Arhīvs

Norvēģu dokumentālās filmas kinoteātrī “K.Suns”

Starpkultūru projekta “Dzīve kustībā” ietvaros kinoteātrī “K.Suns” 14. un 15. martā izrādīs norvēģu dokumentālā kino programmu, kurā iekļautas starptautisku atzinību guvušas filmas.

Programmā kopumā būs skatāmas piecas dokumentālās filmas. Režisores un operatores Gunhildas Magnoras (Gunhild Westhagen Magnor) filma Optimistes / Optimistene (2013) pierāda, ka vecums nav šķērslis, lai spēlētu volejbolu un piedalītos sacensībās pat 98 gadu vecumā. Režisore Solveiga Melkerāena (Solveig Melkeraaen) filmā Labā meitene / Flink Pike (2014) stāsta par savu dzīvi, kas mainījās dienā, kad viņai tika diagnosticēta smaga depresija. Filma Dvīņu māsas / Twillingsøstrene (2013, režisore Mona Frīza Berthauzena / Mona Friis Bertheussen) ieguvusi skatītāju balvu pasaules lielākajā dokumentālo filmu festivālā IDFA Amsterdamā un saņēmusi Norvēģijas televīzijas balvu kā gada labākā dokumentālā filma. Tas ir stāsts par mazām meitenēm, kuras Ķīnā nodotas adopcijai un aizceļojušas katra uz savu pasaules malu, savukārt viņu audžuvecākiem līdz kādam likteņa pavērsienam nav bijis ne jausmas par otras māsas esamību. Filma Radi ir uz mūžu / Søsken til evig tid (2013), kuru Norvēģijā nepilnu divu mēnešu laikā kinoteātros noskatījās vairāk nekā 40 tūkstoši skatītāju, ir režisora Frodes Filmlenda (Frode Filmland) stāsts par brāļa un māsas dzīvi norvēģu viensētā, kuru nav ietekmējusi globalizācija un materiālās pasaules stress. Gados jaunā režisora Inges Veges (Inge Wegge) filma Uz Ziemeļiem no Saules / Nordfor sola (2012) par piedzīvojumiem, par brīvību un dabu Norvēģijas ziemā, meklējot labākos viļņus sērfošanai, tikusi izrādīta vairāk nekā 70 dažādos filmu festivālos visā pasaulē.

Norvēģu dokumentālā kino programma ir viena no projekta “Dzīve kustībā” aktivitātēm. Projektu īsteno nodibinājums “Elm Media” sadarbībā ar Bergenas Starptautisko filmu festivālu; projekts tiek finansēts Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) un Norvēģijas finanšu instrumenta programmas LV04 „Kultūras un dabas atjaunināšana” neliela apjoma grantu shēmas „Kultūras apmaiņa” ietvaros. Projekta mērķis ir izmantot Latvijas un Norvēģijas fotogrāfu un antropologu radošo potenciālu un sadarbību, lai veidotu kopīgu ceļojošo izstādi “Dzīve kustībā” par Norvēģijā dzīvojošiem latviešiem un Latvijā dzīvojošiem norvēģiem, kurā tiks apkopoti fotoportreti, īsi video un cilvēku dzīvesstāsti. Izstāde ļaus Latvijas un Norvēģijas iedzīvotājiem iepazīties citam ar citu, kliedēt savstarpējos stereotipus un veicināt starpkultūru izpratni un sadarbību. Projekta laikā fotogrāfi portretēs dažādu sociālo grupu pārstāvjus, un caur viņu portretiem atspoguļos dažādus dzīvesveidus, parādīs abu kultūru savdabību. Projektā iesaistītie antropologi pētīs, kā cilvēki uztver piederību kādai kultūrai – vai jūtas tuvāki mītnes zemes vai ārzemju kultūrai -, un kā viņi to kopj.

Norvēģu dokumentālā kino programma būs skatāma Rīgā, kinoteātrī K.Suns, un Cēsīs, Vidzemes koncertzālē “Cēsis”. Filmu izrādīšanu Latvijā atbalsta Norvēģijas vēstniecība. Savukārt rudenī Bergenas Starptautiskajā filmu festivāla programmā būs iekļauta latviešu dokumentālo filmu programma un festivāla laikā Bergenā atklās projekta laikā tapušo ceļojošo fotoizstādi, kuru pēcāk būs iespējams redzēt arī Latvijā.

Filmu seansi Kinoteātrī K. Suns, Elizabetes ielā 83/85, Rīgā

Sestdien, 14. martā
17:30 Optimistes / Optimistene 2013, 92 min, rež. Gunhild Westhagen Magnor
19:10 Labā meitene / Flink pike 2014, 73 min, rež. Solveig Melkeraaen

Svētdien, 15. martā
17:30 Dvīņu māsas / Tvillingsøstrene
18:50 Radi ir uz mūžu / Søsken til evig tid 2013, 75 min, rež. Frode Fimland
20:20 Uz Ziemeļiem no Saules / Nord for Sola 2012, 46 min rež. Inge Wegge

Informāciju sagatavoja:
Līna Bērziņa
“Life in Motion” projekta vadītāja
Elm Media
+29122272

13/03/2015