LNB atklās filmas “Nameja gredzens” kostīmu izstādi

Ceturtdien, 25. janvārī, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) atklāta īpaša filmas-leģendas “Nameja gredzens” (2018) kostīmu izstāde, ko veidojusi pieredzējusī kostīmu māksliniece Sandra Sila. Speciāli filmai radīti vairāk nekā 300 tērpu komplektu, un izstādē tuvplānā varēs ieraudzīt krāšņākos no tiem. Ieeja izstādē – bez maksas.

Filmas Nameja gredzens kostīmu izstāde iekārtota telpā pie bibliotēkas ieejas iepretim LNB Ziedotāju sienai un pieejama apskatei bibliotēkas darba laikā. Šāda ekspozīcija ir neparasts notikums – filmai kopumā radīti vairāk nekā 300 tērpu komplektu, kuru darināšanā piedalījušies daudzi Latvijas amatnieki, arī rotu un butaforiju mākslinieki. Izstāde apskatāma līdz 25. februārim, ieeja bez maksas.

Atklāšana notika sirsnīgā gaisotnē, pasākumu apmeklēja vairāk nekā 300 viesu ne tikai no kino industrijas, bet arī no modes mākslas aprindām, filmas radošā komanda un citi interesenti. Ielūgumi uz Tērpu izstādes atklāšanu tika izņemti rekordlielā ātrumā. Filmas veidotāji apmeklētājiem dāvināja arī filmas Nameja gredzens bezmaksas seansu, kas tika uzņemts ar ovācijām.

Tērpu izstādes autore un filmas Nameja gredzens kostīmu māksliniece Sandra Sila pauda gandarījumu par paveikto, jo nekad iepriekš nevienai filmai Latvijā nav bijusi iespēja veidot atsevišķu tērpu izstādi, kura mijiedarbojoties ar filmu, dzīvo savu dzīvi.
“Latviešu sievietes vienmēr ir ģērbušās eleganti un skaisti visos laikos – klaušu, karu, izsūtījuma, padomju deficīta gados un arī mūsdienās. Arheoloģijas rotu un tērpu detaļu pieejamais klāsts ļauj domāt, ka tā tas ir bijis arī vistālākajā senatnē. Veidojot tērpu komplektus filmai, iedvesmojos no šiem arheoloģiskajiem artefaktiem, kā arī iztēlojos tā laika sievieti kā skaistumu mīlošu, prasmīgu rokdarbnieci, kura rūpējas par katru savu un sava vīrieša tērpa vissīkāko detaļu. Tērpu izstāde ir īpašs notikums, jo skatītāji aizraujas ar filmas stāstu, tāpēc kostīmi, rotas, dažādas detaļas nereti paliek nepamanītas. Paldies filmas producentam Andrejam Ēķim un komandai, atbalstītājiem un LNB par iespēju tapt šai izstādei,” saka Sandra Sila.

Filmas producents Andrejs Ēķis stāsta: “Sandras Silas veidotie kostīmi filmai ir tik iespaidīgi, ka bija uzreiz skaidrs, ka tie ir jāparāda gan daudziem filmas skatītājiem, gan citiem interesentiem. Filmas kostīmi ir izstrādāti ārkārtīgi detalizēti, piedomājot pie katras nianses, kuras ar savām rokām izveidojuši Latvijas labākie amatniecības speciālisti. Uzskatu, ka Sandras veidotie kostīmi ir izvirzījuši augstu standartu līmeni kino kostīmu izstrādē. Izstāde ir iespēja tērpiem turpināt filmas stāstu jau citā dimensijā. Skatītājam ir iespēja būt tuvāk filmas tapšanas procesam, tiešā veidā apskatot kostīmus, kas bijuši uzvilkti filmas galvenajiem varoņiem un notraipīti ar asinīm, un no jauna atkal uzburt sev stāstu par seno Zemgali”.

“Mums katram ir sava leģenda par Nameja gredzenu – par brīvību, drosmi un izvēli cīnīties par to, kas svarīgs un svēts. Filma ir mūsu stāsts, mūsu leģenda par Zemgales karali Nameju – jaunu, cilvēcīgu, pat mūsdienīgu varoni. Šis stāsts par brīvību ir aktuāls Latvijas iedzīvotājiem, svinot mūsu valsts simtgadi, bet tajā sev svarīgas vērtības saskatīs arī kino cienītāji visā pasaulē,” apgalvo filmas režisors Aigars Grauba.

Filma Nameja gredzens stāsta par 13. gadsimta leģendu – pēc Zemgales valdnieka Viestura nāves par karali kļūst jaunais Namejs. Viņa uzdevums ir nosargāt savu zemi un tautu pret krustnešu tīkojumiem.

Filmas producents ir Andrejs Ēķis, scenārija autori – Aigars Grauba un Makss Kinnings (Lielbritānija). Mākslinieks Arnis Vatašs, tērpu māksliniece Sandra Sila, komponists Rihards Zaļupe, montāžas režisore Līga Pipare.

Nameja lomu filmā atveido zviedru aktieris Edvīns Endre, kurš Latvijas skatītājiem pazīstams no seriāla Vikingi. Galvenajās lomās arī lietuviešu uzlecošā zvaigzne Aiste Diržiūte (Lauga) un Džeimss Blūrs no Lielbritānijas (Maksis). Filmā spēlē arī latviešu aktieri Andris Keišs, Artūrs Skrastiņš, Dainis Grūbe, Lauris Dzelzītis, Ivo Martinsons, Elīna Vāne un citi.