Arhīvs

NKC atbalsta debijas filmas un projektu attīstīšanu

Nacionālajā Kino centrā noslēgušies divi projektu konkursi, valsts atbalstu saņēmušas piecas debijas filmas un 14 filmu attīstīšanas projekti.

15. aprīlī Nacionālais Kino centrs izsludināja divus projektu konkursus – debijas filmu ražošanai un filmu projektu attīstīšanai. Konkursiem iesniegtos projektus vērtēja NKC ekspertu komisijas – spēlfilmu eksperti Pēteris Krilovs, Atis Amoliņš un NKC pārstāvis Uldis Dimiševskis, dokumentālo filmu eksperti Dāvis Sīmanis, Daira Āboliņa un NKC pārstāve Kristīne Matīsa, un animācijas eksperti Bruno Aščuks, Anna Veilande-Kustikova un NKC pārstāve Kristīne Matīsa. Ar debijas filmu projektiem varēja iepazīties arī plašāka publika, jo filmu autori un producenti 3. jūnijā piedalījās projektu publiskajā prezentācijā Rīgas Kino muzejā.

Debijas filmu konkurss tiek izsludināts jau otro gadu, tā mērķis ir atbalstīt visu veidu debijas filmu veidošanu, finansējot Latvijas režisoru spēlfilmu, dokumentālo un animācijas filmu ražošanu, veicinot autoru profesionālo un radošo izaugsmi, kā arī ilgtspējīgu Latvijas filmu nozares attīstību. Debija šī konkursa izpratnē ir režisora pirmais attiecīgā filmu veida un garuma projekts, kas tiek veidots Latvijas producējošā kompānijā un nav kādas izglītības iestādes mācību darbs. Konkursa finansējums EUR 139 156 (no pieejamā 150 220) sadalīts pieciem projektiem – atbalstīta viena animācijas filma, trīs dokumentālās filmas un viena spēlfilma; konkursa nolikums paredz, ka filmām jābūt gatavām ne vēlāk kā 2016. gadā.

Filmu projektu attīstīšanas konkursā pieejamais finansējums ir EUR 107 300, atbalstītie projekti saņem finansējumu scenāriju rakstīšanai, tēmu izpētei, tēlu un vizuālo risinājumu izstrādei, tādējādi veicinot Latvijas filmu tematisko, žanrisko un māksliniecisko daudzveidību. Ekspertu komisijas par atbalstāmiem atzinuši piecu spēlfilmu, piecu animācijas filmu un četru dokumentālo filmu projektus plašā spektrā – savas jaunās idejas varēs attīstīt režisori Armands Zvirbulis, Dāvis Sīmanis, brāļi Raitis un Lauris Ābeles, Inese Kļava, Andis Mizišs, Mārtiņš Grauds, Jurģis Krāsons, Vladimirs Leščovs, Edmunds Jansons un citi.

 

Nacionālā Kino centra konkursā atbalstītie debijas filmu projekti:

TAS, KO VIŅI NEREDZ
EUR 88 630
(pilnmetrāžas spēlfilma, scenārija autori Staņislavs Tokalovs un Waldemar Kalinowski, režisors Staņislavs Tokalovs, operators Deniss Sorogins, māksliniece Laura Dišlere, producents Guntis Trekteris, studija Ego Media)
Zinātnieks un ģēnijs Nikolā ir pilnīgi paralizēts un apsēsts ar mākslīgā intelekta radīšanu. Savu radījumu viņš dēvē par Annu, un tā ir nopietna konkurence slimnieka kopējai Bibi, kurai nākas šķetināt iedomu pasaules un realitātes samezglojumus, iedziļinoties arī savas dzīves noslēpumos un pagātnē.

