daļu, aizstājot tos ar režisora piedāvāto dokumentālo patiesību.
 
Konkursa otrās vietas ieguvējam Raitim Iļjenkovam ir bakalaura grāds filosofijā un apņemšanās turpināt studijas kultūras teorijas maģistra programmā. Viņš filmu recenzijas raksta pirmo reizi, taču arī atzīst, ka kino kopumā viņam ļoti patīk un interesē.
 
Liene Blauzde, kas konkursā ieguvusi trešo vietu, šogad pabeidza LU Komunikācijas zinātņu bakalaura studijas. Nākotnē Liene plāno stāties maģistrantūrā, par studiju virzienu izvēloties filmu teoriju un kritiku. Pati līdz šim piedalījusies divu dokumentālo filmu veidošanā.
 
Recenziju konkursā Liene piedalās jau otro gadu. Viņasprāt, „tā ir lieliska iespēja noskatīties daudz patiesi skaistu, brīnišķīgu filmu, iepazīties ar dažādām mūsdienu problēmām un to risinājumiem, kā arī “patrenēt” roku recenziju rakstīšanā”. Arī Ilzei vērtīgākais konkursā bija iespēja noskatīties filmas un nepieciešamība tās izanalizēt. Viņa atzīst, ka vairākām filmām izdevās sašūpot viņas vērtību un prioritāšu sistēmu, uzdodot tādus jautājumus, kuriem, iespējams, atbildes visā pasaulē tiks meklētas vēl ilgi.
 
Rezumējot, Ilze Borodkina foruma filmu programmu Pēdas nākotnē raksturo: „Humoristiski, nopietni, traģiski, satriecoši vai personīgi – visi šie stāsti bija par cilvēcību. Vai tās trūkumu. Tā ir ziņa, kuru mūsdienu sabiedrībai atkārtot par daudz nav iespējams.”
Foruma organizētāji cer, ka dalība foruma recenziju konkursā ne vien palīdzēs citiem skatītājiem izvēlēties savu filmu daudzveidīgajā programmā, bet nākotnē kuplinās profesionālo kinokritiķu rindas un žurnālistu rindas!
 
Baltijas dokumentālo filmu forumu organizē un atbalsta: Nacionālais Kino centrs, Media Desk Latvija, Media 2007, Baltic Films, Rīgas Domes Kultūras pārvalde, Valsts Kultūrkapitāla fonds, European Documentary Network, Latvijas Kinoproducentu asociācija, Dānijas Kultūras institūts, DELFI, Albert Hotel, KinoKino.

Filmu programma / Seansi

Banāni! Kadrs no filmas  
Filmas klips
 
Recenzijas
Bēgot no skaistuma Kadrs no filmas   Recenzijas
Krievijas mācību stundas Kadrs no filmas Filmas klips  
Recenzijas
Mantojums mūžībai Kadrs no filmas Filmas klips Recenzijas
Mencas vārdā Kadrs no filmas Filmas klips Recenzijas
Nākotnes makets Kadrs no filmas Filmas klips Recenzijas
Sarkanā kapela Kadrs no filmas Filmas klips Recenzijas
Valsis ar Baširu Kadrs no filmas Filmas klips Recenzijas
Viagru mēģinājāt? Kadrs no filmas Filmas klips Recenzijas

02/09/2010