Noslēdzies Latvijas Kultūras kanona veidošanas darbs – septiņās kultūras nozarēs nosauktas kanonā iekļaujamās vērtības, filmu nozarē tās ir 12 filmas, kas aptver laika periodu no 1930. gada līdz 1988. gadam.

Latvijas Kultūras kanona ideja dzima 2007. gada beigās, kad Kultūras ministrijas rīkotais konferenču cikls Septiņas māsas noslēdzās ar 6. decembra konferenci Latvijas kultūras kanons – saliedētas sabiedrības stūrakmens. Kanona veidošana pēc Kultūras ministrijas iniciatīvas tika uzsākta 2008. gada sākumā, katrā no septiņām kultūras nozarēm izvēlot piecus ekspertus; filmu nozarē tie ir Valentīna Freimane, Dita Rietuma, Kristīne Matīsa, Jānis Putniņš un Uldis Tīrons.

Filmu nozares ekspertu galvenais kritērijs bija – Kultūras kanona vērtību saraksts nekādā gadījumā nav iepriekšparedzams popularitātes tops no tām filmām, kuras visbiežāk rāda televīzijās; Kultūras kanona uzdevums ir uzsvērt mākslinieciskas kvalitātes un dažā gadījumā tās pat izcelt no aizmirstības. Ekspertu uzmanības centrā ir arī filmas, kas kļuvušas par pagrieziena punktiem Latvijas kinovēsturē vai arī savā laikā, autoriem par to bieži pat nenojaušot, perfekti iekļāvušās pasaules tendenču kontekstā vai pat apsteigušas to. Interesanti, ka tik dažādi domājošajiem ekspertiem izkristalizējās tomēr trīs filmas, kas Kultūras kanona fināla sarakstā tika iekļautas absolūti vienbalsīgi – Ivara Kraulīša Baltie zvani (1961), Herca Franka Vecāks par 10 minūtēm (1978) un Jāņa Streiča Limuzīns Jāņu nakts krāsā (1981).

Vērtējot Latvijas filmu nozares mantojumu, eksperti nolēma neiet vieglāko ceļu un neiekļaut kanonā parādības (piemēram, Rīgas poētiskā dokumentālā kino skolu) vai personības (piemēram, Jāni Streiču, Arnoldu Burovu, Hercu Franku, Juri Podnieku vai citus), jo šāda metode kanona sarakstu padarītu pārāk nekonkrētu. Tāpēc Kultūras kanona filmu nozares saraksts aptver 12 filmas; lielākā daļa no tām ir ietvertas Nacionālā Kino centra uzsāktajā Latvijas filmu mantojuma restaurācijas un digitalizācijas projektā, tāpēc drīz būs skatāmas pienācīgā kvalitātē, 2009. gada laikā nonāks arī portālā www.filmas.lv un tās varēs noskatīties Latvijas bibliotēku datoros.

Pārējo nozaru kanona vērtību saraksti aplūkojami portālā www.kulturaskanons.lv.