Arhīvs

NKC un LNB sarunu cikla “Simtgade un vēl” novembra programma

Gaidot Latvijas valsts simtgadi, jau kopš oktobra sākuma Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB), Nacionālais Kino centrs un Latvijas Nacionālais arhīvs aicina uz 16 sarunu kino ciklu “Simtgade un vēl” LNB Ziedoņa zālē, kur skatītāji vienlaikus iepazīst gan topošās filmas no programmas “Latvijas filmas Latvijas simtgadei”, gan šo filmu režisorus, skatoties viņu agrākos darbus. Visi cikla pasākumi ir bez maksas un notiek reizi nedēļā, novembrī tie būs trīs trešdienu vakari.

 

Līdzīgi valsts simtgadei, kas ir viens skaists pieturas punkts loģiskas un mērķtiecīgas evolūcijas ķēdē, arī katra jauna filma ir viena pietura tās autoru radošajā dzīvē, un pirms tam vienmēr ir bijis kāds konkrēts ceļš, kura atspulgus var nojaust arī topošajā filmā.
Ciklā Simtgade un vēl katra vakara programmu ievada īss stāstījums par vienu vēl topošu Simtgades filmu (plānoto pirmizrāžu secībā) un iepazīšanās ar filmas režisoru vai radošo grupu. Savukārt sarunas noslēgumā tiek izrādīta šī paša režisora vai studijas filma, kas tapusi nesenā pagātnē un sniedz ieskatu autora radošajā rokrakstā. Oktobrī cikla apmeklētāji jau tikušies ar režisoriem Vari Braslu, Ilonu Brūveri, Askoldu Saulīti un Ivaru Selecki.

Novembra vakaru programma:

1.novembrī plkst. 18.00 – režisore MADARA DIŠLERE
Saruna par jaunās režisores debijas spēlfilmu – gandrīz autobiogrāfisku stāstu Paradīze ’89 par mazas meitenes pieaugšanu 20. gadsimta 80. gadu beigās, kad Latvijas tauta mobilizējusies Atmodai (pirmizrāde 2018. gada februārī, producē studija Tasse Film).
Skatāmies divas īsfilmas – Vējš augstākās priedes nolauza (2013, LKA bakalaura darbs) un Dārznieks (2016, Lielā Kristapa balva kā labākajai spēles īsfilmai). Latvijas Kultūras akadēmijas absolventes Madaras Dišleres ceļš uz lielo spēlfilmu – divi ļoti labi un jau starptautiski novērtēti darbi.

8. novembrī plkst. 18.00 – režisore KRISTĪNE BRIEDE, neklātienē – līdzrežisors, lietuviešu kolēģis AUDRIUS STONIS

Saruna par dokumentālo filmu Baltijas jaunais vilnis (pirmizrāde 2018. gada aprīlī, producē studija VFS Films). Jau projekta stadijā starptautiski novērtēts stāsts, triju Baltijas valstu kopražojums par leģendārām 60. gadu virsotnēm poētiskajā dokumentālajā kino.
Skatāmies dokumentālo filmu Sieviete un ledājs (2016, režisors Audrius Stonis, Lietuva)
Viens no pasaulē pazīstamākajiem lietuviešu dokumentālistiem, sens Vides Filmu studijas draugs un sadarbības partneris Audrius Stonis ar savu jaunāko filmu pierāda, ka poētiskā kino tradīcija ir dzīva arī šodien.

Valsts svētku nedēļā (15.11.) Simtgades sarunas LNB nenotiek, atgriežamies pēc svētkiem – 22. novembrī.

22. novembrī plkst. 18.00 – spēlfilmas BILLE radošā komanda
Saruna par izcilās rakstnieces Vizmas Belševicas autobiogrāfiskā romāna Bille  ekranizāciju (pirmizrāde 2018. gada martā, producē studija Deviņi). Smeldzīgs, bet cerību pilns stāsts par maza cilvēkbērna attiecībām ar pasauli pagājušā gadsimta 30. gadu Latvijā.
Skatāmies režisores Ināras Kolmanes darbus – spēles īsfilmu Sarmītes (2001) un dokumentālo filmu Ručs un Norie (2015)
Filmas, kas apliecina režisores vēlmi iedziļināties bērna spējā ieraudzīt neparasto ikdienišķajā, – Ināras Kolmanes pirmā spēles īsfilma Sarmītes stāsta par mazas meitenes sapņiem 60.-70. gadu Latvijā, un arī japāņu studente no filmas Ručs un Norie, kas saņēmusi četras Lielā Kristapa balvas, ir tāds sirsnīgs bērns, kurš Latvijas suitu sievā atradis savu zudušo vecmāmiņu.

Decembrī sarunu ciklā Simtgade un vēl paredzētas divas tikšanās (5.12. un 13.12.), jaunajā gadā pirmā tikšanās 10. janvārī, cikls turpināsies arī februārī un martā. Kopumā šajā ciklā būsim iepazinušies ar 16 pilnmetrāžas filmu autoriem, un visas šīs filmas top Nacionālā Kino centra programmā Latvijas filmas Latvijas simtgadei.

Ar visu cikla Simtgade un vēl programmu iespējams iepazīties sadarbibas partneru mājaslapās  – Latvijas Nacionālā bibliotēka (www.lnb.lv), Nacionālais Kino centrs (www.nkc.gov.lv) un Latvijas Nacionālais arhīvs (www.arhivi.gov.lv), pasākums iekļauts arī Latvijas valsts simtgades norišu kalendārā (www.lv100.lv).

 

Informāciju sagatavoja:
Kristīne Matīsa
Nacionālā Kino centra
vecākā referente
nozares informācijas jautājumos
67358879, 26129954
kristine.matisa@nkc.gov.lv

30.10.2017.

30/10/2017