KONVERTĪTS
EUR 14 000
(dokumentālā filma, scenārija autors Matīss Gricmanis, režisors Kārlis Lesiņš, operators Gatis Grīnbergs, producentes Lelde Prūse un Antra Cilinska, studija Orsa Nova)
Teroristiskās organizācijas “Islāma valsts” rindās, iespējams, karo latvietis Oskars Dambītis. Meklējot viņu, filmas autori pēta, kāpēc islāms Latvijā kļūst arvien populārāks un piesaista arī latviešu izcelsmes konvertītus, kā dzīvo Latvijas musulmaņu kopiena un vai tā tiešām rada apdraudējumu valsts drošībai.

PA PLIKO MADONA TU
EUR 12 926
(dokumentālā filma, scenārija autore un režisore Linda Li, operators Mārcis Slavinskis, producente Madara Melberga, studija FA Filma)
Stāsts par vienu no spilgtākajiem elektroniskās mūzikas pārstāvjiem Latvijā, mūziķi ar skatuves vārdu Kodek, un viņa domubiedriem, dažādu jomu māksliniekiem, kurus vieno vairāki elementi – noliedzoša attieksme pret patērētāju sabiedrību, apzināta vēlēšanās “aizkavēties bērnībā” un arī izcelsme no mazpilsētas – vairāki no viņiem dzimuši Madonā.

TEV, RŪĶI!
EUR 14 600
(dokumentālā filma, scenārija autore un režisore Liene Laviņa-Kalnaella, operators Aigars Sērmukšs, producente Antra Cilinska, Jura Podnieka studija)
Aktrisei Rutai Birgerei ir jau 92 gadi, bet viņa joprojām, jau 64 gadus strādā Valmieras teātrī un šobrīd mēģina savu pēdējo lomu uz skatuves. Izrādes galvenā tēma ir vecums, un tas dod iespēju filmas autoriem uzdot aktrisei būtiskus jautājumus, rādot ainu, kas neatbilst jaunības kulta pārņemtās sabiedrības stereotipiem par veca cilvēka dzīvi.

MŪZIKA KLUSUMĀ
EUR 9000
(animācijas filma, scenārija autors, režisors, mākslinieks un producents Gints Zilbalodis, komponists Bertrams Pauls Purvišķis, studija Bilibaba)
Vientuļš un kurls sētnieks atceras, ka reiz ir bijis mūziķis – viņš spēlēja trompeti, bet tad spēra zibens un negaisam vairs nebija skaņas. Bet sapņos viņš redz, ka trompete atkal skan, mudinot uzdrošināties un pārvarēt sevi.

Nacionālā Kino centra konkursā atbalstītie filmu attīstīšanas projekti:

SPĒLFILMAS:

HOMO NOVUS
EUR 12 661
(scenārija autore, režisore un producente Anna Viduleja, operators Jānis Eglītis, studija Film Angels Productions)
Komēdija pēc Anšlava Eglīša romāna motīviem – 20. gadsimta 30. gadu Rīgas mākslinieku sabiedrība, kur intriģējošās attiecībās satiekas Vecgulbenes lauku zēns Juris Upenājs, Parīzes dendijs Eižēns, skaistā tēlniece Ciemalda un citi spilgti tēli.

NEMIERĪGIE PRĀTI
EUR 12 661
(scenārija autori un režisori Raitis Ābele un Lauris Ābele, operators Mārcis Ābele, producente Dace Siatkovska, Tritone Studio)
Emocionāla drāma ar melnās komēdijas elementiem – par to, kas ir un kas nav normāli mūsdienu sabiedrībā. Mārtiņš un Roberts ir labākie draugi līdz brīdim, kamēr dzīve pārmet kūleni un Mārtiņam parādās mentāli traucējumi. Draugi un kolēģi novēršas, Mārtiņš viens dodas uz ziemeļiem, bet Robertam sirdsapziņa liek draugu meklēt.

