Arhīvs

NKC Simtgades filmu maratons 8. decembrī

Sestdien, 8. decembrī, Nacionālais Kino centrs kinoteātrī “Splendid Palace” rīko Simtgades filmu maratonu ar devīzi “Paldies par redzēšanos!” – iespēju svētku gaisotnē pateikties filmu autoriem un skatītājiem, kuri ieinteresētā sadarbībā izveidojuši un joprojām veido programmu Latvijas filmas Latvijas simtgadei par ilgtermiņā nozīmīgu dāvanu Latvijai.

Nacionālā Kino centra programmā Latvijas filmas Latvijas simtgadei ietilpst 16 pilnmetrāžas filmas, to pirmizrādes aizsākās jau 2017. gadā un turpināsies vēl 2019. gadā. Līdz Latvijas jubilejas gada noslēgumam pirmizrādītas jau 14 filmas, un visas četrpadsmit arī varēs vēlreiz vai pirmoreiz noskatīties 8. decembrī, kinoteātra Splendid Palace abās zālēs visas dienas garumā – pirmais seanss Lielajā zālē sākas jau pulksten 10:00, bet pēdējie seansi – 23:00 Mazajā zālē un 23:15 Lielajā zālē. Simtgades filmu maratona seansus varēs apmeklēt bez ieejas maksas, ar reģistrētām brīvbiļetēm, kuras no 5. decembra būs pieejamas kinoteātra Splendid Palace kasē un www.bilesuserviss.lv.

Viens no svarīgiem turpmākajiem mērķiem programmas Latvijas filmas Latvijas simtgadei ieguldījuma vairošanā ir pavērt Simtgades filmām ceļu pie citu valstu kinoskatītājiem, tāpēc Nacionālais Kino centrs uz Simtgades maratona seansiem aicina gan citu valstu kinoprofesionāļus, gan dažādu tautību kinoskatītājus, un visas filmas tiks demonstrētas ar tulkojumu angļu valodā. Savukārt pateicībā par enerģisku līdzdarbošanos, demonstrējot Simtgades filmas skatītājiem Latvijas reģionos, uz Simtgades filmu maratona seansiem tiek ielūgti arī kinodemonstrētāji un kultūras dzīves organizatori no dažādiem Latvijas novadiem.

Īpašā seansā plkst. 18:30 Splendid Palace Lielajā zālē tiks godināti 16 Simtgades filmu autori; šajā seansā tiks demonstrēta Homo novus, šogad visapmeklētākā Simtgades filma, kuras skatītāju skaits nesen pārsniedza 77 000 robežu. Statistikas dati liecina, ka visas līdz šim iznākušās Simtgades filmas kopā ir apmeklējuši jau vairāk nekā 300 000 skatītāju, un šis noteikti nav galīgais rezultāts, jo vēl vismaz septiņas Simtgades filmas ir skatāmas dažādu kinoteātru repertuārā un ik pa laikam tiek demonstrētas arī citas.

Jau ziņots, ka programma Latvijas filmas Latvijas simtgadei ir radikāli satricinājusi kinoapmeklējuma statistiku valstī un 2018. gada laikā pārspēti jau vairāki līdzšinējie un gadiem nekustinātie rekordi. Piemēram, šāgada desmit mēnešos Latvijas kinoteātros visvairāk apmeklēto filmu desmitniekā ir piecas Latvijas filmas (iepriekšējos gados – labākajā gadījumā viena vai divas), trīs no tām tapušas programmā Latvijas filmas Latvijas simtgadei.

Iepriecinoši ir izmainījies arī “divdesmitgades tops”, kurā apkopoti Latvijas filmu apmeklējuma rezultāti neatkarīgajā valstī (kopš 90. gadu vidus) – visas piecas līdz šim iznākušās Simtgades spēlfilmas jau ir iekļuvušas neatkarīgās Latvijas apmeklētāko filmu TOP 15.

Divas no programmas filmām pirmizrādes piedzīvos nākamgad: 18. janvārī uz ekrāniem nonāks Gata Šmita spēlfilma 1906, bet 1. februārī – Edmunda Jansona animācijas filma Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi.

Klips “Paldies par redzēšanos!” – ŠEIT.

 

Vairāk informācijas:
Zane Peneze, NKC programmas Latvijas filmas Latvijas simtgadei kuratore
(zane.peneze@nkc.gov.lv, 67358867, 22022387)

 

 

Nacionālā Kino centra SIMTGADES FILMU MARATONS 8. decembrī
kinoteātrī Splendid Palace (Rīga, Elizabetes ielā 61)

 

LIELĀ ZĀLE

10:00 Saule brauca debesīs, režisore Roze Stiebra
Filmas garums: 1h 14
Animācijas filma lieliem un maziem. Kad ķekatu jampadracī tiek nozagta Saules un Mēness meitiņa, izmisušie vecāki sauc palīgā cilvēkus, lai bērniņu atgūtu.
Filmas treileris – ŠEIT.

