Arhīvs

Nepārspētā Jāņu filma “Limuzīns Jāņu nakts krāsā”

Ceturtdien, 16. jūnijā, plkst. 19:00 grāmatu un kultūrpreču mājā “NicePlace Mansards” notiks literāro kino vakaru pavasara sērijas noslēdzošais pasākums “Nepārspētā Jāņu filma” – “visu laiku labākā” latviešu filma “Limuzīns Jāņu nakts krāsā” (1981), kuras literārais pirmavots ir tāda paša nosaukuma Māras Svīres stāsts. Ar skatītājiem pirms filmas demonstrēšanas tiksies režisors Jānis Streičs.

 

Latvijas skatītājiem jau labi zināmais filmas sižets vēsta par Mirtas tanti, kurai jau pāri astoņdesmit. Vīrs miris, dēli krituši karā. Dzīvo viena, apdarot darbus, cik spēka pietiek. Vienīgie, kas palīdz un uztur kontaktus, ir kaimiņi — kolhoza traktorists Jāzeps Gilučs un viņa kuplā saime. Tomēr vienā dienā viss mainās, jo Mirtas tantes rokās nejauši nokļūst loterijas biļete, kura izrādās laimīga, un tagad šķūnītī stāv tiem laikiem lepns auto — žigulis VAZ-2101, kura dokumentos ierakstīts: “cveta beloj noči”; to Mirtas tante latviski tulko kā “Jāņu nakts krāsā”. Uzzinājuši par laimestu, ciemos sarodas radi un radu radi — visi priecīgi satikt tanti, visi gatavi palīdzēt, vēlēdamies būt ierakstīti testamentā kā auto mantinieki.

„Limuzīns Jāņu nakts krāsā” ir ironisks stāsts par alkatību, divkosību, par viltību, par iemīlēšanos un visādiem ķīviņiem. Filma, kas iemantojusi neviltotu skatītāju mīlestību, ir iekļauta Latvijas kultūras kanonā un jau labi sen folklorizējusies kā neatņemama latvisko Jāņu svinēšanas un Latvijas kinovēstures sastāvdaļa.

Režisors Jānis Streičs, scenārija autore Māra Svīre, operators Harijs Kukels, mākslinieks Vasilijs Mass, mūzikas autors Raimonds Pauls. Lomās Lilita Bērziņa, Olga Dreģe, Uldis Reinis Dumpis, Gundars Āboliņš, Baiba Indriksone, Boļeslavs Ružs, Diāna Zande, Līga Liepiņa, Romualds Ancāns, Ēvalds Valters u.c.

Režisors Jānis Streičs (1936) šoruden svinēs 80 gadu jubileju, un tam par godu Nacionālais Kino centrs kopā ar Rīgas Kino muzeju pasludinājis 2016. gadu par Jāņa Streiča kinogadu. Režisors uzņēmis 22 spēlfilmas, viņš ir daudzu starptautisko filmu festivālu laureāts – saņēmis balvas kinofestivālos Maskavā, Bostonā, Čikāgā u.c. Režisors arī saņēmis Vatikāna prēmiju Beato Angelico per L’Europa, viņš ir pirmais no Latvijas, kam piešķirts šis pagodinājums. Jānis Streičs vienmēr aktīvi piedalījies savu filmu scenāriju tapšanā, bijis scenārija līdzautors arī Dzidras Ritenbergas filmai Šīs bīstamās balkona durvis (1976), bet pats rakstījis scenārijus septiņām savām filmām, ieskaitot pagaidām jaunāko filmu Rūdolfa mantojums (2010).

Šopavasar “NicePlace Mansardā” pārlūkojam Latvijas kinovēstures lappuses, tiekoties literāri ievirzītos kino vakaros. No 28. aprīļa līdz 16. jūnijam interesenti tiek aicināti uz kino seansiem, kurus ievadīs lekcijas un sarunas ar literātiem, kinematogrāfistiem un vēsturniekiem. Grāmatu un kultūrpreču mājas “NicePlace Mansards” filmu programma sastādīta, pievēršot uzmanību rakstnieku, grāmatnieku un grāmatu pirmpublicējumu jubilejām, kā arī pēdējā laikā nepelnīti nepamanītām vai aizmirstām latviešu filmām, to skaitā bērniem domātajiem darbiem.

Kino vakarus atbalsta Rīgas domes Kultūras pārvalde, tie norisinās Grāmatu un kultūrpreču mājā “NicePlace Mansards” Kr. Barona ielā 21a, Rīgā.

Ieeja seansos bez maksas

Papildu informācija:
Eva Dvarišķe
25156875
mansards@niceplace.lv

14.06.2016.

14/06/2016