PASAKA
EUR 12 662
(scenārija autore, režisore un producente Laila Pakalniņa, mākslinieks Juris Pakalniņš, studija Kompānija Hargla)
Reiz dzīvoja Pieaugušie un Bērni. Visi Pieaugušie bija Bandīti, visi Bērni mitinājās Bērnu namos. Likās jau, ka tā būs mūžīgi, taču reiz vienos Ziemassvētkos Viens Puika Ziemassvētku Vecim (iesācējam) pateica “Nē!”….

VIENS DEVIŅI NULLE PIECI
EUR 12 662
(scenārija autori Dāvis Sīmanis un Tabita Rudzāte, scenārija konsultants Uldis Tīrons, režisors Dāvis Sīmanis, operators Andrejs Rudzāts, producents Roberts Vinovskis, Studija Lokomotīve)
Londonas Sidnijstrītā atrasta dienasgrāmata – latviešu revolucionāra un avantūrista Pētera Māldera piezīmes par 1905. gadu. Mēmā kino stilizācijas autori savieno 1905. gada notikumus, vietas un vēsturiskās personības viena varoņa iekšējā perspektīvā, padarot to par subjektīvu vēsturisko provokāciju – jauna cilvēka izmisīgo plānu piedalīties jaunas pasaules radīšanā.

ZIEMASSVĒTKU EGLES NOSLĒPUMS
EUR 12 661
(scenārija autors Mihkels Ulmans, režisors Armands Zvirbulis, producents Gatis Upmalis, studija F.O.R.M.A.)
Kādā 1457. gada decembra dienā Livonijā ierodas ceļojoša aktieru trupa, kas Rīgas rātslaukumā uzstāda lielu egli, jo uzveduma nagla ir dejotāja iešana pa virvi no egles galotnes līdz rātes tornim. Stāsts par to, kā dažādu piedzīvojumu gaitā caur draudzību, līdzcietību un mīlestību dzimst pasaulē pirmā Ziemassvētku egle.

DOKUMENTĀLĀS FILMAS:

BRISELE
EUR 4829
(scenārija autore Ieva Alberte, režisore Inese Kļava, producente Elīna Gediņa-Ducena, studija Mistrus Media)
Uz mākslīgi radītās planētas “Brisele” ir komforts, bet vai tur ir dzīvība? Brisele cilvēku prātos vairs nav ģeogrāfiska vieta, tā ir mītiem apvīta ideja, kas vilina, ievelk un aprij – no turienes neviens nav atgriezies. Arī latvieši, kas tur veido “mazo Latviju”, neēd vietējos kartupeļus un organizē dziesmu svētkus.

PUSDIEVU SPĒLE PHENJANĀ
EUR 4829
(scenārija autori Uģis Olte un Morten Traavik, režisors Uģis Olte, operatori Valdis Celmiņš, Toma Basic, Tommy Gulliksen, producents Uldis Cekulis, Vides Filmu studija)
2015. gada augustā notiks kas nebijis – totalitārisma tēlu apsēstā rokgrupa Laibach, kuras mūziķi auguši diktatūras apzīmogotajā Dienvidslāvijā, koncertēs visnoslēgtākajā valstī uz šīs planētas – Ziemeļkorejā, kur visu notiekošo kontrolē puscilvēks-pusdievs un ļaudis nekad nav dzirdējuši rokmūziku. Latvijas kinogrupai un Slovēnijā dzīvojošajai latviešu komponistei Ievai Klingenbergai dota ekskluzīva iespēja apmeklēt un filmēt šo mitoloģisko sadursmi starp diviem radikāli atšķirīgiem, bet radniecīgiem “ķīmiskajiem elementiem”.

RAUDIVES PASAULES
EUR 4828
(scenārija autors Kaspars Odiņš, režisors Andis Mizišs, operators Māris Maskalāns, producents Bruno Aščuks, studija Centrums)
Nabadzīgs puika no katoliskās Latgales kļūst par Eiropas mēroga rakstnieku un filozofu, dzīves ceļā pinas mīlas intrigās un ne reizi vien izglābjas no nāves; pēc kara zaudē tēvzemi un dzimtenē tiek aizmirsts, savukārt pasaulē sensāciju izraisa viņa eksperimenti parapsiholoģijā. Konstantīna Raudives dzīve ļauj aizraujoši sekot 20. gadsimta Eiropas un Latvijas vēstures dramatiskajām kolīzijām.

