Arhīvs

Mūziklu vēsture kopā ar Tomu Grēviņu

Jauniešu kinolektoriju cikla “Kino žanri II” trešā lekcija ar radio personību Tomu Grēviņu un jauno kino entuziasti Elzu Elīzu Ilješāni notiek kinoteātrī “Splendid Palace” 12. janvārī 13.00. Jauniešu kultūras portāla “Jest;” rīkotajā lekcijā skolu jaunatnei būs iespēja redzēt filmu “La La Land: Kalifornijas sapņi” un uzzināt, kas ir mūzikli un kā tie mainījušies pēdējās desmitgadēs.

Jauniešu kinolektoriju cikla “Kino žanri II” seansā varēsiet uzzināt par mūziklu rašanos un to tapšanu, sākot no skaņas kino pirmsākumiem, mūzikliem 30. gados un klasiskajā Holivudā, beidzot ar mūziklu renesansi un žanru hibridizāciju mūsdienās. Toms Grēviņš stāsta, ka “pasaules lielākajos teātru centros Vestendā un Brodvejā mūzikli ir pats populārākais mākslas žanrs jau vairāk kā simts gadu garumā, tomēr mūsu platuma grādos mūziklu patieso dabu vienmēr esam galvenokārt mācījušies no tā, kas redzēts kino ekrānos.” Tomēr tādas mūziklu klasikas pērles kā Freda Astēra un Džindžeras Rodžersas kopdarbus, Džīnas Kellijas Dziesmiņas lietū (1952), Žaka Demī Šērbūras lietussargi (1964) un Rošforas meitenes (1967) jaunā kino skatītāju paaudze sev vēl nav atklājusi.

Jaunā lektore Elza Elīza Ilješāne uzskata, ka mūzikls ir viens no maģiskākajiem un grūtākajiem kino žanriem, kuram netiek pievērsta pietiekoša uzmanība, jo reti kurš no lielajiem kino režisoriem ir uzdrošinājies radīt mūziklu. Jaunā kino entuziaste stāsta: “Mēs realizēsim Toma Grēviņa ideju izveidot, mūsuprāt, nozīmīgāko mūziklu filmu topu, kas varētu būt interesants jauniešiem. Ceru, ka viņi pēc lektorija apmeklēšanas uz mūzikliem skatīsies mazliet citādāk.” Grēviņš papildina: “Kopā ar Elzu iepazīstināsim jūs ar desmit mūzikliem, kuri kopš skaņu kino rašanās ir definējuši žanru, lauzuši un pārvirzījuši tā robežas. Galu galā to turpina darīt arī jaunā filma La La Land.”

Kinoteātris Splendid Palace no novembra līdz martam četros lektorijos, iepazīstot četrus dažādus kino žanrus, piedāvā iespēju paplašināt zināšanas par kino vēstures un teorijas pamatiem, spēcinot kino izglītību Latvijā. Splendid Palace kuratore Daira Āboliņa stāsta, ka kinolektorija mērķis ir iedrošināt iedziļināties kino vēstures labirintos un vilkt paralēles ar mūsdienu kino. Ar audiovizuālu prezentāciju un kino fragmentu palīdzību jaunie entuziasti un pieredzējuši profesionāļi skaidros, ar kādiem paņēmieniem kino veidotāji gan Latvijā, gan pasaulē uzņēmuši dažādu žanru ikoniskus kino šedevrus, un pētīs, kā šie žanri veidojušies, no kādiem kultūras fenomeniem ietekmējušies un attīstījušies. “Jaunajiem lektoriem līdzās būs kāds no audiovizuālās jomas profesionāļiem, kas šim stāstījumam piešķirs mazu akadēmisku akcentu, kā jau tas tik nopietnai mākslai kā kino pienākas,” formātu iezīmē Āboliņa.

Nākamais lektorijs notiks 9. martā, kad vesterniem pievērsīsies kinoblogeris un kino projekta Spektrs patrons Sergejs Timoņins un jaunā aktrise, Berlīnes Starptautiskā kinofestivāla jauno ekrāna talantu programmas Shooting Stars dalībniece Elīna Vaska. Pēc lekcijas sekos pēdējo gadu savdabīgākā vesterna Gausie rietumi (2015) seanss.

Lektorijiem var pieteikties skolēnu grupas ar skolotājiem vai arī atsevišķi interesenti. Cena par divu lektoriju apmeklējumu (ieskaitot divu filmu seansus) vienam skolēnam vai skatītājam – 8 EUR, savukārt skolotājam vai klases audzinātājam – bez maksas. Pieteikt skolēnu grupas aicinām uz e-pasta adresi splendid@riga.lv vai pa telefonu 67043678. Pārējiem interesentiem abonementi un biļetes pieejami kinoteātra Splendid Palace kasē.

Filma La La Land: Kalifornijas sapņi tiks rādīta angļu valodā ar subtitriem latviešu un krievu valodā.

Plašāka informācija par lektoriju saturu un ekspertiem pieejama www.jest.lv un www.splendidpalace.lv.

Jauniešu kinolektoriju ciklu Kino žanri II finansiāli atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Informāciju sagatavoja:
Matīss Kaža,
Jauniešu kinolektoriju cikla organizētājs
E-pasts: matiss@jest.lv

12/01/2017