Arhīvs

“NicePlace Mansards” atsāk literāros kino vakarus

Šoruden no septembra līdz novembrim grāmatu un kultūrpreču māja “NicePlace Mansards” turpinās pārlūkot Latvijas kinovēstures lappuses, ceturtdienās aicinot apmeklēt literāri ievirzītus kinovakarus, kuros ieeja bez maksas. 8. septembrī plkst. 19.00 notiks pirmais kinovakars ar nosaukumu “Spiegu stāsts”, kurā izrādīs filmu “Kad lietus un vēji sitas logā” (1967), filmas seansu ievadīs vēsturnieks Dr. hist. Kaspars Zellis.

Filma uzņemta pēc Arvīda Griguļa tāda paša nosaukuma romāna motīviem, tās režisors Aloizs Brenčs, scenārija autori Emīls Braginskis, Osvalds Kublanovs, operators Henrihs Pilipsons. Lomās – Harijs Liepiņš, Eduards Pāvuls, Juris Pļaviņš, Uldis Pūcītis, Lilita Ozoliņa, Māra Zemdega u.c.

Filma “Kad lietus un vēji sitas logā” vēsta par pirmajiem pēckara gadiem, čekistu cīņu ar mežabrāļiem. Pāri jūrai naktī ierodas Ansis Leinasars, kura uzdevums ir sagatavot Latvijā apvērsumu. Laiks iet, taču uzdevuma izpilde neveicas, rezidentu uz katra soļa sagaida grūtības. Viņa pēdējā cerība ir tikšanās ar mežabrāļiem baznīcā, taču tā izrādās čekistu aplenkta. Apšaudē iet bojā arī Leinasara sakarnieks, un Ansis saprot, ka arī tas bijis čekists.

Filmas režisors ir Aloizs Brenčs, kurš Rīgas kinostudijā 70. gados iedibināja un visveiksmīgāk kopa detektīvžanra lauciņu, bet visplašāko tautas mīlestību ieguva ar pirmo Rīgas kinostudijas TV seriālu “Ilgais ceļš kāpās” (1981). Brenčs pazīstams arī kā režisors filmām “Zītaru dzimta / Vecā jūrnieku ligzda” (1989), “Līdz rudenim vēl tālu” (1972), “Mirāža” (1983), “Anna” (1996) un citu filmu režisors. Filma “Kad lietus un vēji sitas logā” ir Aloiza Brenča otrā filma, kas  veidota piedzīvojumu žanrā.

“NicePlace Mansards” filmu programma sastādīta, pievēršot uzmanību filmām, kas balstītas un literāru darbu motīviem, arī pēdējā laikā nepelnīti aizmirstām vai nepamanītām latviešu filmām. Kino seansus ievadīs sabiedrībā zināmas personas, iepazīstinot publiku ar literārajiem darbiem un filmu tapšanu.

Septembra programmā grāmatu un kultūrpreču mājā “NicePlace Mansards” vēl paredzēts demonstrēt filmas “Vilkaču mantiniece” (1990, režisors Gunārs Cilinskis), “Vārnu ielas republika” (1970, Ada Neretniece), “Ceplis” (1972, Rolands Kalniņš), aicinot pirms filmu demonstrācijas uzstāties vieslektorus – kinovēsturnieci Kristīni Matīsu, rakstnieku Arno Jundzi un kino pētnieci Aiju Rozenšteini.

Kino vakarus atbalsta Rīgas domes Kultūras pārvalde un Rīgas Kino muzejs.

Grāmatu un kultūraspreču māja “NicePlace Mansards” atrodas Kr. Barona ielā 21a, Rīgā.

Ieeja seansos bez maksas.

Sekojiet līdzi projekta “Latviešu literatūras ekranizācijas” programmai un iespējamām izmaiņām “NicePlace Mansards” Facebook lapā.

Foto no Rīgas Kino muzeja krājuma.

 

Papildu informācija:
Eva Dvarišķe
25 156 875
mansards@niceplace.lv

7.09.2016.

07/09/2016