NKC un LNB sarunu cikla “Simtgade un vēl” programma 2018. gadā

Arī 2018. gadā turpinās sarunu kino cikls “Simtgade un vēl”, ko organizē Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB), Nacionālais Kino centrs un Latvijas Nacionālais arhīvs. LNB Ziedoņa zālē skatītājiem šogad būs iespēja iepazīt vēl septiņas topošās filmas no programmas “Latvijas filmas Latvijas simtgadei” un šo filmu režisorus. Visi cikla pasākumi ir bez maksas un notiek reizi nedēļā, pirmā saruna šogad – 10. janvārī ar režisoru un producentu Gintu Grūbi.

Līdzīgi valsts simtgadei, kas ir viens skaists pieturas punkts loģiskas un mērķtiecīgas evolūcijas ķēdē, arī katra jauna filma ir viena pietura tās autoru radošajā dzīvē, un pirms tam vienmēr ir bijis kāds konkrēts ceļš, kura atspulgus var nojaust arī topošajā filmā.

Ciklā Simtgade un vēl katra vakara programmu ievada īss stāstījums par vienu vēl topošu Simtgades filmu (plānoto pirmizrāžu secībā) un iepazīšanās ar filmas režisoru vai radošo grupu. Savukārt sarunas noslēgumā tiek izrādīta šī paša režisora vai studijas filma, kas tapusi nesenā pagātnē un sniedz ieskatu autora radošajā rokrakstā.

Sarunu cikls sākās 2017. gada oktobrī, un līdz šim iepazītas jau deviņas filmas no programmas Latvijas filmas Latvijas simtgadei.

2018. GADA VAKARU PROGRAMMA:

10. janvārī plkst. 18.00 – režisors un producents GINTS GRŪBE.
Saruna par topošo dokumentālo filmu Lustrum (pirmizrāde 2018. gada augustā, producē studija Mistrus Media) – stāsts par pagātnes izvērtēšanu atjaunotā valstī, mēģinājums saprast, kas bija tā sistēma, kas pēdējos 25 gadus traucē Latvijas valsts pieaugšanas procesam, un mēģinājums atbildēt uz jautājumu, vai 90. gados nenotikusī lustrācija var izrādīties bīstama valstiskai tālākpastāvēšanai.

Skatāmies dokumentālo filmu Vairāk nekā dzīve (2013) – dokumentālu liecību par teātra režisora AIvja Hermaņa darba metodi, izsekojot viņa iestudēto izrāžu tapšanai Latvijā un Vācijā. Filma meklē atbildi uz jautājumu, vai dzīve realitātē ir interesantāka par tās transformāciju teātrī un kāpēc režisors nolemj atteikties no paša radītās teātra metodes…

GINTS GRŪBE ir režisors un producents ar maģistra grādu politikas zinātnē, studējis arī filozofiju un vēsturi Latvijas Universitātē, Bonnā un Berlīnē. Radošo darbību 90. gados sācis īpašos preses izdevumos – avīzē Atmoda un nedēļrakstā Nakts, darbojies pētnieciskās žurnālistikas birojā NIP, 12 gadus strādājis TV producentu kompānijā Labvakar, septiņus gadus veidojis un vadījis populāru TV raidījumu Vakara intervija. Lasījis lekcijas politikas zinātnē, strādājis Valsts prezidenta stratēģiskās analīzes komisijā, Nacionālajā elektronisko mediju padomē, Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas producentu komandā. Režisējis četras dokumentālās filmas, Dāvja Sīmaņa filmā Escaping Riga (2014) iejuties filozofa Jesajas Berlina tēlā.

17. janvārī plkst. 18.00 – režisors DĀVIS SĪMANIS.
Saruna par topošo spēlfilmu Tēvs Nakts (pirmizrāde 2018. gada oktobrī, producē studija Mistrus Media). Stāsts par Žani Lipki un viņa ģimeni, kas Otrā pasaules kara laikā no nāves izglāba vairāk nekā 60 ebrejus, mēģinot atšifrēt Lipkes drosmes noslēpumu – azarts, pārgalvība, spīts vai pienākums pret savu tuvāko?

Skatāmies dokumentālo filmu Pēdējā tempļa hronikas (2012) – stāstu par to, kā tapa Latvijas Nacionālās bibliotēkas jaunā ēka, leģendārā arhitekta Gunāra Birkerta (1925-2017) izsapņotā Gaismas pils. Šī mūsdienu tempļa liktenī un būvlaukumā filmas autori saskata mitoloģisku un rituālu kārtību, pretstatu cīņu un poētisku gleznieciskumu.

24. janvārī Simtgades sarunas LNB nenotiek, atgriežamies 31. janvārī.

31. janvārī plkst. 18.00 – režisore DZINTRA GEKA.
Saruna par topošo dokumentālo filmu Kurts Fridrihsons (pirmizrāde 2018. gada septembrī, producē studija Sibīrijas Bērni). Filmas scenārija autore ir rakstniece Gundega Repše, kura kopā ar režisori risina personisku stāstu par Kurtu Fridrihsonu – mākslinieku, garīgo skolotāju, ieslodzīto un nonkonformistu Latvijas vēstures līkločos.

Skatāmies dokumentālo filmu Dieva putniņi (2015). II Pasaules kara beigās, kad Sarkanā armija neapturami tuvojās Latvijai, vairāk nekā 150 000 cilvēku devās bēgļu gaitās. Filma pievēršas tiem, kas nokļuva Rietumos un pirmos gadus pavadīja nometnēs kā deportētās personas / displaced persons, iegūstot poētisko apzīmējumu „dieva putniņi”.

Sarunu cikls Simtgade un vēl turpināsies arī 7., 14. un 28. februārī un noslēgsies ar sarunu 7. martā. Februārī LNB Ziedoņa zālē vēl satiksim režisorus Edmundu Jansonu, Gati Šmitu un Rozi Stiebru, bet martā – Annu Viduleju. Kopumā šajā ciklā būsim iepazinušies ar 16 pilnmetrāžas filmu autoriem, un visas šīs filmas top Nacionālā Kino centra programmā Latvijas filmas Latvijas simtgadei.

Ar visu cikla Simtgade un vēl programmu iespējams iepazīties sadarbibas partneru mājaslapās  – Latvijas Nacionālā bibliotēka (www.lnb.lv), Nacionālais Kino centrs (www.nkc.gov.lv) un Latvijas Nacionālais arhīvs (www.arhivi.gov.lv), pasākums iekļauts arī Latvijas valsts simtgades norišu kalendārā (www.lv100.lv).

Informāciju sagatavoja:
Kristīne Matīsa,
Nacionālā Kino centra vecākā referente
nozares informācijas jautājumos
Tel.: +371 67358879
Mob. tel.: +371 26129954
E-pasts: kristine.matisa@nkc.gov.lv