12:00 Paradīze ’89, režisore Madara Dišlere
Filmas garums: 1h 31
Piedzīvojumu filma par 1989. gada vasaru. Pieaugušo nepieskatītā četru meiteņu komanda bauda brīvību, iztēlojoties, kā ir būt pieaugušām.
Filmas treileris – ŠEIT.

14:00 Bille, režisore Ināra Kolmane
Autobiogrāfiska filma visai ģimenei par kāda cilvēkbērna pieaugšanu un attiecībām ar pasauli Latvijā pagājušā gadsimta trīsdesmito gadu nogalē.
Filmas garums: 1 h 43
Filmas treileris – ŠEIT.

16:30 Turpinājums, režisors Ivars Seleckis
Latvijas dokumentālā kino klasiķa filma par pieciem bērniem pirmajā klasē.
Filmas garums: 1h 36
Filmas treileris – ŠEIT.

18:30 Homo Novus, režisore Anna Viduleja, īpašais seanss ar Simtgades filmu veidotāju godināšanu
Pēc Anšlava Eglīša romāna motīviem veidota filma, kas ar smaidu skatās uz kaislībām 30. gadu beigu Rīgas mākslinieku dzīvē
Filmas garums: 2h 30
Filmas treileris – ŠEIT.

21:30 Tēvs Nakts, režisors Dāvis Sīmanis
Izglābt vienu dzīvību nozīmē izglābt pasauli. Patiess stāsts par Žani Lipki, kurš kara laikā slēpa desmitiem cilvēku.
Filmas garums: 1 h 27
Filmas treileris – ŠEIT.

23:15 Baltu ciltis, režisori Raitis un Lauris Ābeles
Populārzinātniska dokumentālā filma par ciltīm, kas vēlāk izveidoja latviešu nāciju. Cik daudz mēs zinām par to, kādas asinis plūst mūsu dzīslās?
Filmas garums: 1 h 43
Filmas treileris – ŠEIT.

 

MAZĀ ZĀLE

11:00 Vectēvs, kas bīstamāks par datoru, režisors Varis Brasla
Astoņus gadus vecā Oskara vasaras brīvdienas lauku mājās sākas kā nebeidzams cīniņš ar vectēvu, bet pārvēršas par draudzību, kas spēj izpestīt vecmāmiņu no viņas skolnieka iecerētas avantūras.
Filmas garums: 1 h 33
Filmas treileris – ŠEIT.

13:00 Lustrum, režisors Gints Grūbe
Dokumentālā filma par VDK atstāto kartotēku Latvijā un nenotikušo lustrāciju. VDK metodes, ar kādām tika vervēta latviešu inteliģence padomju okupācijas periodā, Atmodas laiks un VDK loma tajā.
Filmas garums: 1 h 32
Filmas treileris – ŠEIT.

15:00 Laika tilti, režisori Audrius Stonis un Kristīne Briede
Stāsts par Baltijas poētisko dokumentālo kino un cilvēka dvēseles meklējumiem mākslā kādreiz un šodien.
Filmas garums: 1 h 18
Filmas treileris – ŠEIT.

17:00 Mērijas ceļojums, režisore Kristīne Želve
Stāsts par jaunu sievieti Mēriju Grīnbergu, kas Otrā pasaules kara laikā izglāba lielu daļu Latvijas muzeju kolekciju.
Filmas garums: 1 h 22
Filmas treileris – ŠEIT.

19:00 Ievainotais jātnieks, režisore Ilona Brūvere
Filma par tēlnieku Kārli Zāli. Savu vīziju par Latvijas valsti tēlnieks iemūžinājis divos monumentālos latviešu tautas nacionālās apziņas simbolos – Brīvības piemineklī un Brāļu kapos, kas pastāvēs, kamēr vien būs un paliks Latvijas valsts.
Filmas garums: 1 h 35
Filmas treileris – ŠEIT.

21:00 Astoņas zvaigznes, režisors Askolds Saulītis
Filma par latviešu nācijas pašapzināšanās procesa spilgtāko un traģiskāko parādību – latviešu strēlniekiem.
Filmas garums: 1 h 41
Filmas treileris – ŠEIT.

23:00 Kurts Fridrihsons, režisore Dzintra Geka
Personisks Gundegas Repšes stāsts par Kurtu Fridrihsonu – mākslinieku, garīgo skolotāju, autsaideru, ieslodzīto un nonkonformistu Latvijas vēstures līkločos.
Filmas garums: 1h 18
Filmas treileris – ŠEIT.

 

28.11.2018.

28/11/2018