CEĻŠ UZ AKAKORI
EUR 4828
(scenārija autors un režisors Mārtiņš Grauds, operators Aigars Sērmukšs, producente Marta Bite, Studija TANKA)
Mākslinieks Miķelis Fišers, nu jau arī Purvīša balvas laureāts, savas profesionālās karjeras kulminācijas laikā nolemj pamest visu un doties ekspedīcijā uz Peru, lai pētītu vienu no mīklainākajām vietām uz planētas – pazemes akmens pilsētu Akakori.

ANIMĀCIJA:

GODA SARDZE
EUR 6500
(režisors un mākslinieks Edmunds Jansons, producente Sabīne Andersone, studija Atom Art)
Kādā valstī pie vēsturiska simbola stāv godasardze, un nekādi ārēji kairinātāji nespēj traucēt tai pildīt pienākumu. Ja sāks līt, godasardze turpinās stāvēt. Ja stipri līs, arī tad tā stāvēs. Bet ja sāktos plūdi vai zemestrīce? Ja pazustu viss, ko var redzēt un kam var pieskarties? Vai var pienākt brīdis, kad sargs sev saka: “Nu gan tam vairs nav nekādas jēgas!”?

ZINOO ĢIMENE
EUR 6500
(scenārija autors Jānis Elsbergs, režisors, mākslinieks un producents Jurģis Krāsons, operators Mārtiņš Veļa, studija Krasivo Limited)
Sešas zinātkāri attīstošas, sirsnīgas un jautras piecminūšu filmiņas seriālā par ģimenīti, kas dzīvo “Zinoo centrā” un labprāt uzzina, kā iekārtota pasaule, – bērni Knauķis un Knīpa jautā, tētis inženieris un mamma bioloģe skaidro un rāda.

DARBA LAIKS
EUR 3893
(scenārija autors, režisors un producents Vladimirs Leščovs, studija Lunohod)
Katrs cilvēks ir radoša būtne, un radošais gars viņam piemīt jebkurā situācijā – arī psihiatriskajā slimnīcā, kur atrodas filmas galvenais varonis. Filma humora un absurda valodā interpretē Vecās derības pirmo Mozus grāmatu, tā saukto Radīšanas grāmatu – katrā no sešām dienām, ko pacients pavada palātā, var atrast paralēles ar Dieva darbiem pasaules radīšanas laikā.

ZEMES MALA
EUR 3893
(scenārija autors un režisors Egils Mednis, producente Marta Bite, studija Svešās tehnoloģijas)
Stāsts par zēnu, kurš tic, ka pasaulē ir vieta, kur var paskatīties pāri zemes malai un pārliecināties, ka pasaule ir kas vairāk, nekā acīmredzamā realitāte. Sudrabu Edžus stāsta motīvi pārcelti mūsdienās un tiks attīstīti, izmantojot datorspēļu tehnoloģijas Machinima.

VAIKIKI
EUR 3893
(scenārija autors, mākslinieks un producents Māris Putniņš, režisors Māris Brinkmanis, operators Ēvalds Lācis, studija Animācijas Brigāde)
Konditorejas veikalā satiekas un sadraudzējas brūnais kakao bumbulis no augšējā plaukta un rozā zefīra meitene no apakšējā. Abu plauktu sabiedrības protestē un uztraucas – svešinieks jāpārkrāso, lai būtu tāds pats, kā mēs visi! Draugi tomēr lieliski saprotas arī tad, ja paliek “katrs savā ādā”, un beigās atrod savu laimīgo zemi.

16/06/2015