Arhīvs

Nila Skapāna animācijas filma “Burvīga diena” – Berlīnes filmu festivāla konkursā

Berlīnes Starptautiskā filmu festivāla 60. jubilejas gadā jaunākajiem skatītājiem veltītajā programmā Generation iekļauta Nila Skapāna nesen pabeigtā animācijas īsfilma Burvīga diena.

Programmā Generation konkursam atlasītas 28 pilnmetrāžas un 28 īsfilmas. Līdz ar Burvīgu dienu, kurai Berlīnē būs pasaules pirmizrāde, īsfilmu skatē tiks izrādītas arī filmas, kas pārstāv Vāciju, Brazīliju, Krieviju, Lielbritāniju, Austrāliju, Singapūru, Dāniju, Jaunzēlandi u. c., kopumā 31 valsti . Kā atzīst Generation direktore Marianna Redpata, godinot festivāla apaļo jubileju, programma ir padevusies krāšņa un kontrastu pilna.

Lai arī Latvijas animācijas filmas Berlīnē ir redzamas visai bieži, Nils Skapāns līdz šim ir vienīgais, kas saņēmis stingrās bērnu žūrijas balvu – Stikla lāci – par 1995. gadā Berlinālē izrādīto filmu Lidojam!?, kas cikla Munks un Lemijs ietvaros bija tapusi studijā Animācijas brigāde. Berlīnē nākamo reizi Nils Skapāns atgriezās pēc 10 gadiem ar filmu Redzi, Trusi?… Tētis brauc uz Londonu! (2004), šoreiz pārstāvot savu firmas zīmi Nilsons Jura Podnieka studijas paspārnē. Kopš tā brīža pagājuši pieci gadi, un 2010. gadā Berlināles konkursa programmā atkal iekļauta Nila Skapāna plastilīna tehnikā veidotā animācijas filma Burvīga diena, kas tapusi ar Nacionālā Kino centra atbalstu Jura Podnieka studijā.
 
Pašmāju skatītājiem jaunā filma tiks piedāvāta Latvijas pirmizrādē, kas plānota februāra sākumā, vēl pirms Berlināles; tad tiks svinīgi atvērts Nila Skapāna filmu izlases DVD, kurā iekļautas 10 filmas, tai skaitā arī iepriekšējā Berlināles konkursante Redzi, Trusi?… Tētis brauc uz Londonu!
 

                Burvīga diena

15/01/2010